mgr farmacji Anna Elżanowska

Probiotyki, prebiotyki, symbiotyki

Probiotyki, prebiotyki, symbiotyki


Szeroka gama produktów probiotycznych na rynku farmaceutycznym jest z pewnością związana z dobroczynnych wpływem żywych kultur bakterii na przebieg wielu procesów zachodzących w przewodzie pokarmowym. Szczególnie istotne jest stosowanie probiotyków w trakcie kuracji antybiotykowej bądź podczas leczenia biegunek bakteryjnych.

Probiotykami nazywamy preparaty lub produkty zawierające żywe, zdefiniowane drobnoustroje, które, podawane w określonych ilościach, zmieniają mikroflorę organizmu gospodarza i oddziałują korzystnie na stan zdrowotny przewodu pokarmowego, a w konsekwencji na stan całego organizmu. Wzmacniają one układ odpornościowy, zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, wspomagają leczenie niektórych schorzeń (np. biegunki antybiotykowej, biegunki infekcyjnej, zespołu jelita wrażliwego). Żywe kultury bakterii korzystnie wpływają na florę jelitową, przyspieszając proces przemiany materii. Najpopularniejsze probiotyki to bakterie fermentacji mlekowej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), jeżeli na opakowaniu nie ma nazwy szczepu oraz numeru, oznacza to, że preparat ten nie ma bakterii o udowodnionych korzystnych właściwościach dla organizmu gospodarza.
Bardzo często w skład preparatów probiotycznych wchodzą jeszcze tzw. prebiotyki (takie połączenie wydłuża czas życia bakterii probiotycznych) - są to węglowodany o małej liczbie cząstek, takie jak cukry proste: inulina, laktuloza, laktilol i stanowią one substrat fermentacyjny dla probiotyków. Występują w płatkach kukurydzianych, kaszy, chlebie, cebuli, cykorii, czosnku, szparagach itd. Takie synergistyczne połączenie obu powyższych przedłuża działanie i skuteczność probiotyku i nosi nazwę symbiotyku. Najczęściej tego typu preparaty stosuje się jednak w antybiotykoterapii i powinny być przyjmowane przez cały okres leczenia, a także kilka do kilkunastu dni po zakończeniu kuracji.
Preparatów probiotycznych nie należy przyjmować równocześnie z antybiotykiem, ale po ok. trzygodzinnej przerwie. Tabletki i kapsułki najlepiej połykać w całości, popijając dużą ilością wody, natomiast saszetki zaleca się zmieszać z letnią wodą, jogurtem czy mlekiem. Większość preparatów powinna być przechowywana w lodówce w temperaturze od 2˚ do 8˚C, inne, które są w postaci liofilizatu, mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej. Wszelkie zalecenia odnośnie przechowywania znajdują się na opakowaniu poszczególnych preparatów.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00