tech. farm. Jolanta Głowacka

Antykoncepcja

Antykoncepcja (anti conceptio – przeciw poczęciu) polega na stosowaniu różnych metod zapobiegających zajściu w ciążę - jest więc jednym z ważnych elementów przemyślanego planowania rodziny.

Stosowanie antykoncepcji jest podstawą świadomego macierzyństwa i ma na celu zapobieganie niechcianej ciąży z powodów:

  • wiekowych – zbyt młody lub zbyt zaawansowany wiek matki,
  • ekonomicznych – brak środków do utrzymania zadowalającego statusu materialnego rodziny,
  • zdrowotnych – ciąża może pogorszyć stan zdrowia kobiety,
  • genetycznych – istnieje zbyt wielkie prawdopodobieństwo, że dziecko będzie obciążone nieuleczalną wadą genetyczną.

W ostatnich latach zwiększyła się liczba dostępnych metod antykoncepcji. Przy wybieraniu metody najlepszej dla siebie, ważne jest, by pamiętać, że różne metody antykoncepcji mają różny wskaźnik skuteczności i że metoda antykoncepcyjna działa tylko wtedy, gdy ściśle przestrzega się jej zasad.

Rodzaje antykoncepcji.
Zasadniczo istnieją 4 rodzaje metod antykoncepcyjnych:

  • naturalne metody planowania rodziny tzw. kalendarzyk,
  • metody polegające na barierach,
  • pigułki i plastry antykoncepcyjne,
  • metody zabiegowe.

Pierwsza z tych metod, czyli naturalne planowanie rodziny, sprawdza się u niektórych par, ale wymaga bardzo ścisłego przestrzegania (obserwacja śluzu oraz temperatury ciała). Polega ona na ustaleniu, w której fazie kobiecego cyklu można bezpiecznie uprawiać seks (to znaczy jak unikać środkowej części cyklu).
Druga metoda oparta na tworzeniu bariery to między innymi prezerwatywa (kondom). Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcyjnym barierowym dla mężczyzn uniemożliwiającym przedostanie się nasienia do pochwy. Jest to jedyna metoda zapewniająca pewien stopień ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Trzecia metoda to leki zapobiegające ciąży, czyli tabletki antykoncepcyjne, są one najprostszą i jednocześnie najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji. Metoda ta nie zakłóca w żaden sposób swobody współżycia seksualnego. Z drugiej strony należy zauważyć, że podawanie pigułek obarczone jest pewnym ryzykiem. Pigułki trzykrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej (głównie układu żył głębokich kończyn dolnych) i zatoru tętnicy płucnej, udaru mózgu i zawału serca. Estrogeny i gestageny (składniki pigułek) mogą też uszkadzać wątrobę. Ryzyko to wzrasta z wiekiem, u kobiet palących papierosy, z nadwagą i schorzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz zaburzeniami metabolizmu. Pigułki wydają się zmniejszać ryzyko wystąpienia raka jajnika i trzonu macicy, natomiast w sposób istotny zwiększają ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Na temat raka sutka dane są sprzeczne. Mniej objawów niepożądanych wywołuje tzw. minipigułka, zawierająca wyłącznie gestageny.

Jak działa pigułka?
Ilość estrogenów w pigułce jest niewielka, ale wystarczająca do zahamowania wydzielania przez przysadkę mózgową hormonu folikulotropowego i luteinizującego. Wynikiem tego jest zahamowanie dojrzewania w jajniku pęcherzyków, zawierających komórki jajowe, czyli następuje brak owulacji. Ponadto dochodzi do odmiennej niż normalnie odbudowy błony śluzowej macicy
i do zmiany charakteru śluzu ujścia macicy tzn. jego konsystencja ulega zagęszczeniu, co sprawia, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Drugi ze składników pigułki, czyli gestagen, wpływa na przebudowę śluzówki macicy, imitując przebieg prawdziwego cyklu. W czasie tygodniowej przerwy (po trzytygodniowej aplikacji) błona śluzowa ulega jak zwykle oddzieleniu i wydaleniu, tak jak w czasie zwykłego krwawienia miesiączkowego. Preparaty dwufazowe zawierają wyłącznie estrogen, przeznaczone są na pierwszą połowę cyklu, porcja przeznaczona na drugą połowę zawiera gestagen. W preparatach trójfazowych dawka gestagenu od początku łączonego z estrogenem, ulega stopniowemu zwiększaniu. Preparaty te dawkuje się następująco: począwszy od pierwszego dnia miesiączki, przyjmuje się jedną tabletkę codziennie mniej więcej o tej samej porze przez 21 dni, po czym następuje 7- dniowa przerwa. Należy zaznaczyć, że normalne miesiączki pojawiają się dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od zaprzestania stosowania pigułek.
Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wywoływać u kobiet:

  • stany zapalne pochwy oraz wzrost ryzyka zakażeń grzybiczych i bakteryjnych;
  • wzrost ryzyka powstania groźnych dla życia zakrzepów i zatorów;
  • wzrost ryzyka zachorowania na niektóre inne choroby.

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki?
Jeśli kobieta zapomniała zażyć tabletkę w ciągu pierwszych 14 dni aplikacji, zabezpieczenie przed ciążą maleje. Należy nadal łykać pigułki, uzupełniając doustną antykoncepcję innymi metodami. Jeśli pominęło się połknięcie pigułki
w okresie ostatnich 7 dni zażywania pigułek, działanie antykoncepcyjne jest zachowane, natomiast mogą wystąpić zaburzenia menstruacyjne. Tak czy inaczej tabletki trzeba łykać dalej.
W sytuacjach zupełnie wyjątkowych można zastosować znacznie większe dawki estrogenów i gestagenów niż zawarte w pigułkach - mowa tu oczywiście o ostrej interwencji hormonalnej dokonywanej w okresie do 72 godzin od chwili domniemanego poczęcia. Postępowanie takie uniemożliwia zajście w ciążę, ponieważ uniemożliwia zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Oczywiście o podaniu takiej tabletki musi zadecydować lekarz.
Wiele kobiet łykających tabletki antykoncepcyjne skarży się na:

  • wzrost apetytu
  • mniejszą ochotę na seks
  • magazynowanie nadmiaru wody w organizmie i obrzęki
  • wzrost masy ciała
  • bolesność piersi
  • rozdrażnienie i spadek nastroju.

Rozwiązaniem może być włączenie suplementu diety Asequrella do codziennej diety, który zawiera wyciąg z korzenia żeń-szenia i wyciąg z kłącza imbiru lekarskiego, które to pomagają utrzymać energię i witalność, przez co pozwalają na zachowanie sprawności seksualnej. Ponadto olejek zawarty w kłączu imbiru pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, dzięki czemu ułatwia trawienie. Dodatkowo wyciąg z ostryżu długiego i wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego wpływają na wydzielanie i przepływ żółci z wątroby
i woreczka żółciowego, co ułatwia jej wydalanie i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyciąg z mniszka lekarskiego działa moczopędnie, przez co pozwala pozbyć się nagromadzonej wody, dodatkowo pomaga usuwać zbędne toksyny z organizmu i przyczynia się do zachowania dobrego fizycznego samopoczucia. Natomiast wyciąg z zielonej herbaty pobudza spalanie tłuszczu oraz zwiększa wydatkowanie energii, przez co korzystnie wpływa na procesy trawienia, witamina B6 bierze zaś udział w metabolizmie węglowodanów i lipidów, co usprawnia procesy redukcji tkanki tłuszczowej, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, szczególnie wskazana jest ona w okresie zwiększonej podatności na stres i zmęczenie.
Preparat należy przyjmować:1 tabletka raz dziennie. Polecana jest do stosowania razem z doustną antykoncepcją począwszy od każdej pierwszej pigułki antykoncepcyjnej.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00