tech. farm. Małgorzata Śmigielska

Dobroczynna moc aromatów

Czas przedświątecznych przygotowań, porządków, zakupów to z pewnością okres przepełniony ogromem pozytywnych emocji, wspomnień i magii, ale również bogaty w stres, przemęczenie i chęć sprostania zbyt wielu obowiązkom. Jednakże w tym natłoku pracy nie może zabraknąć czasu na odpoczynek, wyciszenie i chwilę dla siebie.
Jedną z metod relaksacji stanowi z pewnością aromaterapia, czyli wykorzystywanie leczniczych właściwości naturalnych olejków eterycznych. Z dobroczynnej mocy zapachów możemy skorzystać poprzez inhalacje, kąpiele lecznicze czy też masaże. Z olejków o działaniu relaksującym i uspokajającym warto wspomnieć w szczególności o lawendowym, który stosowany w stężeniu 1% ma działanie antydepresyjne, kojące na układ nerwowy, poprawiające nastrój, łagodzące niepokój i napięcie. Wspomaga również pamięć i koncentrację oraz zdrowy sen, a zastosowany w formie inhalacji (np. poprzez kominek) pomaga w migrenowych bólach głowy. Gdy mówimy o działaniu uspokajającym, nie możemy zapomnieć o olejku melisowym, który to wzmacnia układ nerwowy, likwiduje drażliwość, wykazuje działanie lecznicze przy bezsenności. Warto wspomnieć także o olejku bergamotowym, stosowanym w lekkich stanach depresyjnych jako jeden ze środków poprawiających nastrój. Z kolei olejek grapefruitowy można zastosować w celu orzeźwienia
i wzmocnienia sił witalnych oraz likwidacji napięcia nerwowego. Gdy zechcemy poczuć wyjątkowy aromat nadchodzących Świąt, możemy posłużyć się połączeniem kilku kropli olejku pomarańczowego i cynamonowego, co z pewnością wprowadzi nas w dobry nastrój, usunie napięcie i doda sił do dalszego działania. Dodatkowo kilka kropli olejku cynamonowego połączonego z oliwką dla dzieci lub oliwą z oliwek, wmasowanych w zmarznięte dłonie lub stopy – zapewni przyjemne rozgrzanie. W poszukiwaniu harmonii i odświeżenia możemy sięgnąć po olejek cytrynowy lub mandarynkowy.

Wszystkie wspomniane olejki, oprócz zastosowania opisanego wyżej, mają oczywiście o wiele szersze spektrum działania, niekiedy uzależnione od zastosowanego stężenia. Należy nadmienić, że osoby ze skłonnością do alergii powinny stosowanie aromaterapii poprzedzić testem kontrolnym; olejków eterycznych nie powinno się stosować bez rozcieńczenia. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi zasadami „leczenia zapachami”, by móc w pełni korzystać z jego dobrodziejstw.
W długie zimowe wieczory miejmy na uwadze nie tylko lecznicze działanie aromaterapii na nasz organizm, ale także jej dobroczynny wpływ na budowanie wewnętrznej harmonii i ciepłej atmosfery domu.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00

)