mgr zdrowia publicznego Marta Łuczyńska

Narciarstwo – sport dla każdego?

Narciarstwo to bodajże najpopularniejszy zimowy sport. Na nartach jeżdżą i biegają dzieci, dorośli i osoby starsze. Do sezonu trzeba jednak odpowiednio się przygotować. W innym wypadku szybko można nabawić się kontuzji. Oba rodzaje narciarstwa z powodzeniem można uprawiać amatorsko, są to jednak dyscypliny wymagające odpowiedniego przygotowania kondycyjnego przed sezonem. Pamiętać należy również o odpowiednim doborze sprzętu, nauce prawidłowej techniki jazdy i co nie pozostaje bez znaczenia, optymalnej oceny własnych sił i umiejętności przy wyborze trasy narciarskiej. Te wszystkie czynniki z pewnością zagwarantują nam, że zimowy wypoczynek dostarczy wiele pozytywnych wrażeń i będzie bezpieczny.

Zjazdówki i snowboard – szybka jazda z adrenaliną

Osoby podejmujące regularny wysiłek przez cały rok, w zasadzie są przygotowane do sezonu narciarskiego. Mogą ewentualnie zintensyfikować trening przed wyjazdem. Śpiochom, którzy obudzili się tuż przed sezonem warto przypomnieć, że trening należy zacząć najpóźniej na 6 tygodni przed wyjazdem. Najlepsze efekty można osiągnąć, uprawiając dyscypliny takie jak: jazda na rowerze (może być stacjonarny), łyżworolki, biegi, szybkie marsze lub pływanie. Dobrym rozwiązaniem jest też trening w siłowni, gdzie na odpowiednich przyrządach można ćwiczyć konkretne partie mięśni. Pamiętajmy, że musimy wzmocnić i rozruszać w szczególności układ mięśniowy dolnych partii ciała, dobierając ćwiczenia imitujące obciążenia podczas jazdy na nartach. Trenerzy fitness polecają aktywność z elementami treningu wytrzymałościowego, dynamicznego i koordynacyjnego. Bardzo ważne dla narciarzy jest utrzymanie równowagi w różnych pozycjach na zmiennym podłożu dlatego też ćwiczenia równoważne z wykorzystaniem miękkich materacy, poduszek sensorycznych czy ławek z pewnością pomogą w doskonaleniu tej techniki. W celu wzmocnienia stabilizacji kolan wskazane są ćwiczenia w pozycjach niskich na nogach – mini przysiady i przysiady, „krzesełka”. Wytrzymałość natomiast poprawiają wszelkie ćwiczenia dynamiczne: podskoki i wieloskoki.

Brak solidnego treningu może nieść ze sobą przykre skutki. Najpowszechniejszymi urazami narciarzy i snowboardzistów są kontuzje stawów kolanowych, w tym uszkodzenia bądź zerwanie całkowite więzadeł krzyżowych przednich w kolanie o.raz zerwania, naderwania i nadciągnięcia mięśni okolic uda

Poważniejsze kontuzje nie rzadko wymagają zabiegu operacyjnego i późniejszej rehabilitacji. Powrót na stok w następnym sezonie jest możliwy pod warunkiem, że tym razem bogatsi w doświadczenie przygotujemy odpowiednio ciało do wysiłku fizycznego.

Być jak Justyna Kowalczyk – modnie i zdrowo na biegówkach

Do popularyzacji narciarstwa biegowego z pewnością przyczyniły się sukcesy sportowe naszych olimpijczyków Justyny Kowalczyk i Tomasza Sikory. Również za sprawą rosnącej popularności wszelkich form aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, jak bieganie, rowery czy nordic walking, biegówki stały się naturalną zimową alternatywą dla osób, które gustują w aktywnym spędzaniu czasu. Dyscyplina ta nie wymaga zbytnich nakładów finansowych, uprawiać ją można w mieście i poza nim niezależnie od wieku.
Sposób poruszania się na nartach biegowych stylem klasycznym jest zbliżony do naturalnego ruchu człowieka. Pomimo to dobrze już na początku swojej przygody z biegówkami skorzystać z kilku porad doświadczonego instruktora, co w przyszłości zaprocentuje szybkimi postępami, a także sprawi dużo radości już od pierwszego ślizgu. Poruszając się na nartach biegowych angażujemy ponad 90% mięśni naszego ciała przez co korzyści dla organizmu, płynące z uprawiania tej dyscypliny, są większe niż ze zjeżdżania na nartach, snowboardzie czy jazdy na rowerze. Wysiłek wkładany w bieganie na nartach pozytywnie wpływa na wzmocnienie układu szkieletowo-kostnego, przy jednoczesnej poprawie wydolności płuc i serca. Biegówki to także mało urazowy sport. Brak sztywnego mocowania pięty do narty i elastyczność buta biegowego pozwala uniknąć kontuzji przy upadkach nawet podczas zjazdów.

Naukę jazdy na biegówkach można rozpocząć niemal w każdym wieku. Zwolennicy biegówek twierdzą, że nawet dzieci z powodzeniem mogą stawiać pierwsze kroki na nartach, ucząc się przy tym koordynacji pracy rąk i nóg. Wydaje się ze w tym sporcie nie ma ograniczeń wiekowych.

Narciarstwo biegowe nie obciąża też znacznie domowego budżetu. Biegówki i pozostały sprzęt (kije, wiązania) są znacznie tańsze niż ich odpowiedniki do narciarstwa zjazdowego. Ponadto oszczędzamy również na wyciągach narciarskich gdyż do ślizgania się na biegówkach wystarczy wyłącznie odrobina śniegu i przestrzeni, które znaleźć można chociażby w miejskim parku.

Do biegu, gotowi, start ...

Narciarstwo to wspaniały sport, który pozwala poznawać nowe miejsca i ludzi. Niezależnie od tego, czy będziemy szusować w dół stoku, czy też ślizgać się leśnymi szlakami, warto przygotować organizm do sezonu. Pozwoli to uniknąć uporczywych kontuzji, które mogą stać się przykrym i niechcianym wspomnieniem zimowych ferii.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00