mgr fizjoterapii Katarzyna Żak

Jak osiągnąć piękną i gładką skórę? czyli słów kilka o peelingach…

Wiele osób nie docenia roli peelingu, który jest jednym z najprostszych, a jednocześnie niezbędnych zabiegów zapewniających skórze naszego ciała piękny wygląd.
Peeling… co to znaczy?
Słowo peeling pochodzi od angielskiego słowa określającego po prostu złuszczanie - czyli peeling to usuwanie martwych i zrogowaciałych komórek naszego naskórka (poprzez ich rozpuszczanie lub ścieranie).
Czy naprawdę jest taki ważny?
Każdy peeling ma za zadanie usunąć martwe i zrogowaciałe komórki naszego naskórka. Skóra człowieka składa się z kilku warstw. Najgłębiej położona jest warstwa podstawna, której komórki dzielą się, umożliwiając ciągłe odnawianie się naskórka. Natomiast najbardziej zewnętrznie znajduje się warstwa rogowa, której komórki ulegają odwodnieniu, zrogowaceniu oraz obumarciu, aby następnie ulec złuszczeniu. Wraz z wiekiem proces odnowy ulega zwolnieniu, przez co skóra traci „dobrą” kondycję. Złuszczając zrogowaciały naskórek pobudzamy skórę do regeneracji. Przy dłuższym stosowaniu peelingu może dojść do zwiększenia produkcji kolagenu oraz elastyny czyli ujędrnienia skóry. Dodatkowo ułatwiamy wnikanie substancji zawartych w kremach czy też maskach w głąb skóry. Przy regularnym stosowaniu peelingów skóra staje się gładsza, lepiej ukrwiona a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu.
Podział i rodzaje peelingów...

  • Mechaniczne – które polegają na mechanicznym ścieraniu martwych komórek naskórka (peelingi ziarniste, dermabrazja, mikrodermabrazja, brushing);
  • Chemiczne – w których wykorzystuje się związki chemiczne złuszczające naskórek (peelingi enzymatyczne, peelingi zawierające kwasy owocowe, fenol, kwas TCA - trójchlorooctowy);
  • Fizyczne – w których złuszczanie odbywa się z zastosowaniem zjawisk fizycznych (laser, ciekły azot, zamrożenie CO2).

Istnieje jeszcze jeden podział peelingów, ze względu na głębokość złuszczania. Tu wyróżniamy następujące rodzaje peelingów:

  • Powierzchniowe – działające w obrębie naskórka (peeling enzymatyczny, scrub czyli peeling ziarnisty, brushing, maski peel – of) ;
  • Średniogłębokie – złuszczają naskórek i warstwę brodawkowatą;
  • Głębokie – działające w warstwie siateczkowatej (peeling ziołowy, dermabrazja).

Peeling enzymatyczny polega na nałożeniu specjalnego kosmetyku, który posiada w swym składzie enzymy neutralizujące obumarłe komórki skóry. Dzięki nim następuje złuszczenie naskórka. Nieco inaczej jest z peelingiem ziarnistym czyli scrubem. Tutaj złuszczenie odbywa się w sposób mechaniczny. Nakładamy preparat zawierający naturalne ziarnistości np. zmielone pestki z owoców lub łupin orzechów i poprzez masaż skóry usuwamy zrogowaciały naskórek. Jeszcze innym rodzajem peelingu, który dostępny jest w drogeriach czy też aptekach jest peel – of. Jest to rodzaj maseczki, który nakładamy na wybraną okolicę skóry. Po zaschnięciu zdejmujemy ją w całości jako powłoczkę zawierającą obumarłe komórki naskórka. W peelingu ziołowym używa się specjalnej mieszanki ziół, którą wmasowujemy w skórę twarzy i pozostawiamy pod wilgotnym kompresem, następnie usuwamy. Niektóre peelingi wykonuje się za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego celu aparatów. Mogą one zawierać szczoteczki, które usuną zrogowaciały naskórek (brushing) lub też odpowiednie końcówki – kryształki (dermabrazja).

Ciekawostka
Możemy w prosty sposób sami przygotować „domowy peeling”. Wykorzystując płatki owsiane bądź otręby zmieszane z jogurtem naturalnym bądź odrobiną balsamu otrzymamy scrub. Taki domowy kosmetyk wcieramy w skórę po czym spłukujemy wodą. Również dobrym pomysłem na peeling jest zmieszanie cukru bądź soli z oliwą. Warto dodać trochę cynamonu lub olejku zapachowego co sprawi, że peeling prócz wspaniałego działania złuszczającego będzie jeszcze pięknie pachniał.

Dla kogo, jaki peeling...W codziennej pielęgnacji skóry wystarczy stosować łagodny peeling powierzchniowy. Należy dobrać odpowiedni preparat w zależności od typu skóry jaki posiadamy. W przypadku skóry tłustej i grubej najlepiej sprawdzi się peeling ziarnisty, szczególnie gruboziarnisty. Często znajdują się w nim gładsze, syntetyczne drobinki, które powodują, że działa dość delikatnie. Do skóry mieszanej i zmęczonej bardziej odpowiedni będzie peeling z syntetycznymi drobinkami – na przykład kuleczkami celulozy. Dla skóry cienkiej, delikatnej, wrażliwej bądź naczynkowej właściwy będzie peeling enzymatyczny. Nie posiada on granulek i jest delikatny, przez co nie wywoła podrażnień. Jak często go stosować?Peeling powinno się stosować regularnie. Wystarczy tylko chwila raz w tygodniu. Gdy mamy suchą skórę wskazane jest wykonywać złuszczanie nawet częściej – co kilka dni, gdyż peeling pobudza gruczoły do produkowania większej ilości naturalnego czynnika nawilżającego. Można również zastosować peelingi w serii zabiegów. Najczęściej postępuje się tak wtedy, gdy występują defekty naskórka np. w postaci blizn po trądziku. Może on być również jednym z elementów rozbudowanego zabiegu kosmetycznego (np. wybielającego lub odmładzającego).

Uwaga!
Choć peelingi mają wiele zalet nie zawsze możemy wspomóc naszą skórę w usunięciu zrogowaciałego naskórka. Nie stosuje się złuszczania w przypadku:
- aktywnej opryszczki
- aktywnych stanów zapalnych
- ropnych wyprysków
- przerwania ciągłości skóry
- brodawki wirusowe

Warto zainwestować trochę czasu i wykonywać regularnie peelingi by jak najdłużej cieszyć się piękną, gładką o dobrym kolorycie skórą.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00