mgr zdrowia publicznego Marta Łuczyńska

Zagraj ze świnką – czyli co to jest petanque (petanka)

Zagraj ze świnką – czyli co to jest petanque (petanka).


Gra w boule narodziła się jeszcze w starożytnym Egipcie. Do Europy przywędrowała wraz z rzymskimi legionami, które okupywały Prowansję. Współcześnie staje się coraz bardziej popularną grą towarzyską, a jej największą zaletą jest brak ograniczeń wiekowych.

Jak to się zaczęło i kto może grać?

W Europie petanque rozpowszechnili w XX wieku Francuzi. Jak to często bywa, rozwinęła się ona przez przypadek z innej popularnej i lubianej rozrywki, zwanej grą prowansalską. Od tej ostatniej różni się mniejszą dynamiką – gracze rzucają z zakreślonego wcześniej kręgu, stojąc obiema nogami w jego obszarze.

W samej Francji gra od początku była dyscypliną sportową o wybitnych aspektach społecznych. Gra nie wymaga dużej kondycji, angażuje do długotrwałego przebywania na świeżym powietrzu i jednoczesnej rozmowy, a także miłego spędzania czasu. W rezultacie jest to doskonała forma aktywności dla osób w każdym wieku. Zapaleni, żądni rywalizacji sportowcy mogą spróbować udziału w profesjonalnych teamach, rodzice angażować dzieci, a osoby starsze wypoczywać wraz z rówieśnikami. W przypadku petanque stwierdzenie „trzeba tylko chcieć” jest stuprocentową prawdą.

Powstała w 1945 roku federacja francuskiego petanque zrzesza dziś 400 tys. graczy profesjonalnych i ponad 2 mln graczy amatorów. Polska Federacja Petanque zarejestrowała do 2011 roku 400 licencjonowanych graczy. W całym kraju w różne odmiany petanque gra już kilka tysięcy osób.

O co w tym chodzi?

Zasady gry są proste – stalowe kule należy umieścić jak najbliżej świnki – tak nazywa się mała, drewniana kulka o średnicy 25-35 mm, którą wyrzuca się na początku rozgrywki. Właściwym podłożem dla gry w petanque jest piach (we Francji często gra się na plaży). Turniejowy bulodrom ma 15 x 4 m, ale w przypadku amatorskich odmian nie jest to wymiar konieczny. Gracze starają się umieścić metalowe kule jak najbliżej świnki. Istnieje również możliwość wybijania kul przeciwnika. Wygrywa ta osoba (lub drużyna), która umieści jak najwięcej swoich kul między świnką, a kulą przeciwnika, która znajduje się najbliżej świnki. Za każdą kulę otrzymuje się 1 pkt. W petanque można grać również drużynowo w dubletach (2 osoby) lub tripletach (3 osoby). Istnieje również soft petanque – czyli halowa odmiana gry, w której używa się miękkich kul.

Jak się przygotować?

Petanque nie jest grą fizycznie wymagającą. Nie oznacza to, iż można do niej przystąpić „z marszu”. Zawsze warto przeprowadzić nawet najprostszą rozgrzewkę. Proste ćwiczenia rozciągające poszczególne partie mięśni pomogą uniknąć urazów stawów i nadciągnięć mięśni i ścięgien. W przypadku gry w bezpośrednim słońcu należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Petanque nie wymaga również dużych nakładów finansowych. Amatorski komplet 6 kul to wydatek około 120 zł. Strój należy dostosować do warunków atmosferycznych – nie może on ograniczać ruchów i musi zapewniać względną swobodę.

Petanque angażuje wszystkie mięśnie ciała – zawodnik w zależności od przyjętej techniki, w trakcie rzutu angażuje różne partie mięśni. Poza ruchami rąk, zawodnicy często wyprowadzają rzut z delikatnego przysiadu – ćwicząc dolne partie mięśni.

Przebywanie na świeżym powietrzu i gra w towarzystwie znajomych to doskonały sposób na dotlenienie organizmu. W przypadku osób starszych spotkania przy petanque, mogą pozytywnie wpłynąć na psyche, eliminując poczucie wyobcowania i osamotnienia.

Jak zacząć?

Najlepiej grę w petanque zacząć od zebrania grupy znajomych, którzy chcieliby podjąć wyzwanie. Wystarczy regularnie spotykać się w umówionym miejscu i podnosić kwalifikacje, jednocześnie świetnie się bawiąc. Drugim sposobem jest włączenie się w działalność lokalnego klubu. Polska Federacja Petanque prowadzi zestawienie wszystkich ośrodków zrzeszających Polaków spędzających wolny czas na grze bulami. Istnieje prawdopodobieństwo, że hobby przekształci się w profesjonalną karierę sportową. Polscy zawodnicy odnoszą liczne sukcesy na międzynarodowej arenie petanque.

Świnka dla wszystkich!

Petanque to niezobowiązujący, relaksujący i dostępny dla wszystkich sport, łączący wysiłek fizyczny z aspektem towarzyskim. Charakter rozgrywki, jej poziom i tempo można łatwo dostosować do umiejętności i wieku graczy – w rezultacie petanque to świetna propozycja dla osób w każdym wieku.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00