tech. farm. Małgorzata Engel

Choroba Alzheimera

CHOROBA ALZHEIMERA

(łac. Morbus Alzheimer, ang. Alzheimer disease)

Otępienie, czyli demencja, to uszkodzenie funkcji intelektualnych, wskutek ograniczonego procesu chorobowego mózgu. Jest to zaburzenie umysłowe, polegające na braku wiedzy lub niepewności co do własnej tożsamości, miejsca lub czasu. Zespół otępienny dotyka przede wszystkim ludzi starszych. Ocenia się, że na demencję cierpi 2% osób starszych powyżej 65-70 roku życia. W wyniku tej choroby dochodzi do zaniku kory mózgowej. Na poziomie mikroskopowym stwierdza się występowanie blaszek amyloidowych zbudowanych z beta-amyloidu (zwanych też blaszkami starczymi lub płytkami starczymi), które odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych. Obserwuje się także nadmierną agregację białka wewnątrz komórek nerwowych mózgu.
Przyczyną demencji mogą być zaawansowane procesy niedokrwienne w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Procesom tym sprzyjają choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Postępującą postacią demencji jest choroba Alzheimera, która charakteryzuje się przede wszystkim:

  • - utratą pamięci, szczególnie zapamiętywania nowych informacji,
  • - zapominaniem (np. gdzie się znajduje w danej chwili),
  • - zmianą osobowości (nerwowość, zrzędliwość),
  • - ciągłym powtarzanie tych samych zdań,
  • - niezdolnością do wykonywania codziennych czynności.

Charakterystycznymi dla demencji objawami są:

  • - agnozja – nieumiejętność rozpoznawania przedmiotów, szczególnie jeżeli chory ma podać nazwę przedmiotu, w odpowiedzi na pytanie zadane z zaskoczenia,
  • - afazja – zaburzenia i spowolnienie mowy,
  • - apraksja – zaburzenia czynności ruchowych, od prostych do złożonych, np. ubieranie się, kąpanie.

Zwykle objawy ciągną się przez wiele lat, jednak u niektórych osób proces ten postępuje bardzo szybko. Choroba Alzheimera częściej występuje u kobiet, ale najprawdopodobniej jest to spowodowane statystycznie dłuższym życiem. Przeciętna długość przeżycia od momentu rozpoznania wynosi 14 lat.Jest to choroba bardzo stresująca dla osoby chorej, wymagająca dużo wsparcia od najbliższej rodziny. Obecnie nie ma preparatów umożliwiających wyleczenie choroby Alzheimera, istnieją jednak leki, które mogą pomóc w łagodzeniu symptomów choroby i poprawić jakość życia pacjentów. Najczęściej stosowanymi lekami w tym schorzeniu są:


Piracetam - lek ten usprawnia czynność ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa odporność komórek mózgowych na niedotlenienie, zwiększa wykorzystanie glukozy i podtrzymuje syntezę związków wysokoenergetycznych w mózgu.


Donepezyl, rywastygmina - inhibitory acetylocholinoesterazy - substancje działające, należące do tej grupy biorą udział w rozkładaniu acetylocholiny w zakończeniach nerwowych, w ten sposób zwiększając w mózgu ilość ważnego przekaźnika pobudzeń nerwowych -acetylocholiny. Właśnie niedoborem tego neuroprzekaźnika charakteryzuje się choroba Alzheimera. Dawkowanie leku musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską.


Ginko biloba
- wyciąg z liści miłorzębu japońskiego zawiera bioflawonoidy, które rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają zaopatrzenie tkanek w tlen. Lek polepsza krążenie obwodowe i mózgowe, poprawia pamięć, ułatwia koncentrację oraz zwiększa wydolność psychiczną i fizyczną.


Nicergolinum - lek stosowany w zaburzeniach przepływu mózgowego u osób starszych (zaburzenia pamięci, koncentracji, snu), ostrych i przewlekłych stanach niedokrwiennych mózgu (po udarach mózgowych, zatorach, w zmianach miażdżycowych). Również w leczeniu niedokrwienia obwodowego - w obrębie kończyn dolnych.


Stosuje się również preparaty z grupy neuroleptyków silnie działających - mają działanie antypsychotyczne, czyli powodują łagodzenie takich objawów jak halucynacje i urojenia, często występujące w chorobie Alzheimera

Wykryto kilka genów związanych z chorobą Alzheimera, ale obecny stan wiedzy pozwala na stwierdzenie czynnika genetycznego tylko u 1,5- 5 % chorych. Możliwe, że czynnik genetyczny odgrywa ograniczoną rolę, istotną u stosunkowo małej grupy chorych. Dotychczas nie są znane sposoby zapobiegania chorobie Alzheimera. Istnieją badania wskazujące, że trening umysłowy może opóźnić rozwój choroby. Bardzo ważne jest utrzymywanie w granicach normy ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cholesterolu oraz glukozy.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00

)