mgr farmacji Anna Elżanowska

Żylaki kończyn dolnych.

Żylaki kończyn dolnych to nie tylko problem kosmetyczny, który szpeci najczęściej kobiece nogi, ale także ważny problem zdrowotny. Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchniowych. Choroba ta zaczyna się niewinnie, jednak nie leczona może powodować poważne zaburzenia. Początkowo jest to defekt estetyczny pod postacią drobnych rozszerzonych żył widocznych gołym okiem. Potem pojawiają się obrzęki i ociężałość nóg po długotrwałym staniu lub chodzeniu, zwłaszcza w cieplejsze dni. Dodatkowo mogą pojawiać się skurcze łydek i uczucie drętwienia czy mrowienia.

W zaawansowanej chorobie widoczne są zmiany troficzne skóry, przebarwienia, stwardnienia czy owrzodzenia.

Żylakom sprzyjają takie czynniki jak płeć (częściej chorują kobiety), ciąża, wiek (wraz z nim wzrasta zapadalność), a także skłonności dziedziczne. Aby ustrzec się przed tą dolegliwością, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad:

-nie należy nosić niczego ściśle obciskającego nogi albo powodującego ucisk w określonym miejscu, jak podkolanówki czy bardzo dopasowane jeansy, itp.

-niewskazane jest chodzenie na wysokich obcasach;

-starać się nie siadać w pozycji „noga na nogę” lub w pozycji „na baczność”, a raczej z luźno wyciągniętymi przed siebie nogami;

-spać najlepiej z nogami nieco uniesionymi, co ułatwi odpływ krwi;

-dbać o aktywność fizyczną i prawidłową wagę ciała (dieta bogata w błonnik);

-nie należy kapać się w gorącej wodzie, unikać sauny czy łaźni tureckiej;

-kobiety nie powinny depilować nóg gorącym woskiem.

Jeżeli żylaki już się pojawiły nie ma skutecznego sposobu, żeby je całkowicie zlikwidować, ale można spowolnić proces ich powstawania. Stosuje się w tym celu różnego rodzaju kremy i żele zawierające wyciąg z kasztanowca i rutynę, które zmniejszają przepuszczalność i zwiększają odporność mechaniczną naczyń, oraz leki zawierające escynę o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, a także poprawiającym stan napięcia naczyń krwionośnych. Dostępne są również preparaty zawierające zmikronizowaną dioninę, działającą ochronnie na małe naczynia krwionośne i zmniejszającą ich przepuszczalność.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00