mgr farmacji Katarzyna Giblewska

Uroda w pigułce

Przesuszona skóra, poszarzała cera, słabe, pozbawione blasku włosy, pękające paznokcie – to problem wielu z nas. Czy masz wrażenie, że dotyczy również Ciebie? Bardzo prawdopodobne, że tak, ponieważ dotyczy on większości społeczeństwa na całym świecie. Takie objawy są w dużym stopniu skutkiem niedoboru substancji odżywczych w naszym organizmie co jest wynikiem nieodpowiedniej diety. Trudno natomiast w dzisiejszych czasach zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę kiedy mamy tyle spraw na głowie i żyjemy w ciągłym biegu. Dlatego często sięgamy po różnego rodzaju kosmetyki z nadzieją, że pomogą rozwiązać nasz problem.
Jeżeli jednak stosowanie nawet najlepszych i najdroższych kosmetyków nie przynosi oczekiwanych przez Ciebie rezultatów to znak, że czas podjąć kolejny krok, a mianowicie sięgnąć po NUTRIKOSMETYK.

Nutrikosmetyki występują głównie w postaci tabletek lub kapsułek do przyjmowania doustnego i nie bez powodu nazywane są urodą w pigułce. Dostarczają one bowiem do naszego organizmu dokładnie dobrane witaminy i minerały niezbędne do uzyskania pięknego i zdrowego wyglądu.
Skórę, włosy oraz paznokcie nie wystarczy odżywiać tylko od zewnątrz. Podczas, gdy kosmetyki przenikają jedynie do zewnętrznej warstwy skóry, nutrikosmetyki odżywiają ją od środka.

Skład nutrikosmetyków jest odpowiednio dostosowany do potrzeb naszego organizmu. Nie dla wszystkich będzie on jednakowy. Preparaty przeznaczone dla osób młodszych będą się różniły od tych dla osób dojrzałych i w podeszłym wieku. Bardzo ważne jest, aby ściśle stosować się do ulotek załączonych do wybieranych przez nas preparatów, jeżeli nie możemy wcześniej poradzić się lekarza. Istnieje bowiem możliwość przedawkowanie witamin co może być groźne. Niektóre z nich wydalane są z moczem, ale inne mogą kumulować się w organizmie. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na witaminę A, której przedawkowanie może doprowadzić do zatrucia.

Nutrikosmetyki polecane są głównie osobom narażonym na długotrwały stres, palącym papierosy, przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach i przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym gdzie dodatkowo narażeni jesteśmy na niekorzystne czynniki atmosferyczne.
Co wchodzi w skład nutrikosmetyków?
Witamina A - wpływa na proces rogowacenia naskórka oraz proces regeneracji, poprawia stan włosów i paznokci.
Witamina C – wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza przebarwienia na skórze.
Witamina E – tzw. witamina młodości, działa łagodząco i przeciw zapalnie, zmniejsza suchość skóry, zwiększa aktywność witaminy A, jest silnym antyoksydantem – neutralizuje wolne rodniki przez co spowalnia procesy starzenia! (do silnych antyoksydantów należą również witamina C, karotenoidy, flawonoidy, koenzym Q10, selen, likopen).
Witamina B12 –ma korzystny wpływ na wzrost włosów.
Witamina PP (niacyna) – poprawia krążenie krwi.
Witamina B5 (kwas pantotenowy) – wywiera korzystny wpływ na uszkodzoną strukturę włosa, hamuje wypadanie i rozdwajanie włosów.
Witamina B10 (PABA) - pomaga dłużej zachować naturalny kolor włosów, spowalnia procesy starzenia, zapewnia zdrowie i dobry stan skóry, chroni przed promieniami UV.
Izoflawony – to substancje wzmacniające włókna kolagenu, stosowane w preparatach mających na celu zmniejszenie cellulitu.
Kwas foliowy – poprawia kondycję skóry, zapobiega wypadaniu włosów.
Cynk – łagodzi objawy łuszczycy, korzystnie wpływa na wzrost włosów i stan paznokci.
Krzem – wzmacnia włosy, podnosi odporność na uszkodzenia, ma duży wpływ na prawidłową produkcję kolagenu.
Selen – przeciwutleniacz, podobnie jak witamina E opóźnia procesy starzenia, chroni przed powstawaniem łupieżu, utrzymuje w dobrym stanie skórę i włosy.
Miedź – jej niedobór powoduje suchość i łamliwość włosów.
Siarka – na skutek jej niedoboru obserwujemy wypadanie włosów, łamliwość paznokci i bladość skóry.
Jod – również ma korzystny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci.
Biotyna (witamina H) – hamuje wypadanie włosów, wzmacnia paznokcie, ma dobry wpływ na cerę tłustą, hamuje łojotok.
Skrzyp – poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci, źródło krzemu.
Nienasycone kwasy tłuszczowe (olej rybi, olej z pestek winogron) – odżywiają cebulkę włosa, korzystnie działają na skórę, zapobiegają łuszczeniu i powstawaniu stanów zapalnych.

W przypadku problemu z nadmierną potliwości pomogą nam wyciągi roślinne, które również bez problemu dostaniemy w postaci nutrikosmetyków:
melisa – zmniejsza potliwość na tle nerwowym,
szałwia – ogranicza aktywność gruczołów potowych,
pokrzywa – zwiększa diurezę, czyli wydalanie z organizmu wody w postaci moczu a nie potu.

Zasady stosowania.
Jeżeli chodzi o stosowanie nutrikosmetyków należy przyjmować je przynajmniej przez okres trzech miesięcy, następnie można zmniejszyć dawkę w celu podtrzymania działania.
Często popełnianym przez nas błędem jest przerywanie stosowania zbyt wcześnie. Najczęściej uważamy, że dany preparat nie spełnia swojego zadania, gdyż nie widzimy takich efektów jak byśmy chcieli. Zapamiętajmy sobie jednak, że efektu stosowania nutrikosmetyków nie widać od razu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że są one poddawane w naszym organizmie procesowi trawienia podobnie jak przyjmowane przez nas pokarmy.
Gdy składniki aktywne przedostaną się już do naszego krwiobiegu zanim dotrą do skóry, włosów czy paznokci wychwytywane są przez inne narządy i dopiero po ich wysyceniu docierają tam gdzie naprawdę chcemy. Najlepsza radą w tym przypadku jest zatem cierpliwość. Wystarczy jedynie, że nie zniechęcimy się zbyt szybko, a na pewno doczekamy się oczekiwanych efektów i będziemy się cieszyć zdrowym i pięknym wyglądem.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00