Farmaceuta radzi...

Depresja poważnym problemem

Depresji nie należy lekceważyć, gdyż jest to bardzo groźna choroba. Fot. Internet

Depresja to choroba z grupy zaburzeń  psychicznych. Badania wskazują, że w ciągu całego życia na depresje choruje około 17% populacji ogólnej. Najczęściej chorują  na nią kobiety pomiędzy 35-55 rokiem życia. 

Przyczyny depresji są różnorodne. Jedną z przyczyn są zaburzenia w działaniu neuroprzekaźników : serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Substancje te odpowiedzialne są za nastrój człowieka.

Depresje mogą wywołać  czynniki społeczne : samotność, kłopoty w pracy, w małżeństwie, kłopoty finansowe, choroba, przemoc, śmierć bliskiej osoby.

Na depresję często chorują  także kobiety po porodzie- tzw. „depresja poporodowa’’.

Również na przełomie jesienno-zimowym pojawia się sezonowe obniżenie nastroju zwane przez wielu „depresją’’. Jest to jednak zupełnie inny problem. 

Jak rozpoznać depresję?

Najbardziej charakterystycznymi objawami depresji są:

  • smutek, przygnębienie, brak odczuwania radości
  • brak własnej wartości, niska samoocena
  • poczucie winy
  • barak energii, zmęczenie, apatia
  • utrata zainteresowania pracą
  • lęk
  • zaburzenia snu- bezsenność, nadmierna senność w ciągu dnia
  • nawet myśli samobójcze

Zdiagnozować depresję może tylko lekarz, gdyż tylko on ma odpowiednią wiedzę  do rozpoznania tej choroby. 

Jak leczyć?

W leczeniu dużą rolę odgrywają  leki. Stosowane są tu leki z kilku grup chemicznych, dobrane przez lekarza specjalistę. Lekarz decyduje o leku i dawce. Efekty farmakoterapii widoczne są po kilku tygodniach.

Ogromne znaczenie w leczeniu depresji ma również psychoterapia. Polega ona na wspieraniu chorego, edukacji go i jego rodziny.

W lecznictwie wykorzystywany jest również dziurawiec- jego ziele lub kwiat. Stosowane są preparaty dziurawca w postaci tabletek, naparu, soku lub nalewki. 

Depresji nie należy lekceważyć, gdyż jest to bardzo groźna choroba mogąca doprowadzić  nawet do śmierci samobójczej. Dlatego należy jak najszybciej skontaktować  się z lekarzem.

Dobrze leczony chory, mający wsparcie rodziny często wygrywa z depresją.

Znajdź artykuł

Szukaj