mgr farmacji Justyna Krawczyk

Czym zwalczać cellulit?

Kupując kosmetyk zazwyczaj większość z nas nie zagłębia się w jego skład, a swój wybór opiera jedynie na obietnicach producenta, podążając do apteki czy drogerii zachęcona obiecująco brzmiącą reklamą. Decydując się na zakup na przykład kremu, mającego przeciwdziałać procesom starzenia, warto zwrócić uwagę na to czy w swoim składzie posiada on odpowiednie substancje czynne, których zadaniem jest spełnienie obiecanej funkcji.

Każdy kosmetyk składa się z surowców podstawowych oraz substancji aktywnych. Działanie surowców podstawowych ( np. tłuszcze, oleje i woski ) stawiane jest na równi z substancjami aktywnymi ( np. substancje nawilżające, proteiny, witaminy ), a odpowiednie połączenie tych składowych odpowiada za docelowe działanie preparatu kosmetycznego. Nasuwa się pytanie, – Co w takim razie powinien zawierać krem, balsam bądź też mleczko, aby zapewnić skuteczność? Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od danego kosmetyku i z jakim problemem skórnym chcemy walczyć. Postaram się wymienić wybrane substancje czynne, które powinny się znaleźć w kosmetykach mających zwalczać i przeciwdziałać cellulitowi.

SKÓRA Z CELLULITEM

Dane epidemiologiczne wskazują, iż cellulit („pomarańczowa skórka”) stał się problemem cywilizacyjnym - cierpi na niego ok. 80-90% populacji kobiet. Do powstania tego schorzenia przyczyniają się złe nawyki żywieniowe, a mianowicie dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i sól, nadużywanie alkoholu i kawy, poza tym: siedzący tryb życia, noszenie butów na wysokim obcasie czy zbyt ciasnych ubrań, utrudnia to bowiem prawidłowy przepływ krwi i przyczynia się do rozwoju cellulitu. Zaburzenia równowagi hormonalnej związane z nadmiarem estrogenów, które zatrzymują w organizmie wodę i tłuszcze, także są jedną z przyczyn powstawania „pomarańczowej skórki”. Najczęściej dotyczy to kobiet w ciąży, przed menopauzą, jak również osób stosujących antykoncepcję hormonalną.

Podczas tworzenia się cellulitu dochodzi do gromadzenia się w komórkach tłuszczowych produktów przemiany materii, które powinny zostać wydalone z organizmu. Komórki tłuszczowe przestają prawidłowo funkcjonować, zwiększają swoje rozmiary i tworzą w podskórnej tkance tłuszczowej widoczne zgrubienia i nierówności.

Jak walczyć z problemem?

Zdecydowanie o wiele łatwiej jest zapobiegać pojawieniu się cellulitu niż z nim walczyć, jednak gdy dosięgnie nas już ten problem, należy potraktować go kompleksowo, a mianowicie odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, masaże oraz odpowiedni zestaw dermokosmetyków to niezbędne narzędzia, aby osiągnąć sukces w walce z cellulitem.

ZAPAMIĘTAJ!

Ważne jest, aby przed zastosowaniem kosmetyków antycellulitowych odpowiednio przygotować na to skórę, wykonując przynajmniej raz w tygodniu peeling tych partii ciała, które będą poddane kuracji. Dzięki temu umożliwimy wniknięcie substancji biologicznie czynnych w głębsze partie skóry. Substancje aktywne wnikając głęboko w skórę powodują rozluźnienie zbitej tkanki tłuszczowej oraz ułatwiają wydalanie z organizmu substancji toksycznych.

Interesuje Cię jak zwalczyć bardziej zaawansowaną postać cellulitu? Kliknij TUTAJ

Składniki aktywne stosowane w kuracji antycellulitowej.

  • Metyloksantyny (kofeina, teofilina, teobromina, aminofilina) - stymulują wydzielanie neuroprzekaźników biorących udział w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, a wraz ze związkami polifenowymi zawartymi w ekstrakcie z zielonej herbaty wpływają na aktywację procesów enzymatycznych, które pobudzają komórki tłuszczowe zgromadzone pod skórą i wykorzystują zawarte w nich lipidy w procesach energetycznych organizmu.
  • L-karnityna - odgrywa bardzo istotną rolę w redukcji tkanki tłuszczowej i daje widoczne efekty wyszczuplające, poprzez obniżanie poziomu glukozy w komórkach oraz zapobieganiu gromadzenia się substancji tłuszczowych. Przyspiesza przemianę materii, umożliwiając wykorzystanie tłuszczu dla potrzeb energetycznych. Skutecznie wzmacnia i poprawia strukturę skóry.
  • Flawonoidy - w terapii cellulitu istotne jest zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, a flawonoidy są w tym bardzo pomocne; w leczeniu stosuje się: rutynę, kwercytynę, kemferol, hiperynę. Najwięcej tych aktywnych związków występuje w kasztanowcu zwyczajnym, nagietku, lukrecji, rumianku, szałwi pomarańczy, cytrynie, krwawniku, algach.
  • Wyciąg z bluszczu pospolitego (Hedera helix) - jest bogaty we flawonoidy, przyspiesza proces redukcji tkanki tłuszczowej, pobudza krążenie krwi i zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Usprawnia funkcjonowanie tkanki łącznej, poprawia elastyczność i jędrność skóry, neutralizuje wolne rodniki oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Wyciąg ze świeżych liści bluszczu stosowany w terapii antycellulitowej przyspiesza usuwanie z tkanek nadmiaru wody i toksyn, pobudza przemianę materii i proces spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej.
  • Saponiny - uszczelniają drobne naczynia krwionośne i jednocześnie działają przeciwzapalnie. Do najbardziej skutecznych należy escyna (znajduje się w kwiatach kasztanowca), ruskogenina (znajduje się w iglicy włoskiej) oraz diosgenina (znajduje się w kozieradce).
  • Wyciągi z kasztana indyjskiego, kasztanowca pospolitego (bogate w saponiny) oraz wyciąg z miłorzębu japońskiego, które również uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają odpływ żylny i wpływają tym samym na drenaż limfatyczny, zapobiegając obrzekom; w terapii cellulitu można polecać dodatkowo wewnętrzne stosowanie preparatów takich jak: Venescin, Esceven, Venoruton itp.
  • Jod (wolny) - jak też preparaty zawierające duże ilości jodu (np. wodorosty) -
    przeciwdziała gromadzeniu się tłuszczu w komórkach tłuszczowych.
  • Algi morskie zielone i brunatne - są cennym źródłem wielu substancji aktywnych biologicznie, m.in. witamin z grupy B. Związki te biorą czynny udział w metabolizmie tłuszczów i białek, zmniejszają tendencję do zastoju płynów, poprawiają krążenie limfatyczne. Stosowane są bogate w jod ekstrakty z listownicy brunatnej, z morszczynu. Obecny w wielu glonach kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu, wskutek drenażu tkanek działa wyszczuplająco. Ze względu na zdolność wiązania toksyn ma także właściwości odtruwające
  • Retinol - wykazuje działanie lipolityczne - czyli ma zdolność rozkładania tłuszczów do wolnych kwasów tłuszczowych.
  • Glinki naturalne - bogate są w związki mineralne potrzebne skórze (m.in. krzem, magnez, miedź), koloidalna struktura sprawia, że glinka (szczególnie zielona) jest pomocna w leczeniu cellulitu, gdyż stwierdza się jej działanie detoksykacyjne oraz wpływ na równowagę hydro-lipidową skóry, dzięki obecności krzemu glinka poprawia elastyczność tkanki łącznej.

Likwidowanie cellulitu jest procesem długotrwałym i żmudnym, bardzo ważna jest tu systematyczność stosowania preparatów przeznaczonych do tego celu, takich jak np. seria Elancyl, seria antycellulitowa Pharmaceris (dr Ireny Eris) czy też nowość na rynku firmy Vichy- preparat CelluDestock. POWODZENIA!

Swoją wiedzę na temat cellulitu zgłębisz klikając TUTAJ.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00

)