mgr farmacji Mateusz Wardzyński

Testujemy... Termometr skanujący TH20F SOHO

1. Wstęp

Rodzaj: elektroniczny termometr skanujący (pirometr)
Nazwa: SOHO TH20F
Producent: Radiant Innovation Inc. (Tajwan)
Przedstawiciel w krajach UE: Medical Technology Promedt Consulting GmbH (Niemcy)
Dystrybutor: PMT Sp. z o.o.

2. Opis

TH20F to tak naprawdę dwa urządzenia w jednym: dokładny, bezinwazyjny termometr do pomiaru temperatury ciała oraz bardzo szybki, bezdotykowy termometr do pomiaru temperatury powietrza, płynów, powierzchni, itp. Dzięki zaawansowanej technologii, umożliwiającej dokładny pomiar temperatury “na odległość”, czyli bez fizycznego kontaktu, oraz dzięki bardzo dużej szybkości pomiaru, urządzenie wydaje się wręcz idealne do pomiaru temperatury ciała noworodków i małych dzieci. Dodatkowa możliwość błyskawicznego zmierzenia temperatury, na przykład wody do kąpieli, czy przygotowywanego mleka, sprawia, że testowany termometr powinien zadowolić najbardziej wymagających młodych rodziców.
Zasada działania opisywanego termometru opiera się na zjawiskach optoelektrycznych. Specjalna soczewka, osadzona na jednym z końców urządzenia, skupia promieniowanie cieplne (w zakresie podczerwieni), emitowane przez ośrodek, na który skierujemy czujnik. Fotoelektryczny detektor przekazuje informację o ilości energii emitowanej przez obiekt do układu elektronicznego, obliczającego na tej podstawie temperaturę wyrażoną w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita.

3. Opis techniczny

PODSTAWOWE DANE

  • Wymiary: 75mm x 47mm x 21mm
  • Masa: 63g (z baterią)
  • Wyświetlacz: ciekłokrystaliczny, monochromatyczny LCD
  • Metoda pomiaru: pirometr z detektorem fotoelektrycznym
  • Zakres pomiaru: temperatura ciała (pomiar na skroni, w trybie “HEAD”): 34 - 42,2°C (93,2 - 108°F), temperatura otoczenia (tryb skanowania): -22 - 80°C (-7,6 - 176°F)
  • Dokładność pomiaru: dla przedziału temperatur 22 - 42,2°C (71,6 - 108°F): +/-0,3°C (0,5°F), pozostałe +/- 4%
  • Środowisko pracy: temperatura 10 - 40°C (50°F - 104°F), wilgotność <85%
  • Środowisko przechowywania: temperatura -20 - 50°C (-4°F -104°F), wilgotność <90%
  • Zasilanie: bateria litowa CR2032 (pastylkowa) o napięciu 3V
  • Produkt jest zgodny z normami międzynarodowym: ASTM E1965-98, IEC60601-1, IEC60601-1-2 (EMC)

FUNKCJE i CECHY

  • System wskazywania temperatury ciała, w oparciu o szereg pomiarów temperatury powierzchni skóry na skroni i odpowiednie przeliczanie jej na temperaturę panującą w jamie ustnej - tryb “HEAD”.
  • Bezdotykowy pomiar temperatury otocznia, powierzchni, płynów itp. - tryb skanowania
  • Szybkość pomiaru: około 1 sekundy w trybie skanowania i 5-10 sekund w trybie “HEAD”
  • Pamięć 25 pomiarów
  • Sygnalizacja dzwiękowa: włączenie urządzenia, zakończenie pomiaru, alarm sygnalizujący gorączkę
  • Zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi

4. Nasza ocena tego produktu:

Wady:

  • dość duże wymiary, szczególnie po założeniu dodatkowej osłony
  • niewystrczająco duży i czytelny wyświetlacz
  • brak możliwości wyboru, które pomiary mają być zapisane w pamięci

Zalety:

  • duża dokładność
  • uniwersalne zastosowanie
  • duża szybkość pomiaru
  • łatwa obsługa

Po otwarciu opakowania termometru, w pudełku znajdziemy:

  • Termometr SOHO
  • Osłonę wykonaną z antypoślizgowego, elastycznego tworzywa
  • Tekturę zabezpieczająca na czas transportu
  • Instrukcję obsługi w języku polskim

5. TEST

Zaczynamy

Pierwsze wrażenie jakie odnieśliśmy po wyjęciu TH20F z opakowania, to odczucie pewnej groteskowości jego kształtu i zastosowanego wzornictwa, szczególnie przy założonej zewnętrznej, ochronnej osłonie antypoślizgowej. Urządzenie sprawia wrażenie “niepoważnego” - wygląda na zabawkę w rodzaju popularnego niegdyś jajka Tamagotchi. Jednak taka stylistyka ma niepodważalną zaletę - jest obietnicą bardzo prostej obsługi i tak zwanej “głupoodporności”, czyli małej podatności na rozregulowanie na skutek nieumiejętnego użytkowania. Na przedniej ściance urządzenia zamontowano ciekłokrystaliczny wyświetlacz oraz dwa przyciski: większy oznaczony jako “MEAS” prawdopodobnie od angielskiego słowa measurement - pomiar; oraz drugi, mniejszy opisany jako “ON/MEM” (od angielskich słów włączony i pamięć). Tylna ściana kryje w sobie komorę baterii zamkniętą odkręcanym wieczkiem. W prawym dolnym rogu zaopatrzono termometr w otwór mogący posłużyć do zawieszenia go na przykład na sznurku, lub smyczy na szyję. Soczewka i schowany za nią detektor umieszczone są na szczycie obudowy. Całość dopełnia zdejmowana gumowa osłona mająca chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi i poprawiająca możliwość pewnego chwycenia termometru.

wybór trybu działania

Jak już wcześniej wspominaliśmy termometr może pracować w dwóch trybach: pomiar temperatury ciała i skanowanie temperatury otoczenia. Po wciśnięciu przycisku “ON/MEM” urządzenie włączy się, przeprowadzi test wyświetlacza (zapalą się na chwilę wszystkie możliwe wskaźniki) i automatycznie przejdzie do trybu “HEAD” czyli pomiaru temperatury na skroni, a o swojej gotowości powiadomi nas dwoma krótkimi sygnałami dźwiękowymi. Ponadto na wyświetlaczu pojawi się napis “HEAD”, symbol batrii (informuje o odpowiednim zapasie energii w ogniwie lub jego wyczerpaniu) i symbol przyjętej skali pomiaru (stopnie Celsjusza lub Fahrenheita). Ponowne naciśniecie i przytrzymanie przycisku “ON/MEM” oraz jednoczesne naciśnięcie przycisku “MEAS” pozwoli nam na przejście w tryb skanowania (na wyświetlaczu napis “HEAD” zostanie zastąpiony symbolem skanowania otoczenia). Jeśli znowu wciśniemy oba przyciski na raz - powrócimy do trybu “HEAD”, i tak dalej.

wybór jednostek pomiaru

Jak wspomnieliśmy w opisie, termometr może wskazywać temperaturę w stopniach Celsjusza oraz w stopniach Fahrenheita. Fabrycznie urządzenie jest ustawiane tak, aby pokazywać wynik w stopniach Celsujsza. Aby dokonać zmiany skali należy w momencie, w którym termometr jest wyłączony (na ekranie nie wyświetlane są żadne symbole) nacisnąć przycisk “Meas” i nie puszczając go nacisnąć przycisk “ON/MEM” i tak trzymać wciśnięte oba klawisze, aż do chwili, w której na ekranie pojawi się symbol °F. Od tej pory wyniki podawane bedą w stopniach Fahrenhaita. Aby przełączyć z powrotem na skalę Celsjusza, należy procedurę powtórzyć, aż do momentu pojawienia się °C na wyświetlaczu.


wykonanie pomiaru temperatury ciała

Aby dokonać pomiaru ciepłoty ciała, należy włączyć urządzenie (przycisk “ON/MEM”) w trybie “HEAD”. Przed rozpoczęciem pomiaru, musimy być pewni, że soczewka detektora oraz powierzchnia czoła badanego pacjenta są czyste i suche! O tym jak oczyścić zabrudzony czujnik napiszemy w dalszej części testu. Co do powierzchni skóry, to nie może ona być spocona, brudna, pokryta kosmetykami. Należy także unikać wysiłku fizycznego i gorących kąpieli lub bezpośredniej ekspozycji na słońce tuż przed pomiarem - może to wypaczyć wynik. Bardzo istotne dla wiarygodności wyniku jest też prawidłowe przyłożenie termometru do odpowiedniej okolicy skroni i wykonywanie jednostajnego, delikatnego, kolistego ruchu wokól niej. Dlaczego nie można po prostu przyłożyć urządzenia do czoła w dowolnym miejscu i nie poruszać nim w czasie pomiaru? Już wyjaśnamy. Termometr podczas skanowanie powierzchni skóry w trybie “HEAD” wykonuje szereg następujących po sobie, w krótkim czasie, pomiarów temperatury, wybiera ten którego wynik jest najwyższy i za pomocą specjalnego algorytmu oblicza, na jego podstawie, jakiej temperaturze w jamie ustnej odpowiada uzyskana wartość. W okolicach skroni, symetrycznie po obu stronach głowy, dość płytko pod skórą przebiegają tętnice skroniowe, stosunkowo duże naczynia tętnicze odgałęziające się od tętnic szyjnych. To właśnie bezpośrednio nad nimi skóra jest najcieplejsza i jej temperatura najlepiej koreluje z temperaturą ciała mierzoną w jamie ustnej (taka wartość ma najdogodniejsze zastosowanie diagnostyczne). Dlatego tak ważne jest skanowanie okolic skroni okrężnymi ruchami, aby urządzenie “natrafiło” na tętnicę skroniową i zarejestrowało odpowiednią temperaturę. A więc przykładamy czujnik do skroni, naciskamy przycisk “Meas” i zaczynamy kreślić urządzeniem okręgi na powierzchni skóry. Słychać serię kilku, kilkunastu krótkich sygnałów dzwiękowych odpowiadających przeprowadzanej serii pomiarów; zwykle trwa to 5-10 sekund. Gdy obliczanie jest zakończone, urządzenie wydaje jeden dłuższy dźwięk. Możemy wtedy odsunąć termometr od powierchni skóry i odczytać na ekranie wynik pomiaru. Wynik ten jest także automatycznie zapisywany w pamięci. Urządzenie wyposażone jest w tak zwany “alarm gorączkowy”. Kiedy temperatura ciała badanego pacjenta okaże się wyższa niż 37,5°C termometr, po zakończeniu pomiaru, emituje specjalną kombinację dźwięków, złożoną z trzech krótkich i jednego długiego sygnału. To znak, że badany ma gorączkę!

wykonanie pomiaru temperatury otoczenia

Drugą bardzo użyteczna funkcją, jaką oferuje SOHO TH20F jest pomiar rzeczywistej temperatury ośrodka/powierzchni, na które skierujemy czujnik, bez konieczności jej dotykania. Jest to tak zwany tryb skanowania. Aby z niego skorzystać, po włącznieniu urządzenia musimy wcisnąć przycisk “ON/MEM” jeszcze raz i trzymając go wcisnąć przycisk “Meas”. Urządzenie jest gotowe. Pomiarów możemy dokonywać jednorazowo, celując w daną powierzchnie i jednokrotnie naciskając przycisk “Meas”, lub w trybie ciągłym, naciskając przycisk “Meas” bez przerwy (wyniki pomiaru będą błyskawicznie aktualizwane na wyświetlaczu). Wyniki uzyskiwane w ten sposób nie są w żaden sposób konwertowane, dlatego pomiar temperatury ciała w trybie skanowania da inne wyniki niż pomiar wykonany w trybie “HEAD”. Tryb skanowania doskonale sprawdza się do pomiarów temperatury powietrza na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, do pomiaru temperatury powierzchni cieczy (np. napoju, posiłku, wody do kąpieli, itp.) czy temperatury innego dowolnego obiektu (w zakresie od -22 do +80 °C)

wyłączanie

Termometr wyłącza się automatycznie, jeżeli przez ponad minutę nie zostanie naciśnięty żaden przycisk. Takie rozwiązanie, zamiast tradycyjnego przycisku “OFF” ma zapewnić dłuższą żywotność baterii.

korzystanie z pamięci

Konstrukcja termometru pozwala na zapamiętywanie wyników pomiaru temperatury. Niestety, dotyczy to tylko pomiarów dokonanych w trybie “HEAD” i w dodatku nie mamy możliwości wskazania, które pomiary chcemy zapamiętać. Urządzenie automatycznie zapisuje wyniki 25 ostatnich pomiarów, w kolejności chronologicznej. Aby je wyświetlić, musimy, po uprzednim włączeniu termometru, nacisnąć przycisk “ON/MEM”. Wyniki wyświetlane są kolejno, po każdorazowym naciśnięciu “ON/MEM” wraz ze swoją liczbą porządkową (kolejnym numerem).

konserwacja

Dokładność pomiarów dokonywanych testowanym termometrem, w dużej mierze zależy od czystości soczewki detektora. Producent zaleca jej czyszczenie poprzez bardzo delikatne przecieranie za pomocą wacika i 70% roztworu spisytusu. Po oczyszczeniu, należy odczekać do całkowitego wyschnięcia soczewki, zanim dokona się kolejnych pomiarów. Należy bardzo ostrożnie obchodzić się z całą końcówką detektora, bo jest to najbardziej podatna na uszkodzenia część termometru. Groźny dla prawidłowego działania czujnika jest kontakt z reaktywnymi roztworami, bezpośredni wpływ promieni słonecznych, czy obfite zamoczenie (termometr nie jest wodoodporny!). Drugą czynnością jaką będziemy musieli prędzej czy później wykonać jest wymiana baterii. Pokrywę pojemnika baterii zdejmuje się, przekręcając ją o 45 stopni, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

komunikaty błędów

Migający symbol pustej baterii: Ogniwo jest całkowicie wyczerpane i trzeba je wymienić na nowe.
Migający napis “HEAD”: sygnalizuje trwające inicjowanie termometru
Er 1: Podjęto próbę dokonania pomiaru przed zakończeniem inicjacji termometru, należy poczekać aż urządzenie przejdzie całkowicie w tryb gotowości (po włączeniu napis “HEAD” przestanie migać)
Er 2: Zbyt gwałtowne zmiany temperatury otoczenia, należy odczekać kilkanaście minut w celu ustabilizowania temperatury urządzenia
Er 3: Temperatura otoczenia poza przedziałem, w którym urządzenie może pracować (od 10 do 40 °C)
Er 5 - Er 9: Pozostałe nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia
Hi: Zmierzona temperatura jest wyższa niż górna granica zakresu pomiaru
Lo: Zmierzona temperatura jest niższa niż dolna granica zakresu pomiaru

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00