Nasze testy i opinie

Zakup ciśnieniomierza i jego prawidłowa obsługa

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny stosować do codziennych pomiarów ciśnieniomierz naramienny. Fot. Internet

Ciśnienie tętnicze jest to parcie krwi na ściany tętnic. Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego warunkują prawidłową pracę układu krążenia, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, zawału mięśnia sercowego, a także udaru mózgu.

Można oczywiście kontrolować wartości ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim, w przychodni czy w aptece, jednak najlepsze rezultaty daje samokontrola we własnym domu pod warunkiem, że jest przeprowadzona prawidłowo i przy użyciu dobrej klasy aparatu.

Ciśnieniomierz najlepiej zakupić w aptece, gdyż fachowy personel pomoże wybrać najbardziej odpowiedni, atestowany aparat.

Wyróżniamy aparaty:
1)    automatyczne:
  -    naramienne
  -    nadgarstkowe
2)    półautomatyczne
3)    mechaniczne

Najlepiej kupować aparaty automatyczne lub półautomatyczne. Różnica pomiędzy „automatem” a „półautomatem” polega na tym, że w półautomatycznym aparacie musimy sami napompować mankiet ręczną pompką do odpowiedniej wartości (aparat z reguły sygnalizuje kiedy należy zaprzestać pompowania), a w automatycznym urządzenie samo napełnia mankiet powietrzem po naciśnięciu przycisku. Jeżeli ktoś natomiast umie mierzyć ciśnienie przy pomocy aparatu mechanicznego ze stetoskopem to jest on również bardzo dobrym rozwiązaniem.

W grupie aparatów automatycznych znajdują się ciśnieniomierze nadgarstkowe
i naramienne. Urządzenia nadgarstkowe są mniej dokładne od naramiennych i dlatego mogą być stosowane przez osoby, które nie mają nadciśnienia tętniczego, a pomiarów dokonują w celach profilaktycznych. Osoby z nadciśnieniem również mogą używać tych aparatów w celu określenia przybliżonej wartości ciśnienia tętniczego, wtedy gdy użycie ciśnieniomierza naramiennego jest utrudnione (np. w podróży). Jednak dla osób już mających nadciśnienie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na co dzień jest urządzenie naramienne z uwagi na większą dokładność.

Decydując się na wybór ciśnieniomierza  naramiennego należy zwrócić uwagę na mankiet, czy jest on odpowiedni do obwodu naszego przedramienia (standardowe mankiety są dostosowane do obwodu 22-32cm). Dla osób z szerszym przedramieniem trzeba dobrać ciśnieniomierz z odpowiednio szerszym mankietem (na rynku występują mankiety do 46 cm obwodu).

Bardzo ważnym aspektem jest także występowanie arytmii, gdyż nie wszystkie aparaty można używać w zaburzeniach rytmu serca. Nowoczesne ciśnieniomierze umożliwiają pomiar przy arytmii, a także posiadają jej detektor (pojawiający się określony w instrukcji ciśnieniomierza symbol świadczący o tym, że osoba dokonująca pomiaru ciśnienia ma zaburzenia rytmu serca).
Jeżeli już mamy odpowiedni dla nas dobrej jakości aparat to musimy pamiętać o następujących zasadach prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego:

-    dokonujmy pomiaru dwa razy dziennie: rano i wieczorem,
-    pamiętajmy, aby przed pomiarem odpocząć przynajmniej 20- 30 minut,
-    nie pijmy napojów mogących podnieść ciśnienie (kawa, mocna herbata) na co najmniej pół godziny przed pomiarem,
-    nie palmy papierosów 30 min przed pomiarem,
-    poprawna pozycja: należy usiąść, ręka zgięta oparta o stół tak, aby założony mankiet na przedramieniu był na wysokości serca, jednak nie niżej niż 2-3cm ponad zgięcie ręki,
-    mankiet aparatu umieszczamy na gołym przedramieniu, powyżej nie może być uciskającej odzieży lub innych przedmiotów,
-    przewód doprowadzający powietrze do mankietu powinien być umiejscowiony pośrodku wewnętrznej części ręki,
-    podczas pomiaru siedzimy bez ruchu i nie rozmawiamy,
-    zapisujemy wyniki pomiaru w celu skonsultowania ich z lekarzem.

Przestrzeganie powyższych zasad podczas pomiaru ciśnienia w warunkach domowych przynosi doskonałe rezultaty i ma wyższość nad pomiarem w gabinecie lekarskim czy przychodni, gdyż pozwala wyeliminować tzw. „ciśnienie białego fartucha” czyli stres, który podnosi chwilowo ciśnienie tętnicze, a jest związany z pomiarem przeprowadzanym przez wykwalifikowany personel medyczny. Dlatego warto kontrolować ciśnienie w zaciszu własnego domu, przy zachowaniu powyższych zasad przed i w trakcie pomiaru.

Znajdź artykuł

Szukaj