mgr farmacji Mateusz Wardzyński

Alergia na roztocze

Zbliża się zima, zaczął się już sezon grzewczy w naszych mieszkaniach. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wysoka temperatura oraz wilgoć w pomieszczeniu oprócz pozytywnych efektów i komfortu może powodować, że w naszych domach tworzy się dogodne środowisko do rozwoju roztoczy.

Roztocze kurzu domowego są małymi pajęczakami niewidocznymi dla oka, które na ogół nie są szkodliwe dla człowieka. Żywią się ludzkim naskórkiem i innymi drobnymi cząstkami organicznymi. Do ich rozwoju niezbędna jest odpowiednia temperatura i wilgotność, dlatego też osoby uczulone na roztocze mogą skarżyć się na silniejsze objawy właśnie w okresie grzewczym. W Polsce obok pyłków roślin (szczególnie traw i zbóż) stanowią one najpopularniejszą przyczynę uczuleń całorocznych i chorób alergicznych.

Uczulenie na roztocze kurzu domowego może powodować alergiczny nieżyt nosa i spojówek w postaci wodnistego wycieku z nosa, łzawienia spojówek i kichania. Dość charakterystycznym objawem jest utrudnienie oddychania przez nos (blokada nosa) zaraz po przebudzeniu. Dzieje się tak ponieważ to właśnie w naszych łóżkach, w materacach, kołdrze i pościeli obserwuje się szczególnie dużą koncentrację roztoczy. U niektórych pacjentów dochodzi do ujawnienia się astmy oskrzelowej czyli duszności, świstów w klatce piersiowej czy też przewlekłego kaszlu występujących bez towarzyszącego przeziębienia. U części z osób uczulonych występują zmiany skórne postaci wyprysków lub pokrzywki. Wszystkie te dolegliwości zaostrzają się po kontakcie z kurzem, np. podczas porządkowania mieszkania, czy odkurzania. Diagnostyka alergii na roztocze obejmuje dokładny wywiad co do występujących objawów oraz diagnostykę najczęściej w postaci wykonania punktowych testów skórnych. Pacjenci z nieżytem nosa powinni być ponadto zbadani przez laryngologa, natomiast osoby z objawami astmy muszą mieć wykonane badanie spirometryczne określające wydolność oddechową.

Leczenie alergii na roztocze zależy od dolegliwości. Większość pacjentów powinna przyjmować leki przeciwalergiczne: głównie preparaty loratydyny, ceteryzyny, feksofenadyny w postaci tabletek czy też syropów (część z nich jest dostępna bez recepty). Niektóre osoby z objawami ocznymi powinni stosować leki te w postaci kropli do oczu. Leczenie alergicznego nieżytu nosa wymaga stosowania sterydów donosowych, a astmy leków wziewnych dooskrzelowych: miejscowo działających sterydów oraz czasami leków rozkurczających oskrzela.
Kolejną metodą walki z alergią na roztocze jest immunoterapia swoista alergenowo (czyli odczulanie). W trakcie tego leczenia podaje się wzrastające dawki alergenów roztoczy w postaci szczepionki doustnej lub podskórnej w celu wywołania tolerancji. Ważną metodą w zapobieganiu zaostrzeń chorób alergicznych jest profilaktyka przeciwroztroczowa. Do skutecznych metod zalicza się obniżenie wilgotności pomieszczeń mieszkalnych, stosowanie pokrowców barierowych na materace i pościel oraz odkurzanie za pomocą odkurzaczy z tzw. filtrami HEPA. Należy być szczególnie ostrożnym przy wyborze odkurzacza: większość reklamowanych jako przeciwalergiczne urządzeń nie posiada takiego działania.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00