mgr farmacji Katarzyna Giblewska

Dlaczego warto stosować inhalacje?

Inhalacja to zabieg leczniczy towarzyszący ludzkości od zarania dziejów. Prostota wykonania oraz jej skuteczność przyczyniły się znacząco do popularności tego zabiegu. Polega na wdychaniu aerozoli, roztworów leków, czy też oparów wód mineralnych. Do inhalacji używa się leków, które działają przede wszystkim rozkurczowo na oskrzela, ułatwiając odkrztuszanie wydzieliny oraz działających przeciwzapalnie. Inhalacje stosowane są zazwyczaj w schorzeniach układu oddechowego, jak i stanach zapalnych używając do tego celu inhalatorów, nebulizatorów lub gorącego płynu.
Inhalator to urządzenie medyczne, które dostarcza lek drogą wziewną przez płuca. Stosowany jest najczęściej w astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc oraz grypie. Inhalatory dzieli się na dwie grupy MDI oraz DPI.
Inhalatory z grupy MDI, to urządzenia, które posiadają zbiorniczek ciśnieniowy i podają odmierzoną ilość leku w postaci roztworu. Korzystanie z takiego inhalatora polega na wykonaniu następujących czynności:

  • Pełny wydech
  • Umieszczenie ustnika w ustach
  • Naciśnięcie urządzenia wraz ze spokojnym, głębokim wdechem
  • Zatrzymanie oddechu na ok. 10 sekund


Inhalatory suchego proszku (DPI) również odmierzają określoną dawkę leku, natomiast różnica polega na formie leku, który w przypadku DPI jest proszkiem, a nie roztworem. Korzysta się z niego w sposób identyczny jak w przypadku MDI.
Nebulizatory służą do podawania leków w postaci mgiełki. Stosowane są powszechnie w mukowiscydozie, astmie, obturacyjnej chorobie płuc i innych chorobach układu oddechowego. Nebulizatory wykorzystują tlen, sprężone powietrze, bądź ultradźwięki, które zapewniają odpowiednią moc do przedostania się i skutecznego działania leku w układzie oddechowym.

Dlaczego tak ważne jest stosowanie inhalatora bądź nebulizatora?
Przede wszystkim chodzi o skuteczność leczenia. Gdy leki podawane są przez powyższe urządzenia, leczenie jest efektywniejsze oraz co bardzo ważne bezpieczniejsze, niż w przypadku podawania preparatów doustnych. Bezpieczniejsze, ponieważ lek dociera w miejsce swojego docelowego działania nie migrując po organizmie i nie wpływając negatywnie np. na układ pokarmowy (żołądek, wątroba).
Kiedy stosować inhalacje:

  • w alergiach
  • w dychawicy oskrzelowej i astmie
  • w zapaleniu płuc, zatok i oskrzeli
  • w chorobach krtani
  • w przewlekłym nieżycie nosa, gardła, krtani, oskrzeli oraz rozedmie.


Przeciwskazania do stosowania inhalacji:

  • nowotwory
  • ostre stany zapalne górnych dróg oddechowych z towarzyszącą podwyższoną temperaturą
  • gruźlica
  • krwotoki z dróg oddechowych
  • ropne zapalenia migdałków lub zatok
  • niewydolność krążeniowa
  • niewydolność oddechowa

Czy są domowe sposoby inhalacji?Oczywiście inhalacje możemy wykonywać domowymi sposobami, natomiast należy mieć na względzie to, że są to metody tylko i wyłącznie wspomagające leczenie, głównie przeziębień, a co za tym idzie nieżytów nosa i gardła oraz bóle zatok.Gdy bolą cie zatoki lub cieknie Ci z nosa zastosuj ziołową inhalację, która udrożni drogi oddechowe. Wykorzystaj do tego celu miętę, rumianek, prymulę, macierzankę, majeranek bądź amol. Zaparz w garnku po garści ziół (amol - kilka kropel), pochyl się nad nim, a następni przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary nosem przez co najmniej 10 minut. Po takiej kuracji poczujesz znaczną ulgę.W przypadku bólu gardła najlepiej sprawdzi się inhalacja z szałwi, tymianku, mięty, melisy i lawendy. Wykonujemy w sposób identyczny jak poprzednio, pamiętając o tym, iż w tym przypadku wdychamy opary poprzez usta.

W przypadku przeziębienia doskonale sprawdzą się inhalacje solą fizjologiczną przy użyciu inhalatora, który możesz na ten czas wypożyczyć lub zakupić w aptece. Urządzenie na pewno niejednokrotnie sprawdzi się, gdy dopadnie Cię katar, kaszel lub inne infekcje górnych dróg oddechowych. Inhalacja solą fizjologiczną upłynnia zalegającą w oskrzelach wydzielinę, a także przyspiesza regenerację nabłonka dróg oddechowych, rozrzedza także wydzielinę w nosie, ułatwiając jej spływanie z zatok. Warto stosować je regularnie, codziennie przez ok. 10-15 minut, przez cały okres przeziębienia. Jeżeli chodzi o wiek, nie ma żadnych przeciwwskazań, z powodzeniem i dużą efektywnością może być stosowana zarówno u małych dzieci, jak i u osób starszych. Inhalacje solą fizjologiczną doskonale sprawdzają się także u kobiet w ciąży, tym bardziej, iż organizm kobiety ciężarnej ma obniżoną odporność i dlatego o wiele bardziej jest podatny na infekcje. Natomiast ilość leków, po które może sięgnąć kobieta w ciąży jest bardzo ograniczona, z reguły są to preparaty pochodzenia naturalnego, które są bezpieczne dla dziecka. Dlatego warto zastosować u ciężarnej inhalacje - nawilżą śluzówkę, rozrzedzą zalegającą wydzielinę i przyniosą ulgę.

Szczególne środki ostrożności podczas inhalacji:

  • na czas inhalacji palacze powinni się powstrzymać lub ograniczyć palenie
  • dzieci nie powinny stosować inhalacji miętą
  • alergicy nie powinni stosować inhalacji z substancji, na które są uczuleni
  • nie wolno wykonywać inhalacji po posiłkach, wysiłkach fizycznych i podczas uczucia głodu
  • nie przesadzać z ilością kropli olejków eterycznych takich jak cynamonowy, goździkowy, szałwiowy, anyżowy, eukaliptusowy.


W razie obaw skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą, którzy pomogą Ci odpowiedzieć na nurtujące pytania, zmniejszyć obawy i dobrać właściwy sposób inhalacji.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00