mgr farmacji Katarzyna Giblewska

Dlaczego warto rzucić palnie?

Wydobywający się podczas palenia papierosów dym zawiera tysiące szkodliwych substancji, które przez drogę oddechową lub pokarmową dostają się do organizmu powodując różnego rodzaju spustoszenia.
Nie tylko palacze narażeni są na ich szkodliwe działanie, ale również osoby im towarzyszące poprzez tzw. bierne palenie. Bierne palenie to nic innego jak wdychanie unoszącego się w powietrzu dymu tytoniowego, osadza się on również na meblach i innego rodzaju powierzchniach w związku z czym związki w nim zawarte mogą dostać się do organizmu także drogą pokarmową.

Największe zagrożenie niosą następujące substancje zawarte w dymie papierosowym:

  • nikotyna - działa obkurczająco na ściany naczyń kwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce w tlen i substancje odżywcze), podnosi ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów;
  • benzopiren - jest związkiem silnie rakotwórczy, wykorzystywany głównie w przemyśle chemicznym, występuje także w spalinach samochodowych czy smole węglowej
  • arsen - jego związki wykorzystywane są jako trutka na gryzonie; dawniej stosowany był jako lek, obecnie wiadomo jednak, że nawet najmniejsza jego dawna może spowodować raka skóry, a także narządów wewnętrznych (np. wątroby, przełyku, oskrzeli)
  • aceton - wykorzystywany jest głównie jako rozpuszczalnik tworzyw sztucznych, lakierów, tłuszczy, oleju silnikowego
  • butan - wykorzytywany do produkcji paliw płynnych,
  • amoniak - jest wykorzystywany do produkcji nawozów sztucznych, jest czynnikiem drażniącym śluzówkę oczu, gardła, nosa i dróg oddechowych
  • cyjanowodór - silna trucizna, wykorzystywany jako pestycyd, a także jako gaz bojowy, również przy wykonywaniu wyroków śmierci w komorach gazowych;
  • chlorek winylu - składnik tworzyw sztucznych (plastik)
  • dibenzoakrydyna - wykorzystywana do produkcji barwników, ma właściwości rakotwórcze;
  • formaldehyd - jest silną trucizną o charakterystycznej duszącej woni, wykorzystywany jest jako konserwant preparatów biologicznych, np. żab;
  • metanol - jest silną trucizną, powoduje ślepotę a nawet śmierć,
  • kadm - jest bardzo toksyczny, niszczy nerki, powoduje anemię, choroby kostne (osteoporoza), zmniejsza wydzielanie insuliny, zwiększa utlenianie lipidów, powodując w ten sposób zwiększone wytwarzanie wolnych rodników. Odkłada się w łożysku matek palących w czasie ciąży, może to doprowadzić do zmian struktury łożyska, a co za tym idzie zaburzać prawidłowy rozwój płodu!
  • tlenek węgla (czad) - zmniejsza zawartość tlenu we krwi, w znaczny sposób utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych narządów organizmu człowieka. Jest to związek będący bezpośrednią przyczyną śmierci wielu osób w czasie pożarów;
  • polon - jest silnie toksyczny, bardziej niż cyjanowodór, emitowane przez niego cząsteczki alfa z łatwością niszczą tkanki naszego organizmu prowadząc do rozwoju nowotworów;
  • fenole - niszczą rzęski nabłonka wyścielającego oskrzela, które oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów.

Substancje zawarte w dymie tytoniowym wchłaniane są przez układ oddechowy, ale dzięki ślinie także przez układ pokarmowy. W płucach, poprzez pęcherzyki płucne związki chemiczne docierają do krwi, a z nią wędrują po całym organizmie, gdzie największe ilości z nich docierają do serca, mózgu, czy wątroby. Oto jakie mogą być tylko niektóre skutki palenia tytoniu:

  • rak płuc
  • osłabienie wydolności krążeniowo-oddechowej
  • nadciśnienie tętnicze
  • osłabienie zmysłów smaku i węchu
  • uporczywy kaszel
  • problemy z koncentracją
  • zapalenie krtani i tchawicy, z czasem może dojść nawet do nowotworu tych narządów
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • uczucie duszności
  • impotencja u mężczyzn i zaburzenia płodności u kobiet

Ponadto palenie ma bardzo niekorzystny wpływ na stan naszej skóry, paznokci i uzębienia. Dermatolodzy często poruszają temat tzw. "twarzy palacza", która charakteryzuje się szarością i bladością, stratą sprężystości oraz wczesnym pojawieniem się zmarszczek będących wynikiem wysuszenia. Dodatkowo przyczynia się do pękania naczynek i powstawania ropnych wykwitów.

UWAGA!
Na podstawie wieloletnich badań udowodniono, że palenie papierosów skraca życie mężczyzn o ok. 13 lat, a kobiet o 14,5 roku!!!

Jeżeli powyższe informacje jeszcze nie nakłoniły Cię do rzucenia tego nałogu, to może zmobilizuje Cię informacja, że w ciągu dwóch lat "przepalasz" nowy samochód!
Rzucenie palenia wymaga odpowiedniego nastawienia, silnej motywacji i woli oraz samozaparcia. Korzyści z rzucenia palenia są ogromne. Jak to zrobić?
Na początku musi pojawić się mocna chęć zaprzestania nałogu. Trzeba wyznaczyć sobie cel, dążyć do niego i wybrać odpowiedni sposób.
Kilka sposobów na rzucenie palenia:
Jutro rzucam!
Metoda ta polega na tym, iż decydujemy się z dnia na dzień odstawić papierosy. Skutkuje u ludzi z silną wolą, mających wsparcie ze strony bliskich. Jest to dobry sposób, ale nie każdemu pomaga. Niektórzy po paru dniach bez papierosa, wracają niestety do nałogu.
Środki wspomagające rzucanie palenia dostępne w aptece
Za powstawanie nałogu tytoniowego odpowiedzialna jest głównie nikotyna, której działanie polega na zwiększonym wypływie dopaminy w mózgu. Dopamina jest hormonem odpowiedzialnym za uczucie szczęscia.
W tej metodzie korzystamy z inhalatorów, gum, drażetek lub plastrów z pewną terapeutyczną dawką nikotyny, którą zmniejszamy w kolejnych dniach walki z nałogiem. Popularne środki w aptekach to Nicorette, Niquitin. Można także sięgnąć po preparaty ziołowe zawierające np. wyciąg z korzenia kudzu. Do tego typu preparatów należy Tobacoff, zmienia on smak i zapach dymu tytoniowego, dzięki czemu zmniejsza przyjemność płynącą z palenia i zniechęca do sięgania po papierosa, ponad to nie uzależnia, gdyż nie zawiera nikotyny.
Środki na receptę
Tu należałoby wymienić przede wszystkim zasięgnąć porady lekarza, gdyż na rynku dostępnych jest klika preparatów wspomagających rzucanie palenia, wywołują one jednak pewne efekty uboczne, dlatego też konsultacja z lekarzem jest konieczna. Ich działanie opiera się głównie na wywoływaniu wstrętu do dymu tytoniowego i smaku papierosów.
Hipnoza
Jedna z najnowszych metod walki z nałogiem. Bezinwazyjna, podczas seansu pacjent leczony jest sugestiami przez specjalistów w dziedzinie hipnozy. Umożliwia stworzenie nowych zachowań, które mają zastąpić te, przy których człowiek sięgał po papierosa np. stres, „papieros do piwa”.
Akupunktura i akupresura
To chińska, stara metoda walki z chorobami, polegająca na nakłuwaniu lub naciskaniu pewnych punktów na ciele człowieka, w celu wypędzenia choroby.

Nieważne, którą metodę wybierzesz. Wytrwaj w swoim postanowieniu, dąż do celu, popatrz jak wiele nałóg Ci zabrał, wypełnij swój wolny czas, zacznij uprawiać sport, odłóż pieniądze. Po paru dniach bez papierosa zauważysz wiele pozytywnych zmian. Nagle codzienne wchodzenie po schodach stanie się łatwiejsze, potrawy będą smaczniejsze, a zapachy bardziej wyraziste, koniec z codziennym porannym kaszlem, a zadowolenie i satysfakcja bliskich? Ciesz się zdrowiem i unikaj dymu!

POWODZENIA!

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00