mgr farmacji Paweł Śmigielski

Ekologia nowym stylem życia

Od kilku lat obserwujemy coraz intensywniejszy wpływ na nasze codzienne życie nowej proekologicznej mody – przejawiającej się w dbałości zarówno o szeroko pojęte środowisko naturalne: lasy, jeziora, powietrze, jak i najbliższe otoczenie.

Zrozumieliśmy bowiem, iż czystość naszej Planety, życie w harmonii z naturą, a co za tym idzie – nasze zdrowie - zależy w dużej mierze od nas samych. Musimy pamiętać o tym, iż zmiany najłatwiej zacząć od drobnych kroków, choćby takich jak segregacja odpadów, ograniczenie stosowania detergentów, czy też kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie
w celu zmniejszenia zużycia wody.

Część ważnych akcji, mających na celu ochronę środowiska, powstaje z inicjatywy Unii Europejskiej, np. zbiórka zużytych baterii przez sklepy z elektroniką oraz urzędów miast, jak choćby zbiórka i utylizacja przeterminowanych lekarstw czy zepsutego sprzętu gospodarstwa domowego.

Warto przyjrzeć się codziennie przynoszonym do domów torebkom foliowym, które wykorzystujemy średnio pół godziny, a przewidywany czas potrzebny do ich degradacji przekracza długość życia każdego z nas – to nawet 200 lat na wysypisku! Budujące jest to, że coraz więcej osób potrafi je zastąpić torbą wielokrotnego użytku lub plecakiem.

Podobnie zaczynamy szanować coś tak prozaicznego jak wodę czy prąd: wymieniamy żarówki na energooszczędne, gasimy światło w nieużywanych pomieszczeniach, zakładamy termostaty przy grzejnikach – takie pozornie nic nie znaczące czynności, częściowo wymuszone możliwościami domowego budżetu, mają zbawienny wpływ na emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla), odpowiadających za anomalie pogodowe, nawiedzające coraz częściej również Polskę: częstsze niż dawniej okresy suszy czy nawet trąby powietrzne. Dość powiedzieć, że zakręcanie wody podczas codziennego mycia zębów ogranicza emisję CO2 o 3kg rocznie - ilość wymierna, a dotyczy tylko jednej osoby!

Zadbać o środowisko możemy nawet porządkując własną szafę! Warto pamiętać, iż przedmiotom nam już zbędnym, a nadającym się do użytku możemy nadać „drugie życie”, przekazując je np. organizacjom charytatywnym.

W proekologicznym stylu życia nie możemy pominąć również kwestii spożywania zdrowej, jak najmniej przetworzonej żywności, produktów bez konserwantów, co pozwala choć w niewielkim stopniu zmniejszyć ilość szkodliwych związków chemicznych, dostających się do naszych organizmów.

Nie zapominajmy zatem, iż niewielkie zmiany naszych przyzwyczajeń mają bardzo korzystny wpływ na losy całego środowiska naturalnego i zdrowie przyszłych pokoleń.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00