mgr zdrowia publicznego Marta Łuczyńska

Joga - moda na zdrowie i spokój ducha

Moda na jogę przywędrował do Europy z USA i na stałe zadomowiła się na Starym Kontynencie. Od co najmniej kilku lat święci triumf również w Polsce. Mająca swoje korzenie w kulturze azjatyckiej forma aktywności zachwyciła nowożytny świat połączeniem wysiłku fizycznego z budowaniem duchowej równowagi.

Współczesna rzeczywistość pełna jest napięć i ciągłej gonitwy z czasem, nic więc dziwnego, że coraz większa grupa Polaków poszukuje sposobu na rozładowanie stresu. Joga jest jedną z form aktywności, która wychodzi im naprzeciw.

Słowo Joga – oznacza integrację. Nie jest to wyłącznie forma zorganizowanego ruchu, ale mający swoje podłoże w kulturze indyjskiej całościowy system filozoficzny. Zgodnie ze swoją nazwą ma on pomóc w połączeniu sfery cielesnej z duchową, tworząc harmonijny układ. Na Płw. Indyjskim joga praktykowana jest od ponad 2,5 tys. lat.

Nie jest religią, w rezultacie nie koliduje z innymi doktrynami. Osiągnięcie wspomnianej wyżej harmonii możliwe jest poprzez zwiększenie sprawności fizycznej, uzyskanie wewnętrznego spokoju i realizację samego siebie. Nie bez znaczenia jest również zdrowie psychiczne, a także pokój w relacji ze sobą i światem.

Asany i paranajamy

Świecki świat zachodu skupia się głównie na terapeutycznych i zdrowotnych walorach jogi. Dla współczesnych mistrzów tej dyscypliny stanowią one swego rodzaju dodatek do kwestii duchowych. W ich mniemaniu, ludzie są aktualnie zablokowani i dopiero pokonując te blokady ćwiczeniami fizycznymi, odnajdują potrzebę doskonalenia duchowego.

Asan to pozycje jogi. Ich ćwiczenie to mówiąc prostymi słowami gimnastyka ciała wzmacniająca mięśnie i uelastyczniająca stawy. W czasie gdy ciało uzyskuje coraz większą sprawność, jednocześnie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, oczyszczenia organizmu i przyspieszenia krążenia płynów ustrojowych. Właściwie praktykowane asany dają poczucie równowagi i zwiększają wewnętrzną siłę.

Paranajamy to z kolei nauka oddechu. Samoobserwacja i skupienie na sobie, pozwala na integrację ciała i umysłu. Ponadto oddech dodatkowo usprawnia fizyczną sferę ludzkiego życia.

Pozostałe elementy jogi odwołują się do wyznawania odpowiednich wartości o charakterze moralnym.

Dla kogo joga

Joga to jeden z najbezpieczniejszych „sportów”. Kluczem wydaje się odpowiedni dobór aktywności i stopnia trudności, przy założeniu, że na sukces i pełną kontrolę nad ciałem pracuje się w dłuższym okresie czasu. Joga może pomóc w profilaktyce leczenia:

  • depresji
  • bezsenności
  • bólu
  • zaburzeń snu
  • przemęczeniu
  • nadciśnienia tętniczego
  • a nawet chorób nowotworowych.

Należy jednak pamiętać, że joga nie stanowi lekarstwa i nie może być terapią samą w sobie. W przypadku podejmowania kolejnych wyzwań fizycznych, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić dopuszczalną dawkę. Joga pomaga również w utracie zbędnych kilogramów.

Istnieją przypadki w których joga może okazać się niewskazana. Nad jej uprawianiem powinny zastanowić się:

  • osoby mające problemy z błędnikiem (równowaga)chorzy na jaskrę
  • osoby z nadciśnieniem tętniczym
  • osoby z zaawansowaną osteoporozą
  • osoby ze sztucznymi stawami
  • kobiety w ciąży.

Wymienione grupy pacjentów oczywiście mogą ćwiczyć jogę, jednak w ich przypadku, szczególnie wskazana jest konsultacja z lekarzem. Być może wskazana będzie rezygnacja z pewnych pozycji.

Gdzie na jogę?

Moda i popularność jogi ma swoje plusy i minusy. Plusem jest bez wątpienia zwiększająca się ilość ośrodków, oferujących zajęcia z instruktorem. Niestety z drugiej strony chęć wykorzystania pewnej koniunktury na rynku, doprowadza do tworzenia szkół, które oferują niski poziom ćwiczeń i zajęcia prowadzone przez osoby słabo zaznajomione z tematem. Przed przystąpieniem do zajęć w danej placówce warto sprawdzić jakie ma referencje w internecie, porozmawiać z osobami, które już tam uczęszczają lub uczęszczały. Zwykle punkty o dobrej renomie reklamowane są poprzez pocztę pantoflową.

Fizyczne ćwiczenia jogi można rozszerzyć o stosowną dietę, czy też próbę poznania kultury indyjskiej. Powstaje coraz więcej ośrodków skupiających osoby zainteresowane taką drogą rozwoju. Tworzą one drobne grupy i społeczności, które funkcjonują w wielu miastach w Polsce. Jak w wielu przypadkach skarbnicą wiedzy może okazać się internet. Można tu znaleźć szereg portali informacyjnych, reklamy ośrodków, czy też wyspecjalizowane sklepy, czy videoszkoły.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00