mgr zdrowia publicznego Marta Łuczyńska

„Run Forest run” – czyli jak z biegania uczynić przyjemność

Bieganie to jedna z najprostszych form aktywności sportowej. Mylą się jednak ci, którzy myślą, że prostota jest równoznaczna z nudą, a zdobywanie formy pozbawionym frajdy, żmudnym procesem. Miliony ludzi, którzy biegają rekreacyjne już wie, że przy odpowiednim przygotowaniu i nastawieniu, bieganie przynosi same pozytywy.

Tytułowy bohater, oscarowej produkcji Forest Gump w pewnym momencie swojego życia zaczyna biec. Ta forma aktywności daje mu tyle frajdy, iż kontynuuje ją przez dłuższy okres czasu. Forest może się stać inspiracją dla wszystkich tych, którzy twierdzą, że bieganie to najnudniejszy sport na świecie. Wystarczy zacząć, tak więc ... „Run Forest, run!” (z ang. Biegnij Forest, biegnij).

Jak zacząć?

To chyba jedno z najważniejszych pytań, które musi zadać sobie przyszły pasjonat joggingu. Odpowiedź jest trywialna – zacznij biegać. Problem polega tylko na rozumieniu tych słów. Dla większości z nas bieganie wymaga szybkości – tymczasem nie każdy jest stworzony do szybkiego biegania. Trening warto więc zacząć od krótkiej rozgrzewki – kilka skłonów, wymachów rękami, rozciągnięcie dolnych partii mięśni i jesteśmy gotowi do ... marszu. Właśnie marsz, a później trucht stają się wstępem do biegania. Oglądanie się na innych nic nie da, trzeba skupić się na reakcjach własnego organizmu. Pierwszy bieg powinien być naprawdę wolny, za to priorytetem powinien stać się czas aktywnego biegu np. 10 min. Nieocenioną pomocą przy pierwszych treningach jest inny, bardziej doświadczony biegacz. Warto również zapoznać się z wiadomościami zawartymi w Internecie. Istnieje wiele, profesjonalnych, polskojęzycznych stron, które wyposażą przyszłych pasjonatów joggingu w niezbędną wiedzę na temat różnych rodzajów treningu, sprzętu, czy też zawodów. Wiele firm produkujących asortyment do biegania, udostępnia na swoich stronach kompletne programy dla początkujących.

Bieganie – korzyści dla ciała

W czasie biegu uaktywniane są wszystkie główne partie mięśni. Odpowiednio dobrany i rozpisany - a przede wszystkim regularny - trening pomaga równomiernie kształtować nie tylko nogi, ale również ramiona, mięśnie pleców i brzucha. Aerobowy charakter ćwiczenia powoduje spalanie zapasów tłuszczu, tym samym jogging to jedna z aktywności preferowanych przez osoby odchudzające się.

Ponadto udowodniono również pozytywny wpływ biegania na osoby, które mają nadciśnienie. W dalszej perspektywie bieganie chroni więc przed chorobami serca, czy też miażdżycą. Udowodniono również, iż jogging obniża ryzyko zachorowań na cukrzycę. W dłuższym okresie czasu biegający zauważy poprawę wydolności oddechowej i ogólne zwiększenie wydolności organizmu.

Bieganie w olbrzymiej większości sytuacji, będzie miało zbawienny wpływ na kondycje naszego organizmu. Jednak istnieją wyjątki, które wykluczają ten rodzaj aktywności. Przed rozpoczęciem treningu (lub wyborem określonego treningu) warto więc skonsultować się z lekarzem.

Bieganie – korzyści dla ducha

„Euforia biegacza” to nie mit. Stan ten znany jest wielu osobom, które regularnie uprawiają jogging lub też biegają w zawodach. Współcześnie wiele osób ma problemy ze znalezieniem wolnego czasu dla siebie. Tymczasem moment treningu to kilkanaście do kilkudziesięciu minut w czasie których biegacz może skupić się na sobie i swoich myślach. Dotlenione, rozciągnięte mięśnie rozluźniają się, a efektem tego jest zniwelowanie bólów mięśniowych, spowodowanych chociażby przez nadmierną dawkę stresu.

Początkującym biegaczom trudno jest uwierzyć, że systematyczny trening może doprowadzić do sytuacji, w której osoba ćwicząca nie skupia się na zmęczeniu. Wystarczy jednak zaledwie kilka tygodni (a nawet dni), by zorientować się, że bieganie powoduje wzrost sił witalnych i poprawę nastroju.

Ubranie i akcesoria

Jednym z najważniejszych elementów stroju biegacza są oczywiście buty. Nie trzeba od razu wydawać kilkuset złotych na profesjonalne, markowe obuwie. Z drugiej strony niektóre buty mogą doprowadzić do kontuzji.

Przy wyborze należy kierować się wygodą i funkcjonalnością (stopa nie może się ocierać, ale też nie może być luźna w bucie). Amortyzowana pięta na pewno zwiększy komfort biegającego, a odpowiednio szeroka podeszwa z płytkim bieżnikiem pozwoli zachować stabilność i przyczepność. Jeśli planujecie bieganie po wyjątkowo zróżnicowanym podłożu (od asfaltu, po piach i błoto) warto rozważyć obuwie typu „cross training”.


Ubranie biegacza powinno zapewniać mu swobodę ruchów, a także zabezpieczać go przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Zarówno wyziębienie, jak i przegrzanie nie są wskazane. Jeśli przygoda z joggingiem zaczyna się rozwijać dobrym zakupem może okazać się bielizna termoaktywna i specjalny strój do biegania. Jest on zwykle dość obcisły, co zmniejsza opory powietrza i poprawia wygodę.

Zegarek ze stoperem pomoże w usystematyzowaniu treningu. Coraz powszechniejsze stają się również pulsometry – część treningów rozpisanych jest w oparciu o tempo bicia serca – czyli puls, którzy mierzy właśnie pulsometr. Urządzenie to przypadnie do gustu początkującym biegaczom, którzy lubią gadżety. W innym wypadku można poczekać z jego zakupem, aż do momentu, w którym przygoda z bieganiem nabierze bardziej profesjonalnego charakteru.
Polskie sklepy są coraz lepiej zaopatrzone w różnego rodzaju ubrania i akcesoria do biegania. Wyszkolony personel pomoże dobrać odpowiedni strój i ewentualne dodatki.

Mieć cel

Wiele artykułów o bieganiu zaczyna się od akapitu, który omawia zbawienne działanie celu. My postanowiliśmy napisać o nim na końcu. Wszystkie, wymienione powyżej zalety biegania stają się faktem w momencie, w którym biegacz jest zmotywowany i uprawia ten sport regularnie. Łatwiej o motywację jeśli postawimy sobie cel. Schudnąć, polepszyć swoją kondycję, przebiec maraton, wrócić do aktywności po wypadku lub kontuzji? Plan jest prosty – wybierzcie cel, następnie w oparciu o zdobytą wiedzę zdecydujcie się na plan treningowy i ... „run Forest, run!”

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00

)