mgr fizjoterapii Katarzyna Żak

Ach, te okropne krosty - trądzik

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Najczęściej kłopoty z nielubianymi czerwonymi krostkami mają osoby w wieku dojrzewania, jednak może on się również pojawić u osób po 30 roku życia. Pierwszymi objawami trądziku są zaskórniki, krostki, grudki oraz ropne torbiele.
Czemu się pojawia??
W naszej skórze znajdują się mieszki włosowe, przy których znajdują się ujścia gruczołów łojowych. Gruczoły te produkują łój, zwany również sebum, który wydostając się na powierzchnie ciała odpowiednio nawilża i natłuszcza naszą skórę. Problem pojawia się wtedy, gdy gruczoły produkują za dużo łoju (łojotok). Wtedy ujścia i przewody gruczołów zostają zablokowane powstającym czopem łoju, który wraz z zrogowaciałym naskórkiem tworzy zaskórniki. Sebum jest bardzo dobrą pożywką dla bakterii, które namnażając się doprowadzają do stanu zapalnego. Tak dochodzi do pojawienia się czerwonych i bolących podczas dotyku pryszczy.
Na pojawienie się trądziku znaczny wpływ mają hormony – szczególnie hormony płciowe (androgeny). U dziewcząt nasilenie się objawów trądziku może pojawić się tuż przed miesiączką (skutkiem odkładania się chlorku sodu oraz wody w skórze). Przyczyną wystąpienia pryszczy może być także reakcja alergiczna.

Polecamy także: Trądzik pospolity - leczenie i pielęgnacja.

Co to za krosty…. czyli rodzaje trądziku
Wśród wykwitów trądzikowych występują takie, którym towarzyszy miejscowy odczyn zapalny (krostki, grudki, ropne torbiele, guzy) oraz takie, które pojawiają się bez zapalenia (zaskórniki zamknięte i otwarte). W zależności od dominacji poszczególnych rodzajów wykwitów wyróżniamy następujące odmiany trądziku:

  • młodzieńczy – zazwyczaj o słabym nasileniu, przeważają tutaj zaskórniki oraz grudki;
  • ropowiczy – oprócz zaskórników i grudek pojawiają się ropne torbiele, które po wygojeniu zostawiają nierówne, wciągnięte blizny;
  • skupiony – cechuje go pojawienie się dużych zaskórników, głębokich nacieków i torbieli ropnych, po zagojeniu zostają mostkowate, przerosłe blizny, ta odmiana częściej dotyka mężczyzn;
  • różowaty – jest jedną z najostrzejszych odmian tego schorzenia, częściej pojawia się u kobiet, głównie w wieku dojrzałym; obszernym zmianom towarzyszy zaczerwienienie skóry;

Do rzadziej występujących odmian należy trądzik niemowlęcy, martwiczy, zawodowy, polekowy, kosmetyczny czy też z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu.
Jak się go pozbyć?
Po pierwsze nie obędzie się bez wizyty u dermatologa. To on po przeprowadzeniu wywiadu oraz obserwacji skóry dobierze nam odpowiednie leczenie oraz pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry. W przypadku łagodnej postaci trądziku zazwyczaj kuracja polega na zastosowaniu preparatów na skórę, jednak gdy mamy do czynienia z mocno nasilonym trądzikiem oprócz wyżej wymienionych środków zastosowane będą leki ogólne przyjmowane doustnie.
W leczeniu ogólnym trądziku stosuje się antybiotykoterapię, kurację hormonalną, podawanie izotretinoiny oraz preparatów witaminowych. Wśród antybiotyków stosowanych na pryszcze należą te, które zawierają tetracyklinę, erytromycynę czy klindamycynę. Najczęściej podaje się w formie tabletek, jednak w aptekach pojawiają się również maści i kremy z tymi substancjami. Antybiotykoterapia ma za zadanie zniszczyć bakterie, które wywołują trądzik. Innymi środkami stosowanymi w leczeniu trądziku są preparaty hormonalne. Mają zastosowanie zazwyczaj w trądziku w wieku dojrzałym, którego częstą przyczyną są skoki hormonalne. Innym środkiem leczenia trądziku jest izotretinoina czyli pochodna witaminy A. Ma działanie przeciwłojotokowe, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, jednak przed zaczęciem kuracji u kobiet należy wykluczyć ciążę i zapewnić skuteczną antykoncepcję.
Preparaty stosowane zewnętrznie zawierają różnego rodzaju substancje lecznicze, jedną z nich jest nadtlenek benzoilu. Maści z tą substancją to Benzacne, Brevozyl, Clearasil ultra czy Acnidazil. Ich celem jest zlikwidowanie zaskórników i zmian zapalnych. To samo działanie posiadają również preparaty z cynkiem. Jednym z nich jest maść Tormentiol. Skuteczne leczenie trądziku zaobserwowano także po zastosowaniu maści z kwasem azelainowym (np. Acne-derm) oraz salicylowym (Dermaknel).

Zobacz także kolejny artykuł dotyczący cery trądzikowej klikając TUTAJ.

W leczeniu trądziku niezmiernie ważna jest pielęgnacja skóry. Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji jest jej właściwe oczyszczanie. W przypadku kobiet należy zacząć od zmycia makijażu. Następnie usunąć nagromadzony w ciągu dnia kurz, łój i brud przez zastosowanie żelów bądź pianek myjących do cery trądzikowej. Jest wiele firm na rynku, które posiadają linie kosmetyków przeznaczonych dla cery z takim problemem. Są to między innymi Avene, Vichy, La Roche-Posay, Oceanic, Clearasil, Kolastyna czy Iwostin. Po oczyszczeniu należy tonizować skórę odpowiednim tonikiem. Powinno wybrać się taki, który nie zawiera w swym składzie alkoholu, gdyż wysuszy on skórę, co spowoduje większą produkcję łoju. Stosując środki farmakologiczne wysuszamy skórę, dlatego zaleca stosowanie odpowiednich kremów nawilżających. Warto raz w tygodniu zastosować peeling bądź oczyszczającą maseczkę (o ile nie mamy zmian ropnych – w tym wypadku zastosowanie takiego kosmetyku może tylko pogorszyć sprawę). Na lato oczywiście zaopatrujemy się w kremy z filtrami UVA i UVB.
Oto kilka rzeczy, które należy unikać:

  • nie używaj mydła do mycia twarzy,
  • nie stosuj preparatów odkażających na bazie alkoholu,
  • unikaj nadmiernego opalania,
  • nie rozdrapuj krostek.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00