tech. farm. Jolanta Górecka

Mykoplazmoza

Mykoplazmoza to choroba wywołana przez drobnoustroje o nazwie Mycoplasma pneumoniae. Drobnoustroje te zaliczane są do Gram-ujemnych bakterii pozbawionych ściany komórkowej. Przebieg tej choroby jest bardzo zróżnicowany. Wrotami zakażenia są drogi oddechowe. Do infekcji dochodzi na drodze kropelkowej lub przez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub prawie zdrową, która długo pozostaje nosicielem zarazków. Po wniknięciu mykoplazmy do dróg oddechowych człowieka, występują dwa główne mechanizmy szkodliwego oddziaływania na organizm. Następuje uwalnianie toksycznych substancji produkowanych przez komórki drobnoustroju oraz odpowiedź układu odpornościowego gospodarza na antygeny mykoplazmowe, prowadząca do rozwoju zmian naciekowych w płucach i pewnych objawów poza układem oddechowym.

Uwaga! Na zakażenie i zmiany chorobowe wywołane przez Mycoplasma pneumonie najbardziej narażone są dzieci, zwłaszcza małe. Infekcja ta ma często u nich charakter pierwotny. Szerzeniu się tej infekcji wśród dzieci i młodzieży sprzyja wspólne przebywanie w szkołach, przedszkolach, internatach..

Przebycie zakażenia uodparnia, jednak powtórna infekcja jest możliwa. Wówczas przebieg choroby jest bardzo lekki lub bezobjawowy. Zakażenie Mycoplasma pneumoniae u dorosłych , zwłaszcza po czterdziestym roku życia przebiega łagodnie, bez zmian płucnych ponieważ organizm tych osób wytworzył już pewną ilość przeciwciał przeciwko tej bakterii.

Okres wylęgania Mycoplasma pneumoniae trwa ok. 2-3 tygodnie. Mykoplazmoza może powodować u człowieka zmiany zapalne tkanki płucnej, zapalenie oskrzeli, oskrzelików, gardła, uszu, zapalenie zatok. Choroba zaczyna się męczącym, uporczywym kaszlem, który w miarę upływu czasu staje się produktywny z odksztuszaniem niewielkiej ilości wydzieliny. Kaszel może utrzymywać się od czterech do sześciu tygodni, a u niektórych chorych (ze współistniejącą astmą oskrzelową) nawet kilka miesięcy. Mogą występować bóle głowy, powoli wzrastająca temperatura ciała, zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych. U małych dzieci może wystąpić sinica i duszność. Zmiany osłuchowe w obrębie płuc są mało zaznaczone. Zapalenie płuc związane etiologicznie z mykoplazmami określone zostało nazwą - pierwotnego atypowego zapalenia płuc.

Ciekawostka. Infekcje Mycoplasma pneumoniae są trudne do rozpoznania. Bywają przypadki w których jedynym objawem chorobowym jest uporczywy, męczący kaszel, bez zmian osłuchowych oraz bez podwyższonej temperatury ciała.

W diagnostyce tego schorzenia stosuje się badanie rentgenowskie klatki piersiowej oraz sprawdza się istnienie swoistych przeciwciał i zwiększanie się ich miana w surowicy chorego. Rozpoznanie zakażenia wywołanego przez Mycoplasma pneumonie umożliwia także izolacja zarazka. Okres trwania choroby bywa długi, kaszel może utrzymywać się tygodniami, a zmiany radiologiczne ustępują po ok. sześciu-ośmiu tygodniach. Mykoplazmoza niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań ze strony układu nerwowego, serca, stawów, wątroby i trzustki. W leczeniu tej dolegliwości stosuje się odpowiednią antybiotykoterapię oraz leczenie objawowe. W ciężkich przypadkach podawane są kortykosteroidy.

Mykoplazmoza jest jedną z wielu chorób o podłożu bakteryjnym. Wykonanie właściwych badań i testów pozwala szybciej ją rozpoznać i wyleczyć.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00