Zdrowe Dzieciaki

Stosowanie leków przeciwgorączkowych u dzieci

Gdy gorączka przekracza 38 stopni należy ją obniżyć. Fot. Internet

Gorączka jest bardzo ważnym objawem, wskazującym, że w organizmie dzieje się coś niekorzystnego. U dzieci gorączka spowodowana jest najczęściej zakażeniami wirusowymi lub bakteryjnymi.

Kiedy zbijamy gorączkę?

Jeżeli gorączka, a właściwie stan podgorączkowy waha się między 37 a 38°C, nie należy jej zbijać. Taka podwyższona temperatura działa korzystnie – pobudza układ odpornościowy i pozwala zwalczyć infekcje. Jednak gdy gorączka przekracza 38°C należy ją obniżyć. Obecnie w celu zbicia gorączki dzieci stosuje się głównie paracetamol lub ibuprofen.

Paracetamol

Najmłodszym dzieciom najczęściej podaje się paracetamol, jest on bardzo dobrze tolerowany przez dzieci, które nie posiadają jeszcze enzymów metabolizujących go do toksycznych substratów. Musi być jednak prawidłowo dawkowany. Doustna dawka paracetamolu wynosi 10 – 15 mg na kilogram masy ciała dziecka, co 4 – 6 godzin. Lek powinno się stosować tylko przez kilka dni. Gdy gorączka utrzymuje się dłużej, dalsze stosowanie leku należy skonsultować z lekarzem. Działanie paracetamolu rozpoczyna się po 30 – 40 minutach od jego podania i utrzymuje się około 4 godzin.

Ibuprofen

Drugim lekiem stosowanym w obniżaniu gorączki jest ibuprofen. Substancja ta działa znacznie dłużej od paracetamolu, jednak może być podawana dzieciom dopiero po ukończenia 6 miesiąca życia. Ibuprofen oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, wykazuje również działanie przeciwzapalne. Zalecana dawka ibuprofenu dla dzieci wynosi 20 – 30 mg na kilogram masy ciała, w dawkach podzielonych co 6 – 8 godzin.

Inne leki

Innymi lekami obniżającymi gorączkę, są kwas acetylosalicylowy i pyralgina (metamizol). Jednak kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polopiryna) nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Podobnie pyralgina może być podawana tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy inne leki okazują się nieskuteczne.

Błędy w dawkowaniu

Podstawowym błędem popełnianym przez rodziców jest zbyt późne podawanie leków przeciwgorączkowych i czekanie z kolejną dawką do momentu kiedy temperatura wzrośnie. Dlatego leki należy podawać regularnie, ibuprofen co 6 – 8 godzin, a paracetamol co 4 godziny. Innym błędem jest podawanie zbyt małych dawek – mniejszych niż zalecane. Ponadto bezwzględnie nie należy stosować preparatów przeznaczonych dla osób dorosłych. 

Znajdź artykuł

Szukaj