Pytanie z pozoru banalne, na które nasuwa się jedna odpowiedź. Jednak czy nigdy nie zdarzyło nam się dostrzec leżącego na ziemi człowieka i pomyśleć: „pewnie pijany…?” Albo widząc wypadek i stojących wokół ludzi dojść do wniosku, że na pewno ktoś już udziela pomocy?
W takich sytuacjach odruchowe staje się odsunięcie od siebie odpowiedzialności za czyjeś życie: bo się boję, za bardzo stresuję, nie umiem, mogę niechcący zrobić krzywdę, itd. …
Instruktorzy prowadzący kursy pierwszej pomocy odpowiadają wtedy pytaniem na pytanie: czy można pogorszyć stan kogoś, kto nie oddycha i za kilka minut będzie na innym świecie? Można odpowiedzieć, że przecież są karetki pogotowia, ratownicy, lekarze. Są ludzie, którzy wiedzą jak ratować ludzkie życie, wystarczy zadzwonić. Karetka pogotowia będzie na miejscu takiego wezwania w ciągu 8-12 minut, jeśli zdarzenie ma miejsce w mieście. To wszystko prawda, tyle tylko, że leżący przed nami człowiek ma we krwi zapas tlenu jedynie na 4 minuty, później w mózgu zaczynają zachodzić nieodwracalne zmiany, które uniemożliwiają powrót do normalnego życia, rodziny czy pracy.
Zadaniem osoby, która znajdzie się obok nieprzytomnego człowieka nie jest jego wyleczenie, lecz „kupienie” dla niego od losu tych kilku dodatkowych, brakujących minut, dzięki którym po wyjściu ze szpitala będzie wspominał to zdarzenie wyłącznie jako niezbyt przyjemny epizod w swoim życiu.
Jeżeli ktoś z Państwa znalazłszy się w takiej sytuacji chciałby pomóc, ale z dawno odbytych kursów pierwszej pomocy niewiele pamięta, to poświęcając kilka godzin swojego czasu i kilkadziesiąt złotych może wziąć udział w profesjonalnie przeprowadzanych szkoleniach organizowanych przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jest to łódzka firma, z którą nasza apteka rozpoczęła współpracę w zakresie zaopatrzenia w apteczki i zestawy pierwszej pomocy. Każdy z nas, a nie jedynie pracownik służb medycznych, powinien posiadać wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy – bowiem chęć pomocy drugiemu człowiekowi powinna być naszą naturalną potrzebą.
Najlepiej byłoby, gdyby ze zdobytych umiejętności nikt z nas nigdy nie musiał korzystać, jednak niejednokrotnie przekonaliśmy się na własnej skórze o potrzebie posiadania takiej wiedzy. Wtedy nie ma czasu na czytanie instrukcji…
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00