Co to jest angina?
Angina jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła wywołanym przez bakterie paciorkowce lub wirusy typowe dla przeziębienia. Jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową, w związku z czym bardzo łatwo jest się nią zarazić szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy przemęczeni, osłabieni przez inne choroby bądź ubieramy się nieadekwatnie do pogody. Najczęściej na anginę chorują dzieci i młodzież, dorosłych rzadziej dotyka ta infekcja.
Objawy anginy.
Okres wykluwania się choroby trwa od 1-3 dni, a możliwość zakażenia występuje przez cały czas występowania objawów ostrych. Do głównych objawów zalicza się:
- gorączkę, zwykle bardzo wysoką (powyżej 38°C)
- wymioty (głównie u małych dzieci)
- ból gardła i szyi, najczęściej rozchodzący się aż do uszu
- obrzęk gardła i związane z tym bardzo bolesne przełykanie
- brak apetytu
- powiększone węzły chłonne szyi, które bolą podczas ucisku
- powiększenie i przekrwienie migdałków, któremu towarzyszy ostry ból
- często pojawiają się śluzowo-ropne naloty na migdałkach, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust
- bóle kostno-stawowe
- ogólne rozbicie i apatia.
Przebieg anginy bakteryjnej.
Dochodzi do stanu zapalnego miąższu migdałków, co powoduje ich puchnięcie i prowadzi do silnego przekrwienia. W kryptach, czyli drobnych zagłębieniach migdałków często pojawia się żółto-biały ropny nalot, który można usuwać za pomocą wacika, jednak w dosyć delikatny sposób, aby nie doprowadzić do odruchu wymiotnego. Podczas choroby występują inne charakterystyczne dla anginy objawy, które trwają ok. 3-5 dni i ustępują.
Pamiętaj!
Istotne jest, aby zachować ostrożność, gdyż nawet po 2-3 dniach od zakończonego leczenia choroba może nawrócić!
Przebieg anginy wirusowej.
Rozwija się dużo szybciej niż angina bakteryjna, apogeum choroby osiąga w ciągu 1-2 dni. Pierwszymi oznakami są oczywiście opuchnięte i przekrwione migdałki, następnie pojawia się wysoka gorączka, której towarzyszy promieniujący ból głowy. Angina szybko ustępuje, ale również po zakończeniu kuracji należy zachować ostrożność i poleżeć w łóżku 2 dni dłużej.
Leczenie.
Aby wyleczyć anginę wywołaną przez bakterie konieczne jest zastosowanie terapii antybiotykiem, ale o rodzaju leku i sposobie jego przyjmowania powinien zadecydować lekarz, w związku z czym wizyta w poradni jest konieczna! W celu obniżenia gorączki, można podać choremu paracetamol bądź ibuprofen. Należy podawać dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Pokarmy przyjmowane przez chorego powinny mieć półpłynną konsystencję, aby nie sprawiały trudności w połykaniu, żeby nie podrażniać dodatkowo obolałego gardła. Bardzo przydatne mogą okazać się leki odkażające jamę ustną, zarówno te do ssania jak i do płukania gardła, przyniosą one ulgę i pozwolą szybciej uporać się z infekcją. Warto parzyć napary z szałwii bądź rumianku i nimi płukać jamę ustną i gardło. Jeżeli węzły chłonne uległy powiększeniu i sprawiają ból, można robić ciepłe okłady bądź po prostu owinąć szyję szalikiem lub apaszką.
Ważne jest aby chory pozostał w łóżku przez kilka dni, zmniejszy to ryzyko wystąpienia powikłań.
W pewnych okolicznościach, np. kiedy kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, niezastąpione mogą okazać się leki homeopatyczne, kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej.
Powikłania.
Częstym powikłaniem przy nieleczonej bądź niedoleczonej anginie jest ropień okołomigdałkowy, który wywołany jest rozprzestrzenianiem się zakażenia na ścianę gardła, wówczas ropa zaczyna się gromadzić między torebką migdałka a ścianą mięśniową gardła. Pojawia się ból po jednej stronie gardła i trudności w przełykaniu, może dojść nawet do szczękościsku! Jeżeli zaobserwujemy u siebie podobne objawy należy niezwłocznie udać się do larygologa, który usunie ropę i zaordynuje odpowiednie leki.
Do częstych, ale mniej dokuczliwych powikłań należy przerost migdałków, którego typowymi objawami oprócz powiększonych migdałków jest uciążliwy katar i ból głowy.
Inne możliwe poważne powikłania to:
- zapalenie zatok przynosowych
- zapalenie ucha środkowego
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- zapalenie płuc
- infekcyjne zapalenie wsierdzia.
Niekiedy lekarz może podjąć decyzję o wycięciu migdałków, co stanowi profilaktykę przed wymienionymi wyżej powikłaniami.
Zobacz także:
Zapalenie zatok
Domowe sposoby na przeziębienie
A także inne rodzaje infekcji dróg oddechowych
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00