mgr fizjoterapii Katarzyna Żak

Jak ""zabrać się"" za odchudzanie?

Wiosna tuż tuż… Po świętach i Nowym Roku dzień staje się dłuższy, a my z utęsknieniem wypatrujemy wiosny i cieplejszych dni. Gdy wszystko wokół zacznie kwitnąć to i w nas zaczyna budzić się energia i chęć działania. Jest to też czas, kiedy częściej zerkamy w lustro i widzimy bladą, ziemistą cerę, suche i elektryzujące się po noszeniu czapek włosy oraz kilka nabytych w zimie zbędnych kilogramów. Jednak o tej porze roku, jak w żadnym innym czasie, chętniej i skuteczniej mamy szanse na efektywne odchudzanie.
Od czego zacząć?
Najważniejsze to znaleźć motywację. Najczęściej na pierwszy plan wysuwa się chęć poprawienia swojej figury tak, by korzystnie wyglądać w lżejszym ubraniu. Jednak warto zauważyć, że oprócz lepszego wyglądu, pozbycie się nadmiernych kilogramów pozwoli cieszyć się lepszym zdrowiem. Zbyt duża masa ciała w postaci nadwagi czy otyłości utrudnia codzienne życie. Nadmierna waga sprawia, że czujemy się ociężali, łatwo się męczymy i często brakuje nam tchu. Jest ona również przyczyną wielu chorób. Najczęściej pojawiającym się schorzeniem u osób z otyłością jest cukrzyca typu II oraz nadciśnienie tętnicze. Często występuje również nadmierny poziom cholesterolu, miażdżyca czy choroby serca – między innymi jego niewydolność. Układ ruchu, czyli kości i stawy są zanadto obciążone, co prowadzi do przeciążeń, zwyrodnień stawów kręgosłupa czy kończyn dolnych. U osób z nadwagą częściej występują udary mózgu oraz nowotwory.
Od zamysłu do działania…
Jeśli już postanowimy walczyć ze zbędnymi kilogramami, to należy przygotować plan działania i sukcesywnie go realizować.
POSIŁKI
Pierwsza i „żelazna” zasada odchudzania to spożywanie 4-5 posiłków dziennie, z których 3 są to posiłki główne, a pozostałe to przekąski. Natomiast jeśli chodzi o dobór pożywienia - powinniśmy zacząć od tego, by wykluczyć z diety ciężkie i pożywne posiłki, które tak chętnie jemy zimą. Zamiast tłustego mięsa jedzmy mięso chude oraz ryby, które w diecie są bardzo dobrym pomysłem, o ile nie smażymy ich w panierce na tłuszczu. Lepiej przygotować je piekąc, gotując lub po prostu jeść wędzone. Co ciekawe nie musimy unikać ryb tłustych, gdyż ten rodzaj tłuszczu jest zdrowy i nie zaszkodzi figurze. Ziemniaki i kluski zastąpmy większą porcją warzyw. Unikajmy również białego pieczywa, a zamiast niego wprowadźmy chleb razowy. Dodatkowo wzbogaćmy dietę w owoce, natomiast zamiast słodkich napojów wybierajmy wodę, herbatki ziołowe ewentualnie nie słodzone 100% soki. Pamiętajmy, by jeść urozmaicone jedzenie, a posiłki w miarę możliwości przygotowywać samemu z nieprzetworzonych produktów.
DIETA
Często myśląc o odchudzaniu i posiłkach pojawia nam się w głowie słowo dieta. Co jakiś czas na rynku ukazują się nowe diety, które w cudowny sposób mają nam pomóc szybko i łatwo pozbyć się zbędnych kilogramów. Niektóre wyłączają część pokarmów, inne bazują tylko na określonym typie jedzenia. Zaletą diet jest to, że przy zastosowaniu większości z nich uzyskuje się spadek masy ciała. Niektóre z nich pomimo pewnych ograniczeń pokarmowych pokrywają zapotrzebowanie organizmu na niezbędne mu do prawidłowego funkcjonowania substancje. Przy innych konieczna jest suplementacja. Kolejną zaletą niektórych diet jest to, że często podane są przykładowe dania, a w niektórych nawet cały jadłospis. Dzięki czemu możemy w dość łatwy sposób planować i realizować przygotowanie potraw.
Jednak trzeba jasno zaznaczyć, że przy każdej „napotkanej” diecie ważnym elementem odchudzania jest wysiłek fizyczny. Ponad to, nie każdy może skorzystać z wybranej diety. Część z nich, szczególnie te, które bazują na określonym rodzaju pokarmu, nie są zalecane dla osób z określonymi schorzeniami (np. cukrzycy czy chorobą wrzodową żołądka). No i niestety nie każda dieta jest skuteczna, a jeśli nawet uda się zrzucić nieco kilogramów, po pewnym czasie wracają – efekt „jo-jo”.
Najbardziej rozsądna dieta polega na zmniejszeniu ilości zjadanych kalorii przy jednoczesnym urozmaiceniu posiłków. W jej sporządzeniu pomóc nam może dietetyk, który po rozmowie dobierze nam odpowiednie menu.
AKTYWNOŚĆ I WYSIŁEK FIZYCZNY
Niezmiernie ważnym elementem odchudzania jest aktywność fizyczna. Dzięki niej następuje przyśpieszenie metabolizmu, poprawia się przemiana materii, a my czujemy ze mamy więcej energii i wigoru. Dzięki właściwie dobranym ćwiczeniom możemy wymodelować swoją figurę w upragniony sposób. Istotna jest regularność wykonywania aktywności, najlepiej 4 razy w tygodniu. Powinniśmy w miarę możliwości wykonywać ćwiczenia rano i zawsze zaczynać je od rozgrzewki. Jednak, gdy rano nie mamy wolnego czasu, trzeba pamiętać, by ćwiczenia zacząć nie wcześniej niż 3 godziny po posiłku. Jeśli nie wykonywaliśmy żadnej aktywności fizycznej przez dłuższy czas, zacznijmy od prostych ćwiczeń w łagodnym tempie, a wraz z zdobywaniem formy i kondycji zmieniajmy aktywność na bardziej intensywną. Takie działanie zapobiegnie zniechęceniu i ustrzeże nas przed kontuzjami. Myśląc o odchudzaniu wybierzmy taką aktywność, którą lubimy. Może to być spacer w szybkim tempie, pływanie czy jazda na rowerze. Dzięki temu ćwiczenia staną się dla nas przyjemnością, a nie koniecznym obowiązkiem.
Najważniejsza zasada - cierpliwość
Pamiętajmy o tym, że nie zrzucimy zbędnych kilogramów w ciągu kilku dni czy miesiąca. Nawet, gdy efekty są mniejsze niż te, o których marzyliśmy nie poddawajmy się. Cierpliwe, konsekwentne i systematyczne postępowanie zapewni nam osiągnięcie wspaniałego efektu, którym będziemy się cieszyć całą wiosnę i lato.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00