mgr fizjoterapii Katarzyna Żak

Kręcz szyi u niemowląt

Czasami po porodzie rodzice zauważają, iż ich maluszek trzyma głowę skierowaną zawsze w tę samą stronę. Przyczyną takiego stanu może być kręcz szyi.
Co to takiego jest kręcz szyi?
Są to zmiany w obrębie mięśni szyi (szczególnie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego inaczej MOS) bądź kręgosłupa szyjnego, które powodują przymusowe przechylenie się głowy w stronę jednego barku z jednoczesnym zwróceniem twarzy w stronę przeciwną oraz jej lekkim uniesieniem ku górze.

UWAGA!
Nie należy mylić tendencji dziecka do układania główki częściej na jedną stroną z kręczem szyi w pozycji leżącej. W kręczu dziecko nie może ułożyć główki inaczej.

Czemu się pojawia?
Przyczyn zmian może być kilka. W związku z czynnikiem, który powoduje pojawienie się kręczu u noworodków można wyróżnić kilka ich rodzajów:

  • kręcz wrodzony złożeniowy;
  • kręcz wrodzony pochodzenia mięśniowego;
  • kręcz wrodzony pochodzenia kostnego.

Nieco więcej o ich rodzajach.
Wrodzony kręcz ułożeniowy najczęściej jest skutkiem niewłaściwego ułożenia się płodu w łonie matki. Ten rodzaj kręczu może również powodować wada wzroku lub słuchu.
Innym rodzajem kręczu jest kręcz wrodzony pochodzenia mięśniowego. Pojawia się wtedy, gdy dochodzi do zaburzeń w obrębie mięśni szyi (dokładniej mięśnia MOS-a) takich jak: zwyrodnienie mięsni, zapalenie mięśnia, urazowy wylew krwi do mięśnia przy porodzie czy też niewłaściwy jego rozwój. W kręczu tym można zauważyć u dziecka, na bocznej powierzchni szyi wrzecionowate zgrubienie, świadczące o wzmożonym napięciu mięśnia.
W przypadku kręczu pochodzenia kostnego mamy najczęściej do czynienia z wadą kręgów szyjnych, które powodują asymetryczne ukształtowanie kręgosłupa w odcinku szyjnym. W tym przypadku u maluszka nie występuje asymetria napięcia mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych.

Zobacz także artykuł poświęcony Dysplazji stawu biodrowego u niemowlaków.

Jakie są metody leczenia?
W ułożeniowym kręczu szyi, który powstał na skutek niewłaściwego ułożenia płodu najczęściej następuje samowyleczenie. Gdy przyczyną były wady zmysłów, kręcz ustępuje po ich skorygowaniu. Nieco inaczej jest z kręczem pochodzenia mięśniowego. Tutaj zalecane są ćwiczenia bierne (stosowane przy ustabilizowanych barkach), które maja za zadanie rozciągnięcie przykurczonego mięśnia. Należy je wprowadzić już od pierwszych dni po urodzeniu. Rodzice powinni również układać dziecko w łóżeczku w taki sposób, by zwracając uwagę na światło czy inne bodźce wykonywało przekręcanie głowy w stronę zdrowego mięśnia. Takie postępowanie zmusza maluszka do samodzielnego rozciągnięcia skróconego mięśnia. W przypadku kręczu pochodzenia kostnego leczenie polega na stosowaniu długotrwałych opatrunków korekcyjnych lub aparatów (np. kołnierz ortopedyczny) z jednoczesnym wykonywaniem ćwiczeń. Niestety zdarzają się przypadki, w których wyżej wymienione leczenie nie odnosi skutku. Wtedy lekarz zleci wykonanie zabiegu operacyjnego polegającego na przecięciu mięśnia MOS. Po zabiegu również zostanie przeprowadzona rehabilitacja, która podtrzyma efekt operacji.
Leczyć czy nie leczyć?
Nieleczony kręcz szyi w miarę wzrostu i rozwoju dziecka prowadzi do pojawienia się zmian w obrębie głowy i szyi. U dziecka pojawia się deformacja twarzy (jej asymetria). Po stronie chorej następuje wolniejszy wzrost, przez co twarz po tej stronie jest krótsza i szersza, natomiast zdrowa strona wydłuża się i zwęża. Ponad to dochodzi do pojawienia się skoliozy w odcinku szyjnym oraz wykształcenia nieprawidłowego zgryzu.
Co zrobić, gdy dziecko ma kręcz szyi?
Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który skieruje dziecko na rehabilitację. Fizjoterapeuta dzięki ćwiczeniom i masażom rozluźni oraz zmobilizuje skrócony mięsień do pracy. Dzięki temu maleństwo nauczy się prawidłowo trzymać główkę i swobodnie nią obracać. Pokaże również rodzicom jak właściwie nosić malca i jak z nim ćwiczyć w domu by mogło ono szybciej wyzdrowieć.

Jeżeli wahasz się co będzie lepsze dla Twojego dziecka, chusta czy nosidełko, może w podjęciu decyzji pomoże Ci nasz artykuł? Kliknij TUTAJ.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00