mgr farmacji Aneta Maniak

Mity i fakty o katarze

Katar zwykły i alergiczny.

Katarem nazywamy zapalenie wysiękowe śluzówki nosa. Ostry nieżyt nosa jest zaraźliwy, roznosi się drogą kropelkową, a wywołują go wirusy. Pierwszą zapowiedzią jest drapanie w nosie i kichanie. Wkrótce katar utrudnia drożność przewodów nosowych i sprawia, że masz trudności z oddychaniem. Może być przyczyną zapalenia zatok.

Alergiczny katar powstaje w przypadku uczulenia na pyłki roślin, roztocza, lub sierść zwierząt

Mit nr 1

Cokolwiek zrobisz, katar i tak będzie trwał tyle, ile ma trwać.

Nieprawda. W aptekach jest sporo medykamentów, które skracają czas jego trwania, zmniejszają obrzęk i ilość wydzieliny, a tym samym uczucie zatkania nosa. Tak działają preparaty zawierające rutynę, która wzmacnia ściany naczyń włosowatych, i witaminę C zwiększającą odporność.

Mit nr 2

Krople i aerozole do nosa podrażniają śluzówkę i w efekcie nasilają katar.

Prawda. Krótkotrwałe stosowanie kropli przynosi ulgę, choć nie usuwa kataru. Tak działają preparaty zawierające pseudoefedrynę, xylometazolinę, oxymetazolinę, nafazolinę. Preparaty zawierające te substancje obkurczają naczynia krwionośne i tym samym zmniejszają obrząk śluzówki nosa. Długotrwałe, powyżej trzech dni, stosowanie kropli może prowadzić do tzw. polekowego nieżytu nosa, który wymaga przyjmowania zwiększonych dawek kropli. Bez tego nos jest ciągle zapchany.

Mit nr 3

Kiedy masz katar, musi cię boleć głowa.

Nieprawda. Ból pojawia się często przy katarze zatokowym, przy dużym obrzęku śluzówki i powikłaniach bakteryjnych, gdy proces zapalny toczy się w zatokach. Wtedy występują bardzo nieprzyjemne poranne bóle głowy w okolicy czołowej. Co wtedy robić? Połknąć aspirynę lub polopirynę i witaminę C. Trzy razy dziennie warto zażyć dwie tabletki Rutinoscorbinu. Przy silnym bólu warto połknąć przeciwbólowy paratecamol. Jeśli doszło do zapalenia zatok, konieczne może okazać się leczenie antybiotykiem, trzeba wtedy udać się do lekarza.

Mit nr 4

Na otarcie skrzydełek nosa spowodowane ciągłym ocieraniem ich chusteczkami najlepszy jest tłusty krem.

Nieprawda. Tłusty krem jest bardzo dobry, ale najlepsza jest maść z witaminą A.

Mit nr 5

Chroniczny katar świadczy o alergii.

Nieprawda. Może być objawem wielu innych chorób. Np. alergiczny nieżyt nosa może być sezonowy, całoroczny albo związany z wykonywaną pracą (np. gdy weterynarz ma uczulenie na sierść zwierząt). Nieżyt nosa może byś skutkiem ostrego lub przewlekłego zakażenia. Katar może być wynikiem skrzywienia przegrody nosa, powiększeniem migdałków itp.

Mit nr 6

Katar niechybnie zwiastuje nadchodzące przeziębienie.

Niekoniecznie, wiele zależy od systemu immunologicznego, kondycji fizycznej, a nawet od nastroju. Jeśli system jest silny i szybko zareagujemy, nie rozwinie się żadna infekcja. Często jednak katar zwiastuje przeziębienie. Na tym etapie można jednak zahamować rozwój choroby: świetnie działają rutinoscorbin, witaminy i czosnek, można sięgnąć również po preparat z kwasami omega-3, jak Iskial czy Ecomer. Trzeba się ciepło ubierać, pić herbatę z cytryną, miodem i sokiem malinowym. Nawet dzieci, choć zakatarzone, mogą wychodzić na dwór. Ważne, by były ciepło ubrane

Przeczytaj także:
Zapalenie zatok
Przeziębienie w ciąży
Infekcje dróg oddechowych

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00