tech. farm. Jolanta Górecka

Nietolerancja laktozy – objawy i profilaktyka

1. Wstęp.

Laktoza - cukier mlekowy jest dwucukrem składającym się z glukozy i galaktozy. Występuje w mleku ssaków. W jelicie cienkim człowieka enzym o nazwie laktaza rozkłada laktozę na cukry proste, które ulegają wchłanianiu jelitowemu. Największa ilość laktazy produkowana jest w okresie niemowlęcym i z wiekiem stopniowo maleje. Brak laktazy lub niedostateczna jej produkcja w organizmie człowieka powoduje nietolerancję laktozy.

2. Rodzaje nietolerancji laktozy.

Możemy wyróżnić następujące rodzaje nietolerancji laktozy:

  • pierwotny, wrodzony niedobór laktazy, który występuje bardzo rzadko i wykrywany jest już w okresie niemowlęcym;
  • pierwotny niedobór laktazy u osób dorosłych - uwarunkowany genetycznie, u osób tych aktywność laktazy w wieku dziecięcym jest prawidłowa, ale zmniejsza się z wiekiem;
  • wtórny niedobór laktazy, który wywołany jest uszkodzeniem nabłonka jelita cienkiego, ma charakter przejściowy lub utrwalony, jest przyczyną nietolerancji cukru mlekowego u niemowląt, dzieci a także osób dorosłych w różnym wieku.

3. Objawy.

Objawy nietolerancji laktozy to: bóle brzucha, nudności, wzmożona produkcja gazów jelitowych, wzdęcia , biegunki. Aby przeciwdziałać tym dolegliwościom należy wyeliminować z diety lub ograniczyć spożycie produktów zawierających laktozę czyli słodkie mleko, produkty mleczne niefermentowane, inne artykuły spożywcze do których dodawany jest cukier mlekowy. Przetwory mleczne poddawane procesowi fermentacji typu kefir i jogurt są lepiej tolerowane (zawarte w nich bakterie mlekowe zmniejszają ilość laktozy).

4. Leczenie.

W leczeniu wtórnej nietolerancji laktozy u dzieci stosuje się zamiast mleka mieszanki bezlaktozowe. Dla osób dorosłych źle reagujących na cukier mlekowy, pomocny może być preparat dostępny w aptekach o nazwie Enzym laktaza. Są to tabletki które uzupełniają niedobory tego enzymu w organizmie.


W diagnostyce hipolaktazji stosuje się: wodorowy test oddechowy, test na glukozę i galaktozę w surowicy krwi, testy oparte na badaniu moczu oraz testy genetyczne.

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00

)