Rozmowa z Igą Bernaciak - kosmetologiem z Day Spa Namisz w Łodzi
Ostatnio sporo mówi się o zabiegach medycznych i dermo-kosmetycznych z użyciem peelingów chemicznych i kwasów. Czy mogłaby nam Pani przybliżyć wiedzę o tych preparatach?
I.B: Muszę przyznać, że peelingi należą do moich ulubionych zabiegów, ze względu na ich skuteczność oraz zadowolenie klientów. Jest wiele rodzajów peelingów chemicznych. Można je stosować do powierzchownego , średnio-głębokiego lub głębokiego złuszczania skóry. Złuszczanie wykonywane jest za pomocą kwasów, dlatego też używa się zamiennie pojęcia „peelingi chemiczne” oraz „kwasy”.
Kwasy, oprócz właściwości złuszczających, posiadają składniki leczące różne schorzenia skóry. Są one całkowicie bezpieczne, ale tylko pod warunkiem, że zabieg wykonuje osoba, posiadająca na ten temat wystarczającą wiedzę oraz praktykę.
W jakich sytuacjach stosuje się peelingi?
I.B: Świetne efekty osiągniemy, gdy nasza skóra jest sucha, zrogowaciała i nierzadko pokryta przebarwieniami oraz plamami, czyli po okresie urlopowym, na skutek nadmiernej ekspozycji słonecznej. Peelingi odmłodzą naszą skórę, zmniejszą zmarszczki, dzięki nim skóra będzie delikatna w dotyku i pełna blasku. Stosując kwasy, bardzo dobre efekty uzyskujemy w leczeniu trądziku pospolitego oraz różowatego. Peeling wskazany jest zarówno do skóry grubej, ze skłonnościami do przetłuszczania, jak i cienkiej i wrażliwej. Kwasy można stosować nawet w przypadku cer naczyniowych, a także łuszczycy.
Czy peelingów używamy tylko na twarz?
I.B: Ależ nie! Kwasy mają także zastosowanie w redukcji rozstępów , leczeniu trądziku oraz likwidacji przebarwień na ciele. Dobre efekty przynosi wybielająca przebarwienia kuracja na dłonie.
Czy ma Pani jakiś ulubiony peeling?
I.B: W swojej pracy wykonuję różne rodzaje peelingów, w zależności od potrzeb. Właściwie każdy preparat jest moim ulubionym, zwłaszcza, gdy widzę twarze klientów zadowolone z kuracji. W Day Spa Namisz wykorzystujemy różne rodzaje preparatów, np.: Azelac (kwas azelainowy o działaniu bakteriobójczym), który ma zastosowanie w leczeniu trądziku, łuszczycy, przebarwień. Dla cer wrażliwych i naczyniowych polecam Argipeel – preparat delikatny, ale skuteczny. Natomiast Lactipeel (z kwasem mlekowym) ma zastosowanie dla cer przesuszonych, wiotkich , zmęczonych oraz z przebarwieniami. W kuracjach odmładzających znalazł zastosowanie Mandelac (z kwasem migdałowym), który świetnie sprawdza się także u osób, mających problemy z łojotokiem oraz trądzikiem. Przy starzeniu się skóry, zmarszczkach, a także w przypadku blizn (np. potrądzikowych) oraz przebarwień stosujemy Glicopeel (kwas glikolowy oraz kwas kojowy). Dla wzmocnienia kuracji oraz dla uzyskania optymalnych efektów do peelingów dodajemy specjalne proszki, zawierające np. dużą dawkę Wit.C, substancje anty trądzikowe itp. Tworzymy w ten sposób kurację „szytą na miarę Klienta”.
Jaka pora roku jest najodpowiedniejsza, aby poddać się kuracji?
I.B: Większość zabiegów można wykonywać przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, o bezwzględnym zakazie opalania w trakcie kuracji (również w solarium). Konieczne jest także stosowanie kremów z filtrem. Moim zdaniem jednak najlepszą porą jest jesień i wiosna.
Ile zabiegów trzeba wykonać, aby widoczny był efekt?
I.B: To zależy od konkretnej osoby i jej potrzeb. Z reguły wykonujemy serię od 4 do 6 zabiegów w odstępach tygodniowych, jednak w niektórych przypadkach wskazane jest nawet 10 zabiegów.
Czy można połączyć peeling z innymi zabiegami?
I.B: Oczywiście. Rewelacyjne jest połączenie mikrodermabrazji, peelingu oraz mezoterapii bezigłowej. Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu.
Jak wybrać właściwy gabinet i kto powinien wykonywać zabieg?
I.B: Zabiegi wykonywane są przez lekarzy, kosmetologów lub doświadczone kosmetyczki. Wybór gabinetu jest niezwykle ważny. Przecież kładziemy na skórę prawdziwy kwas! Doświadczony kosmetolog doskonale wie, jak skóra się zachowa, jak reagować w przypadku podrażnień, a przede wszystkim jak dobrać preparat oraz czas trwania zabiegu. Dlatego przestrzegam przed zakupem w Internecie preparatów oraz samodzielnym wykonaniem zabiegu. Można sobie zrobić dużą krzywdę. Poza tym, dla właściwego działania kwasu istotne jest jego stężenie, ale także PH. Dobranie właściwego preparatu wymaga praktyki i wiedzy.
Czy po zabiegu widać ślady na twarzy? Czy można normalnie funkcjonować, iść do pracy, czy też lepiej nie pokazywać się nikomu?
I.B: To zależy, czy wykonywany jest silny peeling medyczny (typu Cosmelan), czy też peelingi kosmetologiczne. Przy pierwszym podrażnienie może być duże, podobnie jak stopień i głębokość złuszczeń. Peelingi wykonywane przez kosmetologów są łagodniejsze, ale tak samo skuteczne. Potrzebna jest po prostu większa liczba wizyt w gabinecie, a złuszczanie jest stopniowe i nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.
Dziękuję za rozmowę.
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00