tech. farm. Marta Łęczewska

Rola wody w organizmie

Wśród związków nieorganicznych wchodzących w skład żywych organizmów należy wymienić wodę i sole mineralne.

Woda jest składnikiem organizmu, którego zawartość jest zdecydowanie największa. Wartość ta wynosi przeciętnie od 70%-85%. Woda nie jest składnikiem pokarmowym, ale jest niezbędna do życia. Źródłem wody dla organizmu są napoje, produkty spożywcze, które zawierają w swoim składzie od 10-90% wody. Pewną ilość wody organizm czerpie ze spalania białek, tłuszczów i węglowodanów. Człowiek wydala wodę z moczem, potem, kałem i powietrzem wydychanym. Ilość wody wydalonej powinna się równać ilości wody pobranej. Bilans powinien być zerowy. Ilość pobranej wody zależy od wieku, rodzaju wykonywanej pracy, klimatu, pory roku, natężenia procesów przemiany materii.

Wszystkie procesy w organizmie zachodzą w środowisku wodnym. Występuje ona wewnątrz komórek i poza ich obrębem. Poza obszarem komórek woda występuje w płynach tkankowych wypełniających przestrzenie międzykomórkowe i w innych płynach ustrojowych, znajdujących się w jamach ciała, naczyniach limfatycznych i krwionośnych, oraz kanałach tkanek przewodzących roślin.

Woda jest powszechnym rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu każdego organizmu oraz związkiem uczestniczącym w przebiegu większości reakcji metabolicznych, a ponadto:

  • stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, witamin, enzymów

  • uczestniczy w regulacji temperatury, ciśnienia, pH

  • utrzymuje odpowiednie wymiary komórek, warunkuje jędrność komórki

  • stanowi płynne środowisko, niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii

Odwodnienie organizmu powoduje poważne zaburzenia czynności życiowych, ponieważ procesy biochemiczne wymagają właściwego uwodnienia komórek.

Niedobór wody ogranicza rozwój. Człowiek jest bardzo wrażliwy na utratę wody już 20 % odwodnienie jest śmiertelne dla człowieka i większość zwierząt.

Przyjmuje się, że osoba dorosła na każdy 1 kg masy ciała potrzebuje około 30 ml na dobę lub 1 ml wody na 1 kcal spożywanego pokarmu, np. mężczyzna ważący 80 kg potrzebuje dla prawidłowego funkcjonowania organizmu spożyć około 2,4 l na dobę. Dlatego pamiętajmy aby zawsze dbać o gospodarkę wodną naszego organizmu i starajmy się spożywać odpowiednio dużą ilość płynów (najlepiej w postaci niegazowanych wód mineralnych).

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00

)