Popularność tańca w Polsce wciąż rośnie, potęgowana kolejnymi programami telewizyjnymi i obecnością coraz większej liczby szkół tańca. Jednak niezależnie od mody, taniec pozostanie doskonałym sposobem na miłe spędzanie czasu, a korzyści zdrowotne dostaniemy „w promocji”.
Taniec towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Nawet najbardziej prymitywne ludy poświęcały dużą uwagę tej formie ekspresji. Współcześnie taniec nie jest – lub też nie musi być – sposobem na wyrażenie idei, przynależności klasowej, czy też manifestacji kulturowej. Wciąż aktualna pozostaje jednak jego rola rozrywkowa, a że taniec jest również formą aktywności fizycznej, to śmiało można pokusić się o stwierdzenie – przyjemne z pożytecznym.
Nawet najprostsza forma tańca wymaga ruchu – ten z kolei stanowi swego rodzaju wysiłek dla naszego organizmu. Mięśnie i stawy wprawiane są w ruch, a organizm w poszukiwaniu energii zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Tak więc śmiało można upatrywać w tańcu alternatywy dla sportu – zresztą wiele współczesnych form aktywności oferowanych w fitness klubach ma swoje konotacje właśnie z tańcem.
Rytm, muzyka i powtarzalność ruchów (kroków) staje się doskonałą motywacją do wysiłku. Nie bez znaczenie pozostaje również wpływ tańca na stan naszego kręgosłupa – wzmacnianie mięśni i odpowiednia postawa stanowią dla niego formę rehabilitacji. Regularny taniec pozwala na równomierne kształtowanie sylwetki – zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Taniec dla wszystkich
Istnieją grupy społeczne, które posiadają pewne ograniczenia psychiczne, stanowiące barierę w podejmowaniu wysiłku fizycznego. Mowa tu o otyłości i wieku. Taniec może stanowić sposób na rozbicie tych blokad psychicznych. Wieczór taneczny w klubie seniora, staje się alternatywą dla godzinnej sesji w siłowni. W czasie tej formy aktywności wydzielają się również endorfiny, czyli hormony szczęścia, dodatkowo motywując tańczących, a także wpływając na poprawę ich ogólnego samopoczucia. W rezultacie osoby otyłe, czy też seniorzy tańcząc poprawiają zdrowie ciała i ducha.
Parkiet pilnie poszukiwany
Okazyjne tańce weselne, czy też piątkowe wypady do klubu są zapewne doskonałym sposobem na zabawę. Jeśli jednak chcemy zgłębić technikę i filozofię danego tańca, to należy mu poświęcać czas systematycznie. W Polsce, jak grzyby po deszczu, wyrastają nowe szkoły tańca. Bardzo często oferują one różne zajęcia, podzielone na kategorie wiekowe, czy też według stylu. Oferta jest tak rozległa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Od tańca klasycznego, przez taniec towarzyski, aż po współczesne trendy tj. jazz, czy taniec bollywoodzki.
Regularne uczęszczanie na zajęcia w istotny sposób może poprawić naszą technikę, wytrzymałość fizyczną, kondycję psychiczną i sylwetkę. Osoby z odpowiednimi predyspozycjami często kontynuują swoją taneczną pasję, biorąc udział w amatorskich turniejach, czy programach telewizyjnych.
Taniec to również integralny element wielu subkultur – doskonałym przykładem może tu być hip-hop - tańczony w specyficzny sposób, do odpowiednio wyselekcjonowanej muzyki. Taniec w takiej formie staje się jednocześnie manifestacją pewnych poglądów i sposobu życia.
Taniec – poznaj obcą kulturę.
W naszym kraju coraz powszechniejsze stają się egzotyczne formy tańca np. taniec bollywoodzki. Jest to indyjski taniec filmowy (Bollywood – indyjska mekka filmowców). Filmy produkowane w Indiach mają swój specyficzny klimat, a taniec jest ich niezwykle ważnym, integralnym elementem. Często emocje wyrażane poprzez układy taneczne są ważniejsze niż te przekazywane w dialogach. Ważną rolę odgrywa praca bioder, gesty dłoni, ruchy głowy, a nawet mimika twarzy.
Inną formę aktywności tanecznej, która nie jest jeszcze szczególnie popularna, stanowi taniec brzucha. Współcześnie mylnie kojarzony wyłącznie z tańcem erotycznym, ma swoje korzenie w kulcie płodności. Dawniej był tańczony przez kobiety, które w ten sposób starały się „wsłuchać” w swoje ciało. Taniec brzucha był również formą porodu naturalnego. Jeśli ciąża nie jest ciążą zagrożoną i lekarz prowadzący nie widzi przeszkód, by ciężarna podjęła aktywność fizyczną, to taniec brzucha może się stać wciągającą, zabawną i efektywną formą ćwiczeń ciążowych. Uaktywnienie mięśni brzucha, rozluźnienie miednicy i ćwiczenia kręgosłupa lędźwiowego to zaledwie kilka, z wielu zalet tańca brzucha. Coraz więcej szkół oferuje przyszłym mamom tę ciekawą alternatywę dla zwykłej gimnastyki dla ciężarnych.
Lewą nogą w przód
To czy ktoś zostanie mistrzem tańca, czy też nie jest bez znaczenia. Liczy się sama forma aktywności i fakt jej podjęcia. Taniec to doskonały sposób na polepszenie kondycji, rozwój zdolności społecznych i powiększenie grona znajomych.
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00