Wertykalny świat...
Jeszcze 20 lat temu wspinaczka była elitarnym sportem, bezpośrednio związanym z wyczynowym ruchem turystycznym. Współcześnie, dzięki upowszechnieniu specjalistycznego sprzętu i rozwojowi sztucznych obiektów, rok rocznie zwiększa się grono entuzjastów, którzy kilka razy w tygodniu zamieniają poziomy świat na pionowy.
Wspinaczka to klucz do harmonijnego rozwoju ciała i ducha. Pojawiające się sztuczne obiekty wspinaczkowe z trasami przygotowanymi z uwzględnieniem różnych potrzeb i umiejętności, pozwalają na rozwijanie tężyzny fizycznej i techniki, bez konieczności podejmowania ryzyka, na które narażają się taternicy i alpiniści. Dlatego wspinaczka ściankowa i jej bardziej „naturalna” odmiana - wspinaczka skałkowa - przeżywają współcześnie tak intensywny rozwój.
Pierwsze kroki na szczyt
Teoretycznie o wspinaczce mówimy wszędzie tam, gdzie do utrzymania równowagi musimy poza nogami, użyć również rąk. W praktyce wspinający musi zmagać się z siłą grawitacji, pokonując pionowe lub nawet przewieszone elementy ścianki. Brzmi ambitnie, jednak zarówno na obiektach sztucznych jak i w „skałach” można znaleźć bardzo proste drogi wspinaczkowe, które pozwalają zapoznać się z motoryką podstawowych ruchów, rozwijając również kondycję.
Na pierwsze spotkanie ze wspinaczką warto się przygotować. Intensywna rozgrzewka pobudzająca wszystkie partie ciała, połączona z rozciąganiem, powinna zapobiec kontuzjom. Sukces dla każdego wspinacza oznacza co innego, a poprzeczkę należy podnosić powoli, dbając o równomierny rozwój techniki i wytrzymałości fizycznej.
Instruktor – mentor
W poszukiwaniu drogi na szczyt można liczyć na wsparcie osób doświadczonych. Instruktor wspinaczki to osoba, która przedstawi podstawowe zagadnienia związane z poruszaniem się w wertykalnym świecie i obsługą sprzętu asekuracyjnego. Wszystkim, dla których wspinaczka nie jest tylko i wyłącznie weekendową przygodą, warto polecić kilka, sprawdzonych rad:
- trudność trasy należy dostosować do swoich umiejętności, systematycznie podnosząc poprzeczkę
- trening należy prowadzić pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, którzy mogą wskazać błędy i poprawić technikę
- poza samą ścianką warto dbać o kondycję fizyczną, regularnie biegając, rozciągając się i podciągając na drążku.
Sezon na „skałki”
Wspinaczka to również pretekst do kontaktu z naturą. Pokonywanie tras ukształtowanych w wyniku działania sił przyrody, pozwala na bezpośrednie obcowanie z jej wytworami, co stanowi dodatkowy atut tej formy aktywności. Wyjazd w tzw. „skały” może stać się początkiem wielkiej przygody ze wspinaczką przez duże „W”. Na odważnych i zdeterminowanych śmiałków w Polsce i poza jej granicami czekają setki wyzwań, od krótkich i niezwykle trudnych technicznie ścian, po prawdziwe kolosy, których przejście od podstawy do szczytu zajmuje od kilku godzin do kilku dni.
Doskonałym sposobem na zapoznanie się ze środowiskiem wspinaczy i rozpoczęciem przygody ze zdobywaniem szczytów, jest dołączenie do regionalnego klubu wysokogórskiego. Kluby nie tylko zrzeszają pasjonatów wspinaczki, ale również organizują prelekcje, wyjazdy szkoleniowe i wyprawy.
Lek na stres
Wspinaczka to nie tylko doskonalenie własnego ciała, ale także sposób na uwolnienie negatywnych emocji. Jednodniowy wyjazd w góry pozwala pozbyć się nadmiernego stresu i nabrać dystansu do codzienności. Dla jednych to efekt uboczny, dla innych jedna z podstawowych zalet wspinaczki.
Niezależnie od wybranej formy aktywności, wertykalny świat ma bardzo dużo do zaoferowania. Od rekreacji, przez czysto sportową rywalizację, aż do wieloetapowej działalności w górach na całym świecie. Właściwe przygotowanie organizmu i przestrzeganie podstawowych zasad, pozwoli na odkrycie uroków tego niezwykle różnorodnego i fascynującego sportu.
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00