Witaminą A nazywa się organiczne związki chemiczne, czyli retinoidy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Została odkryta jako jedna z pierwszych, a jej wpływ na organizm był znany starożytnym cywilizacjom (Egipt, Grecja), właśnie wtedy powstało określenie kurza ślepota, która była wynikiem niedoboru witaminy A.
Zobaczmy jakie są podstawowe źródła witaminy A:
- marchew
- brokuł
- dynia
- szpinak
- kapusta
- wątroba zwierząt
- tłuste ryby
- sery i masła
- żółtka jaj
Jakie funkcje spełnia witamina A?
Witamina A odgrywa wielką rolę w procesie prawidłowego widzenia a także wpływa na wzrost i prawidłowe funkcjonowanie komórek, mianowicie:
- reguluje rozwój tkanki nabłonkowej
- odpowiada za integralność błon komórkowych
- oddziałuje na funkcje komórek wydzielniczych i czuciowych
- chroni nabłonek oddechowy przed drobnoustrojami
Informacja ważna dla kobiet:
Witamina A utrzymuje prawidłowy stan skóry, paznokci i włosów, dlatego zamiast wydawać fortunę na kosmetyki warto zjeść coś z podanych wyżej produktów lub zakupić w aptece odpowiednie preparaty witaminowe.
Niedobór witaminy A, co powoduje?
Otóż w przypadku diety ubogiej w witaminę A może nastąpić niszczenie nabłonków oka, a także dróg pokarmowych i oddechowych. Objawami świadczącymi o niedoborze są:
- uczucie suchości oka
- łamliwe, słabe paznokcie
- brak apetytu oraz biegunki
- pogorszenie wzroku
- suchość skóry
- trądzik
- łysina na czubku głowy
Pamiętaj!
Nadmierna ilość witaminy A jest szkodliwa i może powodować wiele schorzeń takich jak drażliwość, zmiany zabarwienia skóry, powiększenie wątroby i śledziony, świąd skóry, wymioty i nudności.
Witamina E to również organiczne związki chemiczne, ale zawierające tokoferole i tokotrienole. Co ważne jest głównym przeciwutleniaczem w komórkach.
Źrodła witaminy E:
- oleje roślinne
- migdały
- margaryna
- jaja
- brukselki
- orzechy
- marchewki
Do czego potrzebna jest witamina E?
Jak już wspomniano witamina E jest głównym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), co oznacza że zwalcza wolne rodniki. Poza tą funkcją bierze udział w transporcie składników odżywczych do komórek, ochrania erytrocyty, zwiększa stabilność ścian naczyń krwionośnych, wpływa na męską płodność, zwalcza zaburzenia mięśniowe, choroby naczyniowo-sercowe.
Nadmiar witaminy E nie powoduje żadnych konsekwencji, ewentualnie mogą pojawić się objawy takie jak zmęczenie, bóle głowy, osłabienie mięśni oraz zaburzenia widzenia.
Witaminę A oraz E można nabyć w aptece najczęściej w postaci kapsułek lub tabletek pod nazwą Witamina A, Witamina E, lub częściej w preparatach złożonych jak Witamina A + E , Capivit A+E, Belissa, Beta Karoten + Witamina E, Soja A + E, Vita-miner A + E forte. Witaminy te dostępne są również w postaci maści czy kremu ochronnego.
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00