Co wybrać chustę czy nosidełko ?
Każda kobieta, będąc świeżo upieczoną mamą pragnie pogodzić opiekę nad noworodkiem z codziennymi zajęciami. Wyprawa do sklepu z wózkiem, szczególnie w niepogodę stanowi nie lada problem. Dlatego na rynku od pewnego czasu spotkać można różnego rodzaju nosidełka i chusty, które poprzez „uwolnienie” rąk umożliwiają swobodne wykonanie prac w obrębie mieszkania oraz ułatwiają zrobienie codziennych zakupów, bez konieczności dźwigania wózka. Dodatkowo dzieci noszone w chustach znajdują się blisko rodzica co wzmacnia wzajemną relację i uspokaja maluszka.
Czy noszenie dobrze wpływa na dziecko?
Każdy maluszek lubi i potrzebuje noszenia. Trzymane blisko ciała dziecko jest spokojniejsze i bardziej ufne. Łatwiej poznaje świat i nabywa doświadczeń. Noszenie stanowi dla malucha oznakę miłości i zaspokaja ogromną potrzebę bezpieczeństwa, dzięki czemu w późniejszym rozwoju staje się bardziej niezależne i samodzielne. Zaś dla rodziców trzymanie maluszka blisko ciała pozwala poznać i zrozumieć jego potrzeby oraz rozwijać wzajemną komunikację.
Co jest jednak lepsze nosidełko czy też chusta??
Nosidełko zbudowane jest z atestowanego materiału. Zawiera dwie regulowane szelki zakładane na ramiona rodzica i pas zapinany wokół bioder oraz usztywnioną część, która podpiera plecy dziecka. Modele dla młodszych maluszków posiadają również zdejmowany miękki podgłówek. Zaletą nosidełek jest przede wszystkim zwiększenie swobody w wykonywaniu codziennych czynności oraz łatwość zakładania go na siebie i umieszczania w nim pociechy. Jednak w sztywnym nosidełku dziecko nie ma właściwego podparcia pleców (uniemożliwia ułożenie kręgosłupa w zaokrągleniu) oraz dźwiga całą swoją masę na kroczu, ugniatając genitalia. Ponad to materiał, z którego wykonane jest nosidełko, jest dość grube, co utrudnia bliskość miedzy maluszkiem a noszącym go rodzicem. Nosidełko przeznaczone jest dla dzieci, które samodzielnie trzymają główkę (3-5 miesiąc życia).
W sprzedaży pojawiły się nosidełka ergonomiczne zwane również miękkimi. Są one unowocześnioną formą nosidełek azjatyckich. Różnią się od nosidełek usztywnianych przede wszystkim krojem oraz miękkością. Nosidła miękkie nie zawierają usztywnień co sprawia, że materiał dobrze dopasowuje się do ciała dziecka. Dzięki temu kręgosłup dziecka jest prawidłowo podparty, a jego ciężar maluszka opiera się na jego kości krzyżowej oraz udach, zapewniając właściwe ułożenie bioderek (na „żabkę”). Te nosidełka, podobnie jak usztywniane, przeznaczone są dla dzieci, które potrafią samodzielnie utrzymać główkę a nawet zdobyły umiejętność siedzenia (w zależności od rodzaju nosidełka). W użytkowaniu są prostsze niż chusty, gdyż nie wymagają znajomości wiązania. Jednocześnie zapewniają wygodę, gdyż równomiernie rozkładają ciężar dziecka na ramiona i biodra rodzica.
Jednak największą popularność wśród rodziców zyskały chusty. Wśród nich wyróżnia się kilka typów: chusty kieszonki (pouche), kółkowe oraz wiązane. Każdy z poszczególnych typów posiada wady i zalety. Chusta kieszonkowa ma niewielkie rozmiary i jest najłatwiejszą w użytkowaniu chustą. Jest to zszyty w kółko pas materiału, który zakłada się na jedno ramię. W tych chustach można nosić zarówno noworodki (w pozycji leżącej) jak i dzieci starsze, siedzące (w pozycji pionowej). Jednak należy odpowiednio dobrać chustę do wieku i wagi dziecka, gdyż nie posiada ona możliwości regulacji. Nie są one również polecane w przypadku dużych dzieci ani do noszenia pociechy przez dłuższy czas albowiem obciążane jest tylko jedno ramię rodzica. Kolejnym typem jest chusta kółkowa. Składa się ona z pasa materiału zakończonego jednostronnie dwoma dużymi kółkami. Zakłada się ją poprzez odpowiednie przełożenie wolnego końca przez koła, po czym umieszcza się w niej maluszka. Dzięki takiej budowie chustę można regulować w zależności od wzrostu i budowy noszącego. Wadą tej chusty jest noszenie dziecka, podobnie jak w przypadku chusty kieszonkowej, na jednym ramieniu.
Ostatnim typem chusty jest chusta wiązana. Daje ona największe możliwości ułożenia dziecka ( w pozycji leżącej, siedzącej, z przodu czy też tyłu ciała), przez co jest odpowiednia dla dzieci w różnym wieku. Dodatkowo ciężar pociechy rozłożony jest na oba ramiona co zapobiega przeciążeniu jednej strony ciała rodzica. Jednak aby móc nosić dziecko przy pomocy tej chusty konieczna jest nauka przynajmniej jednego rodzaju jej wiązania, co nie zawsze jest łatwe do opanowania.
Zarówno nosidełka jak i chusty posiadają plusy i minusy. Każdy rodzic rozpatrując kupno takiej pomocy powinien wziąć pod uwagę nie tylko wiek i wagę dziecka, ale także kiedy, jak często i długo będzie z niej korzystał. Gdy rodzice wezmą pod uwagę wszystkie składowe będą się cieszyć dobrym zakupem.
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00