mgr farmacji Mateusz Wardzyński

Grypa jelitowa

udostępnij:

Grypa jelitowa (żołądkowa)

to popularne określenie biegunek infekcyjnych, które przeważnie są wywoływane przez wirusy oraz bakterie. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z innymi chorymi, głównie przez skażone ręce, dlatego nazywana jest często „chorobą brudnych rąk”. Zarazić się można także poprzez spożycie zakażonej wody lub pokarmu.

Do niezwykle uciążliwych objawów zaliczamy przede wszystkim:

  • biegunkę (czyli oddawanie stolca w zwiększonej płynnej lub półpłynnej konsystencji lub/i oddawanie stolca więcej niż 3 razy na dobę),
  • kurczowe bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • gorączkę,
  • oraz objawy odwodnienia i osłabienia organizmu.

Leczenie

Zazwyczaj w przypadku biegunek infekcyjnych objawy są dosyć burzliwe ale krótkotrwałe, nie trwające dłużej niż kilka dni. Należy wtedy zastosować dietę lekkostrawną, pić dużo płynów. Niedobór elektrolitów, który może objawiać się osłabieniem, zawrotami głowy oraz kurczami mięśni należy uzupełniać przy pomocy specjalnych preparatów np. Orsalit, zawierających specjalnie dobrany zestaw soli mineralnych i glukozy. Najczęściej polecanymi lekami zapierającymi, czyli zmniejszającymi liczbę oddawanych stolców, są Stoperan lub Laremid. W przypadku biegunek spowodowanych przez bakterie stosuje się także chemioterapeutyki, w tym dostępny bez recepty Endiex. Leki te należy stosować ściśle według ulotki.

W przypadku chorych w podeszłym wieku oraz małych dzieci należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ osoby te mogą cierpieć z powodu groźnych objawów odwodnienia. W takich przypadkach oraz przy długotrwałych i szczególnie dokuczliwych biegunkach, nie odpowiadających na „domowe” środki, konieczna jest pomoc lekarza, a nawet leczenie w warunkach szpitalnych. Objawy biegunki bowiem mogą być spowodowane nie tylko „zwykłą” infekcją jelitową ale mogą powstać także przy stosowaniu innych leków (np. antybiotyków, leków przeciwnadciśnieniowych, przeciwbólowych oraz przeciwcukrzycowych). Biegunka może być symptomem innych poważnych schorzeń, takich jak: nadwrażliwość pokarmowa, uchyłki jelita czy nawet nowotwory.

Profilaktyka biegunek infekcyjnych.

Jest to przede wszystkim dbanie o własną higienę (mycie rąk, szczególnie przy kontakcie z innymi chorymi), niespożywanie nieprzegotowanych płynów czy też pokarmów z niewiadomego źródła. W aptekach dostępne są również szczepionki, przeciw rotawirusom. Jest to najczęstsza przyczyna biegunek wirusowych o szczególnie groźnym przebiegu u dzieci do 2 roku życia oraz wśród pacjentów w wieku starszym. Często chorują na nie najmłodsze dzieci chodzące do żłobka lub przedszkola i dla nich przebieg infekcji jest najgroźniejszy, ze względu na szybko postępujące odwodnienie organizmu. Szczepionki obecne w aptekach są podawane w wygodnej doustnej formie. Trzy lub dwa cykle szczepienia (w zależności od producenta) stosuje się w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka ściśle według zaleceń lekarza.

Informacje na temat szczepień przeciw rotawirusom, dostępne są na stronach internetowych: www.powstrzymajrotawirusy.pl, www.rotawirusy.pl