tech. farm. Jolanta Górecka

Grzybica stóp

udostępnij:

Grzybica stóp

Grzybica stóp jest dość powszechną dolegliwością. Choroba ta dotyka około 20-30 % populacji. Wśród osób aktywnie uprawiających sport aż 7 osób na 10 boryka się z tym problemem. Grzybicę stóp wywołują chorobotwórcze grzyby – dermatofity. Najczęściej przytrafia się odmiana międzypalcowa, wówczas skóra między palcami nóg jest zaczerwieniona, pęka, nadmiernie się łuszczy i swędzi (grzybica może zaatakować także paznokcie, które stają się grube, zażółcone i matowe). Zmiany grzybicze mogą zajmować również podeszwę i brzegi stóp, powodując pojawianie się pęcherzyków na zarumienionym podłożu (swędzenie jest nasilone). Pogrubiały i zrogowaciały naskórek, sucha i łuszcząca się skóra na pięcie, podeszwie i brzegach stóp, również mogą świadczyć o grzybicy.

Infekcji dermatofitami sprzyja kontakt z:

- przedmiotami zakażonymi (przyrządy do pedicure i manicure, ręczniki)

- zainfekowanym podłożem (na basenie, w saunie, pod prysznicem).

Do rozwoju grzybicy przyczynia się również osłabiony układ odpornościowy, cukrzyca, otyłość, nadmierna potliwość, kuracje antybiotykowe i sterydowe. Najlepszą ochroną przed grzybicą jest profilaktyka. Po codziennym myciu stóp należy dokładnie je wycierać, szczególnie przestrzenie międzypalcowe. Należy nosić obuwie dostosowane do pogody (najlepiej skórzane) i bawełniane skarpety. Tworzywa syntetyczne sprzyjają poceniu,
a w konsekwencji rozwojowi dermatofitów. Korzystając z basenu i sauny należy pamiętać o obuwiu ochronnym.

Na rynku farmaceutyczno-kosmetycznym dostępnych jest wiele preparatów do pielęgnacji stóp o działaniu przeciwgrzybicznym (np. Lamisilatt, Daktarin, Terbiderm, Undofen czy Clotrimazol), przeciwpotnym (Pedipur, Aquaselin, seria Nivelazione, preparaty firmy Scholl oraz zasypki: Stoppot, Alta, Proftin-G i inne) oraz odżywczym. Są to preparaty produkowane w formie kremów, zasypek i aerozoli. Realizując świadomą profilaktykę, nie należy bagatelizować grzybicy stóp, ponieważ zmiany mogą się pogłębić, a ich leczenie będzie trudniejsze. W razie wątpliwości dotyczących interpretacji zmian skórnych, należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.