mgr farmacji Anna Elżanowska

Higiena jamy ustnej

udostępnij:

Próchnica jest chorobą wywoływaną przez bakterie. Głównie paciorkowce Streptococcus mutant oraz bakterie z rodzaju Lactobacillus i Actinomyces są przyczyną naszych kłopotów z zębami. Próchnica jest chorobą dzieci – już pierwsze wyrzynające się zęby mogą być z próchnicą, ale dotyczy również nastolatków i ludzi starszych.

Profilaktyka to najprostszy sposób leczenia, dlatego też najlepiej zacząć już od wczesnego dzieciństwa. Rodzice powinni dbać, aby niemowlaki miały przecierane dziąsła gazikiem nasączonym rumiankiem lub przegotowaną wodą. Nie należy też maluchów karmić w nocy słodkimi papkami czy syropami owocowymi. Trzeba również pamiętać, że dzieci uwielbiają słodycze, landrynki i najróżniejsze cukierki. Dzięki nam jedzą ich dużo, a po ich zjedzeniu nikt nie pamięta o umyciu zębów.

Niezależnie od wieku zęby należy myć po każdym posiłku, przynajmniej dwa razy dziennie i nie krócej niż 3 minuty.

Do higieny jamy ustnej służą:

  • szczoteczka do zębów, która nie powinna być ani za miękka, ani za twarda, a każdy domownik, czyli również dziecko ma własną;
  • pasta do zębów, odpowiednio dobrana - inna dla dzieci, dorosłych i osób starszych;
  • nić dentystyczna;
  • płyn do płukania ust;
  • tabletki wybarwiające osad.

Przy doborze odpowiedniej pasty do zębów należy zwrócić uwagę na ilość zawartego w niej fluoru. W zależności od wieku mniej zawierają go pasty dla dzieci, a więcej dla dorosłych. Dla dzieci do 5 roku życia najlepsze są pasty o zawartości fluoru 200-500ppm, a do 11 roku 1000 ppm. Młodzież i dorośli powinni używać past o zawartości fluoru 1000-1500ppm.