mgr farmacji Anna Elżanowska

Koenzym Q10

udostępnij:

Koenzym Q10 zwany ubichinonem należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i występuje w prawie każdej komórce organizmu człowieka. Znaleźć go można w komórkach w mitochondriach gdzie jest niezbędny w procesie produkcji energii, która odbywa się wewnątrz komórek. Największe jego stężenie obserwuje się w komórkach o dużym wydatku energetycznym(mięsień sercowy, wątroba, nerki) Częściowo syntezowany jest ze związków dostarczanych z pokarmem zwierzęcym, jego ilość zmniejsza się w trakcie życia każdego człowieka a w wieku podeszłym spada do połowy pierwotnej wartości.

Koenzym Q10 nie rozpuszcza się w wodzie, ale doskonale rozpuszcza się w tłuszczach. Należy do substancji które wchłaniają się lepiej z przewodu pokarmowego po podaniu po jedzeniu niż na czczo.

Koenzym Q10 ma działanie wspomagające w leczeniu wielu chorób wśród nich należy wymienić:

  • niewydolność krążenia
  • choroba niedokrwienna serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżyca
  • niektóre choroby mieśni
  • paradontoza

Przypisuje mu się również rolę w niektórych chorobach przemiany materii takich jak cukrzyca czy otyłość, ma równiż działanie antyoksydacyjne czyli niwelowania działania wolnych rodników, zwiazków które mogą niszczyć komórki organizmu. Koenzym Q10 poprawia również wydolność organizmu i spowalnia procesy starzenia się komórek, ponadto stosowany jest w osłabieniu wydolności fizycznej spowodowanej niedoborem egzogennego koenzymu Q10 a także w zespole przewległego zmęczenia Dostępny jest w tabletach do łykania w różnych dawkach 10mg, 30mg, 60mg w połączeniu z wit E i C które nie dopuszczają do rozpadu jego cząsteczki a także w połączeniu z lecytyną. Jest również dostępny w tabletkach do ssania co ma szczególne zastosowanie w stomatologii ponieważ działa wówczas bezpośrednio na chorą tkankę przyzębia.Profilaktycznie stosuje się 30-60mg dziennie, leczniczo według wskazań lekarza.Koenzym Q10 może być stosowany długotrwale a efekty kliniczne ujawniają się po dłuższym okresie terapii(tygodnie,miesiące).