mgr farmacji Kamila Przybył

Łuszczyca – brzmi groźnie? Niesłusznie…

udostępnij:

Co to jest i kogo dotyczy?

Łuszczyca to przewlekła, nawracająca choroba dermatologiczna, charakteryzująca się stanem zapalnym skóry oraz występowaniem na niej łuszczących się wykwitów. Jest to schorzenie niezakaźne i niezłośliwe. Dotyka ludzi w rożnych grupach wiekowych, jednak najczęściej są to osoby dorosłe. Na łuszczycę cierpi ok. 3-4% populacji.

Jakie są przyczyny?

Pomimo licznych i szeroko zakrojonych badań, nie znamy w pełni przyczyn tej choroby. Niewątpliwą rolę odgrywa tutaj podłoże genetyczne - w wielu przypadkach jest dziedziczona rodzinnie) oraz podłoże immunologiczne - nieprawidłowe funkcjonowanie limfocytów T - komórek, które pomagają chronić organizm przed infekcjami i chorobami. W przypadku łuszczycy limfocyty T zamiast bronić organizm same aktywują procesy zapalne. Duży wpływ na łuszczycę mają również czynniki środowiskowe – niedoleczone infekcje bakteryjno-wirusowe, stres, nieodpowiednia dieta, podrażnienia mechaniczne skóry.

Jak się objawia?

Najpopularniejszym typem łuszczycy (ok. 90% chorujących) jest łuszczyca pospolita (psoriasis vulgaris); charakteryzuje się pojawieniem na skórze swędzących czerwonobrunatnych, płaskich grudek o wyraźnych granicach, pokrytych srebrzystoszarą łuską. Łuska to nic innego jak nieodżywiony i obumarły naskórek – stąd też powstała nazwa choroby łuszczyca. Zmiany te najczęściej występują na łokciach, kolanach, plecach, na owłosionej skórze głowy oraz skórze dłoni i stóp. Wykwity mogą jednak pojawiać się na różnych częściach ciała i o różnym stopniu nasilenia, zależy to od rodzaju łuszczycy, z jaką chorzy mogą mieć do czynienia.

Jak leczyć?

Łuszczyca to nieuleczalna choroba o zmiennym przebiegu, charakteryzująca się okresami nawrotów i remisji. Co roku pojawiają się nowe leki dające nadzieję chorym, jednak nadal nie wynaleziono w pełni skutecznego środka. Stosowane obecnie leki łagodzą przebieg choroby oraz zapobiegają jej nawrotom. Należy podkreślić, że stosowane systematycznie bywają bardzo skuteczne i w dużym stopniu zmniejszają objawy chorobowe.
Leczenie dobiera się w zależności od postaci łuszczycy i nasilenia zmian chorobowych. U większości pacjentów stosuje się leczenie miejscowe. Polega ono na:

  • usuwaniu istniejących łusek – leczenie złuszczające (maść salicylowa, maść mocznikowa, maść salicylowo-siarkowa),

  • hamowaniu nadmiernej produkcji naskórka – leczenie redukujące (antralina, dziegcie roślinne: sosnowy, bukowy, brzozowy oraz mineralne: prodermina, kortykosteroidy, witamina D3)

W przypadku łuszczycy o ciężkim przebiegu stosuje się leczenie ogólne, wyłącznie pod kontrolą lekarza; stosowane w tym przypadku leki to: metotreksat – lek cytostatyczny, cyklosporyna – silny lek immunosupresyjny, retinoidy, leki biologiczne, m.in. adalimumab, etanercept, infiksymab.
Inne sposoby leczenia łuszczycy to fototerapia – chorzy w sposób kontrolowany poddawani są ekspozycji na światło ultrafioletowe, oraz fotochemioterapia (PUVA) – metoda ta łączy lek światłouwrażliwiający z ekspozycją ciała na ultrafiolet A (UVA).

Dermokosmetyki w leczeniu łuszczycy?

Tak! U osób cierpiących na łuszczycę bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja ciała za pomocą dermokosmetyków - preparaty dostępne w aptekach, bez recepty. Chorzy muszą przede wszystkim dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry, ponieważ sucha i podrażniona skóra może powodować nawroty oraz pogorszenie łuszczycy.
Regularne i systematyczne stosowanie odpowiednich dermokosmetyków to duża szansa na złagodzenie objawów oraz długą remisję.

Warto wypróbować:

  1. Linia dermokosmetyków Pharmaceris P – do pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz skóry głowy z problemem łuszczycy, zarówno w okresie zaostrzeń, jak i w okresie remisji choroby.

  1. Linia Emolium – długotrwale natłuszcza i nawilża skórę oraz regeneruje płaszcz hydrolipidowy na jej powierzchni.

  2. Linia Oillan balance – przywraca równowagę oraz wspomaga naturalny system ochrony cery.

  3. La Roche Posay Lipikar Balsam – balsam do ciała uzupełniający lipidy, niepodrażniający, przeciwdziałający drapaniu.

  4. Linia Cetaphil

  1. DER-MED Liporegeneracyjna emulsja do mycia wrażliwej, suchej lub swędzącej skóry.

  2. LUBEX – emulsja lecznicza do mycia ciała

  3. CutisHelp Linia łuszczyca - przeznaczona do pielęgnacji skóry z objawami łuszczycy. Intensywnie nawilża i natłuszcza skórę, łagodzi nieprzyjemne napięcie i wygładza miejsca, objęte zmianami chorobowymi: