mgr fizjoterapii Katarzyna Żak

Płaskostopie u dorosłych

udostępnij:

PŁASKOSTOPIE U DOROSŁYCH

Wielu z nas dolegliwość ta kojarzy się okresem dzieciństwa i gimnastyką korekcyjną. Jednak płaskostopie, bo to o nim mowa, może dotknąć także dorosłych. Stopy to najbardziej eksploatowana część naszego ciała. To one dźwigają ciężar naszego organizmu.

Kiedy mówimy o płaskostopiu?

Gdy stopy są prawidłowo zbudowane to podczas stania czy tez chodzenia nie dotykają one cała swą powierzchnią podłoża. Opierają się one na trzech głównych punktach: głowie pierwszej i piątej kości śródstopia (są to miejsca gdzie kończy się pierwszy i piąty palec) oraz na pięcie. Od wewnętrznej strony stopy krawędź jest uniesiona nad podłoże i tworzy sklepienie, którego celem jest amortyzowanie wstrząsów powstających podczas naszego poruszania się. W zdrowej stopie, pomiędzy głównymi punktami jej podparcia, przebiegają trzy łuki – podłużny boczny, podłużny przyśrodkowy i poprzeczny przedni. O płaskostopiu mówimy wtedy, gdy fizjologiczne sklepienie obniża się i stopa staje się płaska, czyli dotyka podłoża prawie cała swą powierzchnią. Wyróżnić możemy dwa jego rodzaje: podłużne - występujące w wyniku obniżenia łuku przyśrodkowego stopy i poprzeczne - dotyczące łuku poprzecznego przedniego.

Skąd się bierze i co powoduje?

Przyczyną takiego zniekształcenia stóp jest nadmierne ich obciążanie, długotrwałe stanie, osłabienie mięśni i wiązadeł, otyłość czy nieodpowiednie obuwie. Niestety częściej ta wada dotyka kobiet. Jest to wynikiem słabszej budowy mięśniowo- więzadłowej stawów stopy oraz noszenia przez większość pań obuwia na wysokim obcasie, które nie dość, że są niewygodne to jeszcze zaburzają prawidłowy rozkład obciążenia.

Płaskostopia nie można bagatelizować. Jego pogłębienie może bowiem doprowadzić do wielu powikłań, w najgorszym wypadku uniemożliwiających stanie i poruszanie się. Początkowo pojawiają się przewlekłe stany zapalne torebek i więzadeł stawowych stopy. Prowadzą one następnie do dolegliwości bólowych i obrzęków stóp, łydek a w późniejszym czasie także kręgosłupa. Na podeszwach stopy pojawiają się bolesne modzele, które dodatkowo utrudniają poruszanie. Charakterystyczne jest przyginanie wewnętrznego brzegu buta tuż przy pięcie do środka stopy lub też szybsze zdzieranie obcasa po wewnętrznej stronie wynikające
z koślawienia pięty. W wyniku płaskostopia poprzecznego pojawia się bolesna i uciążliwa deformacja palucha – paluch koślawy, czyli halluks.

Co pomaga – czyli metody leczenia.

Leczenie takiego zaburzenia stopy dobiera się indywidualnie do pacjenta i jest ono uzależnione od wieku i stopnia zaawansowania wady. W wielu przypadkach leczenie polega na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń fizjoterapeutycznych mających na celu wzmocnienie mięśni i więzadeł stopy, przywracając w ten sposób prawidłowe jej wysklepienie. Dodatkowo taka rehabilitacja wsparta jest poprzez zastosowanie odpowiednich wkładek korekcyjnych do butów, a w cięższych przypadkach obuwia ortopedycznego. W najcięższych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne. Ważna jest profilaktyka, dlatego unikajmy niefizjologicznego obuwia z wąskim czubkiem czy na wysokim obcasie, starajmy się nie stać przez dłuższy czas, a gdy już musimy to, co pewien czas poruszajmy stopami.

Pamiętajmy

Od zdrowia i sprawności stóp w dużej mierze zależy sprawność całego organizmu, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Od odpowiedniej pielęgnacji zaczynając, poprzez dobór wygodnego, przyjaznego dla stóp obuwia, po szybkie reagowanie, gdy tylko coś wzbudzi nasze zaniepokojenie.