mgr farmacji Anna Elżanowska

Przebarwienia zębowe

udostępnij:

Przebarwienia zębowe stanowią poważny problem estetyczny. Skuteczność różnych metod wybielania zależy w dużej mierze od przyczyn samego przebarwienia. Przebarwienia miejscowe egzogenne, czyli wywołane przez czynniki zewnętrzne, takie jak płytka nazębna czy osad nikotynowy są łatwe do usunięcia, a na ich powstawanie mają wpływ :

  • dieta i używki ( kawa, herbata, czerwone wino, palenie tytoniu )
  • płukanki z zawartością chlorheksydyny (Oreksyd, Eludril), nadmanganianu potasu, garbników

Do przebarwień endogennych (wywołanych przez czynniki wewnętrzne) należy zaliczyć:

  • przedawkowanie antybiotyków z grupy tetracyklin
  • przedawkowanie fluoru
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe

Prawidłowa barwa zębów waha się od mlecznej (zęby mleczne), poprzez bladoniebieską do żółtej. Barwa zęba zależy od nakładających się na siebie trzech składowych szkliwa, zębiny i miazgi. Do wybielania zębów używa się środków wybielających działających na zasadzie wybielaczy. Wybielanie może być albo przeprowadzone w domu przez przyuczonego pacjenta lub profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym.

Wybielanie pod kierunkiem stomatologa obejmuje takie etapy jak badanie lekarskie, badania dodatkowe, dobór odcienia, dobór metody, profesjonalne czyszczenie i wybielanie. W gabinecie dentystycznym stosuje się nadtlenki mocznika i wodoru o dużym stężeniu (30%-50%). W celu przyśpieszenia reakcji utleniania zastosowanie znajdują źródła ciepła i światła, takie jak laser argonowy i półprzewodnikowy oraz lampy: UV, łukowa (ksenonowa), halogenowa, diodowa i plazmowa.

Wybielanie domowe po uprzedniej wizycie stomatologicznej sprowadza się do zastosowania nakładki (wykonanej w gabinecie) z odpowiednią ilością preparatu wybielającego (najczęściej 10% nadtlenek karbamidu), natomiast samodzielnie można stosować gotowe preparaty, najczęściej mające postać żelu co ułatwia aplikację i zwiększa bezpieczeństwo wobec tkanek miękkich (np. Opalescence X-tra Boost). Istnieją również paski polietylenowe wybielające zęby (Whitestrips) z 5,3% żelem zawierającym nadtlenek wodoru, który nakłada się na powierzchnię wargową zębów 2x dziennie na 30 minut przez 14 dni. Niektóre pasty do czyszczenia zębów zawierające środki wybielające mogą być skuteczne w utrzymaniu naturalnego zabarwienia zębów, szczególnie u osób palących papierosy czy pijących często kawę (np. Clinomyn, Denivit)

Należy również pamiętać o tym, że wybielanie nie jest obojętne dla tkanek zębowych. Najczęściej występujące powikłania to wrażliwość zębów na zimno w czasie kuracji wybielającej podrażnienie dziąseł nadwrażliwość języka i warg

Najlepsze efekty przynosi konsultacja odpowiedniej metody wybielania z lekarzem stomatologiem tak aby był to wybór świadomy i bezpieczny.

Piśmiennictwo

Stomatologia zachowawcza Zarys Kliniczny pod redakcją Zbigniewa Jańczuka

Profesjonalne wybielanie zębów Leopold Wagner