mgr farmacji Justyna Krawczyk

Gdy męczą Cię wzdęcia...

udostępnij:

Czym są wzdęcia?


Wzdęcie, bębnica jest to objaw ze strony przewodu pokarmowego związany z nadmierną ilością gazów w jelitach. Odczuwamy wówczas uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej. Często bywa to połączone z bólami spowodowanymi kurczeniem mięśni gładkich jelit i powoduje tzw. kolki jelitowe. Wzdęcia są bardzo powszechną dolegliwością, ok. 10-30% dorosłych boryka się z nimi, jednak zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety, szczególnie w czasie miesiączki. Najczęściej objaw ten występuje po posiłkach, dodatkowo wzdęciom mogą towarzyszyć tzw. wiatry. Wzdęcia dzielimy na żołądkowe, kiedy to gazy zalegają głównie w żołądku oraz jelitowe, gdy nadmiar gazów zalega w jelitach. Silne wzdęcia żołądkowe mogą powodować nawet trudności w oddychaniu i ból przy głębszym oddechu. Spowodowane jest to podniesieniem przepony przez powietrze zalegające w przewodzie pokarmowym. Bębnice jelitowe najczęściej wiążą się z gazami i kolkami.
Wzdęcia najczęściej występują tuż po posiłku lub w trakcie chorób, np. grypy żołądkowo-jelitowej. Oprócz tego również niewłaściwa dieta ma bardzo duży wpływ na powstawanie bębnicy. Gazy, które wywołują wzdęcia są niczym innym jak powietrzem połkniętym podczas szybkiego spożywania posiłków, pochodzą również z gazowanych napojów, najczęściej jednak jest to gaz powstający podczas procesów trawiennych. Aby uniknąć ich nadmiernego powstawania należy zadbać o prawidłowe procesy trawienne. Pożywienie nie powinno zalegać w żołądku czy jelitach, aby nie dochodziło do jego fermentacji w przewodzie pokarmowym, podczas której powstaje dużo dwutlenku węgla. Częstym przypadkiem są problemy trawienne powiązane ze wzdęciami po terapii antybiotykiem, należałoby wówczas zastosować preparat pozwalający odbudować florę bakteryjną przewodu pokarmowego, która została zniszczona przez antybiotyk. Można wspomóc się takimi preparatami jak Lakcid, Trilac, Linex, Lacidofil czy Biotyk.

Jak radzić sobie ze wzdęciami?


Obecność gazów w przewodzie pokarmowym jest dosyć uciążliwa dla pacjenta i często trudno poradzić sobie z jej objawami, gdyż oprócz uczucia wzdęcia dokuczliwe jest odbijanie i odchodzenie gazów, co bywa krępujące. Aby zmniejszyć dolegliwości należałoby przestrzegać następujących zaleceń:
zrezygnować z pokarmów ciężkostrawnych, zalgających w przewodzie pokarmowym takich jak: kapusta, kalafior, fasola czy groch,
jeść powoli, bez pośpiechu,
unikać rozmowy podczas posiłku, która powoduje nadmierne połykanie powietrza,
unikać picia napojów gazowanych,
pić herbatki ziołowe wspomagające trawienie takie jak: Verdin fix, koper włoski czy zwykłą miętę pieprzową bądź stosować krople np. Iberogast czy Zioła Szwedzkie Bittnera.

Leczenie wzdęć


W większości przypadków wzdęcia nie wymagają leczenia, gdyż jest to normalne zjawisko, spowodowane nadmierną ilością gazów w przewodzie pokarmowym. Nasz organizm sam poradzi sobie z eliminacją gazów w krótkim czasie. W przypadku, gdy dolegliwości tego rodzaju powtarzają się dosyć często bądź trwają zbyt długo, można pomóc sobie, stosując leki zawierające simetikon lub jego pochodną dimeticon, takie jak: Espumisan, Espumisan Easy, Esputicon, Ulgix Wzdęcia bądź bardziej skoncentrowany Simetigast Forte. Smietikon i dimeticon są substancjami obojętnymi dla organizmu, gdyż nie wchłaniają się do krwiobiegu. Działają bezpośrednio na pęcherzyki gazu zalegające w jelitach, powodują rozbijanie dużych pęcherzy na mniejsze, które łatwiej poruszają się w jelitach i dzięki temu mogą zostać z nich wydalone lub wchłonięte. Długotrwałe stosowanie tego typu leków nie jest jednak wskazane, ponieważ obniżają one siłę mięśni żołądka i jelit, a to z kolei może prowadzić do nasilenia się występowania wzdęć w przyszłości.
W przypadku pojawienia się kolek jelitowych, które często towarzyszą wzdęciom można zażyć leki rozkurczowe takie jak np. No-spa czy Buscopan.
Jeżeli wzdęcia są długotrwałe, połączone z takimi objawami jak wymioty, silne bóle brzuche, biegunka czy też stany podgorączkowe nie należy ich lekceważyć. Konieczna natomiast jest wizyta u lekarza, pomoże on zdiagnozować przyczynę dolegliwści, którą może okazać się np. niewydolność trzustki, niedobór enzymu laktazy czy choroba wątroby.