Infekcje dróg moczowych

udostępnij:

Przyczyny zakażeń

Zakażenia dróg moczowych należą do jednych z najczęstszych schorzeń z którymi zgłaszają się o poradę pacjenci do apteki. Infekcje dróg moczowych dużo częściej zdarzają się kobietom niż mężczyznom. Związane jest to z budową anatomiczną, cewka moczowa u kobiet jest dużo krótsza niż u mężczyzn, dlatego bakterie mogą łatwo do niej przenikać. Najczęściej zakażenie dotyczy pęcherza moczowego, ponieważ przed dalszą infekcją chronią nas naturalne mechanizmy obronne. Na zakażenia szczególnie narażone są kobiety w ciąży, oraz kobiety po menopauzie ze względu na zmiany hormonalne.

Najczęstszym czynnikiem wywołującym zakażenia układu moczowego jest bakteria Escherichia coli, która bytuje w jelicie grubym. W swoim naturalnym środowisku jest niegroźna dla człowieka, natomiast jej wniknięcie do układu moczowego stanowi zagrożenie.

Innym źródłem infekcji są nieszkodliwe w normalnych warunkach bakterie zasiedlające przedsionek pochwy.

Zakażeniom sprzyjają również: osłabienie odporności, ciąża, zaleganie moczu
w pęcherzu moczowym, wady anatomiczne dróg moczowych, antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna.

Do głównych objawów wskazujących, że mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego zaliczamy:

1. Świąd i pieczenie przy oddawaniu moczu

2. Uczucie częstego parcia na mocz, przy małej ilości oddawanego moczu

3. Niekiedy wzrost temperatury i nietrzymanie moczu

Zdarza się , że zakażenie pęcherza moczowego może przebiegać jako bezobjawowy bakterio-mocz. W układzie moczowym wykrywa się obecność bakterii, natomiast chory nie odczuwa żadnych dolegliwości. Ten stan wymaga leczenia u dzieci, kobiet
w ciąży i osób które mają problem z odpływem moczu.

Prawidłowy mocz jest przejrzysty i ma kolor słomkowy. Jeżeli dojdzie do zakażenia,
w badaniu ogólnym można zauważyć nieprawidłowy kolor moczu, zmętnienie moczu lub obecność krwi. W badaniu laboratoryjnym można zaobserwować zwiększoną ilość krwinek czerwonych, białych oraz obecność białka.

Jak zapobiegać infekcjom

Zapobieganie infekcjom związane jest z przestrzeganiem higieny osobistej. Jako pomocne w dbaniu o zdrowie układu moczowego zaleca się picie dużej ilości płynów, około 1,5 do 2 litrów dziennie. Przepłukując pęcherz nie dopuszczamy do zasiedlenia się bakterii. Pomocne w profilaktyce zakażeń układu moczowego jest również zakwaszanie moczu. Kwaśny mocz chroni pęcherz moczowy przed osadzaniem się na jego ściankach bakterii. Ponadto nie należy przetrzymywać moczu, zrezygnować
z obcisłej bielizny, nie siadać na kamieniach oraz ciepło się ubierać.

Jak leczyć

Po pierwsze należy dużo pić, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej. Przyspieszy to wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Można stosować także mieszanki ziołowe lub pasty do sporządzania zawiesiny. Preparaty te zawierają: liść brzozy, kłącze perzu korzeń i liść pietruszki, ziele i liść pokrzywy, koszyczek rumianku, liść borówki brusznicy. Składniki te wykazują słabe działanie moczopędne, ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i dlatego są wykorzystane leczniczo
i zapobiegawczo. Przy łagodnych stanach można zastosować leki o działaniu odkażającym, zawierające salicylan fenylu lub wyciąg z konika morskiego.

Obecnie szczególne właściwości lecznicze przy infekcjach dróg moczowych przypisuje się żurawinie. Związki zawarte w tych owocach zmniejszają przyczepność bakterii do nabłonka pęcherza moczowego. Tym samym żurawina zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji oraz przyspiesza proces leczenia.

Jeżeli jednak w ciągu dwóch dni kuracji dolegliwości nie ustąpią należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania posiewu moczu. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków lub chemioterapeutyków zwalczających drobnoustroje.

Nie należy bagatelizować infekcji, ponieważ może rozwinąć się zapalenie nerek lub stan zapalny narządów rodnych. To może prowadzić do niewydolności nerek oraz niepłodności.