Jak poprawić wzrok?
Oczy są naszym przewodnikiem po otaczającym świecie, wszelkiego rodzaju choroby czy nawet łagodne dolegliwości (takie jak: suchość oczu, pieczenie, podrażnienie czy łzawienie) przynoszą duży dyskomfort i obniżają jakość życia. Aby uniknąć problemów z oczami nie wystarcza samo aplikowanie leków, ale niezwykle istotna jest odpowiednia dieta, bogata w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Jeżeli trudno nam jest zadbać o urozmaicony jadłospis możemy wspomóc się szeroko dostępnymi suplementami diety, które uzupełnią niedobory ważnych dla procesu widzenia substancji.
Każda dieta, również ta pozytywnie wpływająca na wzrok, powinna być bogata w warzywa i owoce, ponieważ są one cennym źródłem antyutleniaczy (antyoksydantów), które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników mających degradujący wpływ komórki organizmu. Najbardziej wrażliwe na działanie wolnych rodników są siatkówka i nerw wzrokowy, gdyż struktury te nie posiadają właściwości regeneracyjnych i zmiany wywołane w ich strukturze są nieodwracalne. Dlatego tak ważne dla organizmu są antyoksydanty mające zdolność usuwania wolnych rodników. Jednym z antyoksydantów, niezwykle istotnym dla procesu widzenia jest luteina, która chroni oko przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA i UVB. Organizm ludzki nie wytwarza jej samodzielnie dlatego konieczne jest dostarczanie z pokarmem lub w postaci suplementu diety. Luteina gromadzi się w plamce żółtej, która jest centralną częścią siatkówki i w soczewce, chroni te struktury przed uszkodzeniami pochłaniając promieniowanie UV, a także osłania oko przed promieniowaniem jonizującym komputerów i telewizorów. Zapobiega degeneracji plamki żółtej oka, która może postępować wraz z wiekiem i prowadzić do jej zwyrodnienia (AMD). Odpowiednia dawka luteiny zażywana regularnie może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy.
Zeaksantyna to drugi obok luteiny związek znajdujący się w centralnej części siatkówki oka. Substancja ta chroni nie tylko przed wolnymi rodnikami, ale również przed szkodliwym dla oczu działaniem fal światła niebieskiego.
Bardzo korzystne dla zdrowia oczu są antocyjany zawarte w liściach i owocach czarnej jagody. Substancje te także chronią oczy przed działaniem wolnych rodników, ale także wspomagają regenerację niektórych enzymów, niezbędnych dla prawidłowego widzenia. Ponad to antocyjany z borówki uszczelniają ściany naczyń włosowatych oka, co z kolei prowadzi do poprawy mikrokrążenia w oku.
Działanie antyoksydacyjne mają również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a należący do tej grupy kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest naturalnym składnikiem siatkówki oka i chroni znajdujące się w niej fotoreceptory. Kwasy omega-3 występują w olejach rybich i roślinnych, bogate w nie są także tłuste ryby, rośliny strączkowe i orzechy włoskie.
Na nasz wzrok pozytywny wpływ mają także witaminy, należą do nich:
witamina A (beta-karoten) - równieżjest silnym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki, które uszkadzają wzrok, ma również ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu fotoreceptorów siatkówki oka, które odpowiadają za prawidłowy proces widzenia o każdej porze dnia. Niedobór witaminy A przyczynia się do tzw. kurzej ślepoty, powoduje suchość oczu, powstawanie owrzodzeń oraz blizn rogówki. Źródłem beta-karotenu jest: marchew, pomidory, brzoskwinie;
witamina E (tokoferol) - wspomaga przyswajanie beta-karotenu przez ściany jelita cienkiego oraz poprawia szczelność błon komórkowych poprzez ochronę przed utlenieniem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Bogate w witaminę E są oleje roślinne, przede wszystkim olej słonecznikowy;
witamina C (kwas askorbinowy) - wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, poprawia odżywienie soczewki oraz reguluje proces wytwarzania płynu łzowego. Najwięcej jest jej w czarnej porzeczce, czerwonej papryce oraz surowych warzywach.
Do minerałów wpływających pozytywnie na proces widzenia i prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku należą:
cynk - największe jego stężenie w oku znajduje się w siatkówce. Dzięki niemu oko szybko przyzwyczaja się do zmiany oświetlenia i ciemności, natomiast jego brak wpływa na pogorszenie wzroku.Znaleźć go można przede wszystkim w ostrygach, rybach, drobiu, kaszach i chlebie pełnoziarnistym;
miedź - wykazuje działanie przeciwutleniające, wchodzi w skład wielu enzymów o działaniu antyoksydacyjnym. Występuje w owocach morza, orzechach grzybach, liściastych warzywach zielonych, pełnoziarnistych produktach zbożowych;
selen - chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i pomaga pozbywać się z organizmu wolnych rodników. Odgrywa bardzo istotną rolę w leczeniu zaćmy. Źródłem selenu są m.in. ryby, chude mięso, drób, pszenica, brązowy ryż i pestki dyni.
Suplementację preparatami zawierającymi powyższe substancje zaleca się osobom po 40 roku życia, kiedy wzrasta ryzyko rozwoju chorób oczu związanych z wiekiem (zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma). Ponad to zaleca się przyjmowanie tego typu preparatów osobom palącym papierosy, które narażone są na działanie wolnych rodników, a także cukrzykom, u których często dochodzi do powikłań w obrębie narządu wzroku. Osoby narażone na wielogodzinną pracę przed komputerem, spędzające dużo czasu przed telewizorem, prowadzące pojazdy po zmroku, a także nieprawidłowo odżywiające się (dieta uboga w warzywa i owoce, ryby) również powinny sięgnąć po preparaty z luteiną i pozostałymi składnikami. Do najbardziej popularnych preparatów, o bogatym składzie należą: Nutrof Total, SuperOptic, Vislea, Vitalux Omega i wiele innych. Wybór preparatu najlepiej skonsultować z lekarzem okulistą.