mgr farmacji Aneta Maniak

Krwawienie z nosa

udostępnij:

Krwawienie z nosa

Stanowi bardzo częstą dolegliwość, z którą każdy z nas zapewne kiedyś się spotkał. Nasz nos od wewnątrz wyścielony jest błoną śluzową, w której znajduje się wiele drobnych naczyń krwionośnych. Naczynia te bardzo łatwo ulegają uszkodzeniu.
Miejscem najczęstszych krwawień jest tzw. miejsce Kieselbacha, położone na przegrodzie nosa, w miejscu przejścia przedsionka do jamy nosa. Zazwyczaj krwawienia te są nieznaczne i nie zagrażają życiu.
Przyczyny krwawień z nosa:

  • miejscowe – ich źródłem są zmiany w obrębie jamy nosowej: idiopatyczne, urazy i uszkodzenia naczyń, infekcje wirusowe i bakteryjne górnych dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa, uraz zewnętrzny nosa, wysychanie błony śluzowej, guzy nosa i zatok przynosowych, uszkodzenie zawodowe błony śluzowej nosa itp.
  • ogólne – krwawienie jest objawem choroby, np.: choroby naczyniowe i krążeniowe, ostre choroby zakaźne, skazy krwotoczne, choroby wątroby, zaburzenia hormonalne, mocznica, stosowanie niektórych leków.

Jedną z najczęstszych przyczyn krwawień z nosa jest ostra infekcja górnych dróg oddechowych. Podczas infekcji dochodzi do przekrwienia błony śluzowej nosa, a naczynka krwionośne stają się bardziej kruche, a tym samym bardziej podatne na uszkodzenia, np. podczas wydmuchiwania nosa. Błona śluzowa może także krwawić, gdy zbyt często będziemy stosować krople do nosa.
Podobne objawy występują przy silnym wysuszeniu śluzówki nosa. Narażone na to są osoby przebywające w klimatyzowanych, przegrzanych i mało nawilżonych pomieszczeniach.
Powodem krwawień może być również nadciśnienie tętnicze, choroby krwi, powodujące zaburzenia krzepnięcia np. małopłytkowość, niedobory czynników krzepnięcia. Przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych również może stanowić przyczynę krwawień.
Innym rodzajem przyczyn krwawień z nosa są urazy mechaniczne np. złamanie nosa czy twarzoczaszki. Te przyczyny wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą być poważne w skutkach - powodują obfite krwawienia.
U dzieci spotykane są ciała obce w nosie, które mogą bezpośrednio uszkodzić delikatną błonę śluzową, czego efektem są krwawienia.
Kolejną z przyczyn jest skrzywienie przegrody nosa upośledzające drożność, co powoduje suchość, tworzenie strupów i krwawienia.

Postępowanie w przypadku krwawienia


Nieznaczne krwawienia można usuną
delikatnie oczyszczając nos ze skrzepów krwi,
a następnie ucisnąć skrzydełka nosa przez kilka minut. Dodatkowo można zastosować zimne okłady w celu obkurczenia naczyń krwionośnych. Przy krwawieniu z nosa powinno się siedzieć lekko pochylonym do przodu, a krew która dostaje się do jamy ustnej należy wypluwać. Jeżeli krwawienie jest silne i trwa dłużej niż 15 minut należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który ustali przyczynę. Dysponuje on środkami (np. specjalnymi tamponami), które zahamują krwotok. Najczęściej laryngolog wprowadza tampon od przodu nosa i jest to tzw. tamponada przednia. Gdy to nie wystarcza można zastosować tamponadę tylną – tampon wprowadza się od strony gardła w okolicę nozdrzy tylnych. Tamponada zakładana jest na 48h, po tym czasie lekarz usuwa ją i sprawdza czy krwawienie ustało.

Profilaktyka


W celu uniknięcia krwotoków z nosa powinno się dbać o ciągłe nawilżenie błony śluzowej. Należy zatem wypijać około 2 litrów wody dziennie oraz unikać pomieszczeń suchych, przegrzanych i zadymionych. Zimą korzystne jest nawilżanie powietrza lub stosowanie roztworu wody morskiej. Wody te działają nawilżająco na błonę śluzowa nosa, kojąco na podrażnienia oraz chronią nozdrza przed czynnikami zewnętrznymi i umożliwiają codzienną higienę.
Przy skłonnościach do krwawień należy ostrożnie przyjmować leki rozrzedzające krew, np. aspiryna, pochodne kumaryny, heparyna.
Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny poddawać je regularnej konroli oraz stosować leki obniżające to ciśnienie zgodnie ze zaleceniem lekarza. Wskazane jest również ograniczenie spożycia produktów zawierających salicylany np.: kawa, herbata, śliwki, morele, brzoskwinie itp., a także wzbogacenie diety w produkty bogate w witaminę C. Witamina ta bowiem wzmacnia ścianki naczyń włosowatych oraz jest głównym składnikiem kolagenu, czyli substancji, która tworzy w nozdrzach wilgotną, ochronna warstwę. Źródłem witaminy C są: porzeczki, maliny, żurawina, truskawki, cytrusy, kapusta, kalafior, brokuły, szpinak, czerwona papryka, natka pietruszki, itp. Na stan naczyń krwionośnych korzystnie wpływa również rutyna, działając przeciwwysiękowo oraz uszczelniająco. Jest ona składnikiem takich preparatów jak Rutinoscorbin, Cerutin, czy Rutinacea.