mgr farmacji Mateusz Wardzyński

Kurzajki - uporczywy problem

udostępnij:

Kurzajki – uporczywy problem

Brodawki, popularnie zwane kurzajkami, to zmiany chorobowe pojawiające się na skórze na skutek zakażenia wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus). Do najczęstszych wykwitów, wywołanych przez te wirusy, zaliczamy brodawki zwykłe, pojawiające się najczęściej na dłoniach oraz brodawki stóp. Kurzajki stanowią problem nie tylko zdrowotny, ale i estetyczny, a umiejscowione na podeszwach stóp mogą nam utrudniać chodzenie. Do zakażenia wirusem brodawczaka dochodzi niezwykle łatwo, głównie przez kontakt bezpośredni (np. uścisk dłoni), a także pośredni, poprzez przedmioty, z którymi osoba zarażona się stykała.

Kurzajka ma postać drobnej grudki w kolorze skóry, dobrze ograniczonej, lekko uniesionej, zazwyczaj pojedynczej, o nierównej, „kalafiorowatej” powierzchni.

  • Brodawki zwykłe, występujące na dłoniach, najczęściej na palcach, przeważnie są bezbolesne, ale umiejscowione w okolicy paznokcia lub pod nim mogą sprawiać dolegliwości bólowe.
  • Brodawki stóp mogą być bolesne; niekiedy są głęboko umiejscowione i towarzyszy im odczyn zapalny (zaczerwienienie) lub są bardziej powierzchowne, podobne do brodawek zwykłych, występujących na dłoniach, jednak częściej występują w skupiskach.

Czy są osoby, u których częściej występują kurzajki?

Niektóre osoby są bardziej skłonne są do zarażenia się wirusem brodawczaka. Ponadto brodawki pojawiają się częściej u pacjentów z osłabioną odpornością oraz u dzieci i młodzieży. Pomimo że nie są typową chorobą związaną z brakiem higieny, przestrzeganie podstawowych zasad czystości może ograniczyć ich rozprzestrzenianie.

Jak leczymy kurzajki?

Niestety bardzo trudno całkowicie pozbyć się brodawek. Zdarza się, że po pomyślnie zakończonej kuracji, po pewnym czasie dochodzi do ponownego pojawienia się zmian. Jak zatem skutecznie wyeliminować brodawki? Poniżej podajemy kilka sposobów:

  1. Preparaty w formie płynów do samodzielnego stosowania w domu, zawierające kwas mlekowy i kwas salicylowy, czyli substancje zmiękczające zrogowaciały naskórek. Spośród nich można wymienić sprzedawane bez recepty: Brodacid, Duofilm, preparat do usuwania kurzajek i odcisków firmy Scholl.
  2. Niektóre preparaty zawierają dodatkowo substancje cytotoksyczne, hamujące namnażanie się wirusa. Nie powinno się ich stosować w ciąży oraz u bardzo małych dzieci! Dlatego też dostępne są wyłącznie na receptę.
  3. W ciągu ostatnich lat w aptekach pojawiły się także preparaty do samodzielnego wymrożenia brodawek w domu, są to sprzedawane bez recepty: Wartix i Wartner.

A gdy mamy problem z nawracającymi lub szczególnie dużymi zmianami? Wtedy najlepiej zgłosić się do dermatologa. Może nam wtedy zlecić krioterapię, czyli wymrażanie brodawek, elektrokoagulację (wypalenie) zmian lub terapię laserową.

Na koniec kilka ciekawostek:

Brodawki zwykłe (najczęściej występujące na rękach) mogą ustąpić bez leczenia! Ponadto po usunięciu jednej zmiany zdarza się, że pozostałe ustępują samoistnie – dlatego zazwyczaj leczy się je pojedynczo.W medycynie ludowej stosowano na kurzajki sok z glistnika jaskółczego ziela. Rzeczywiście, roślina ta odznacza się największą skutecznością, spośród innych ziół, dzięki zawartym w niej substancjom o działaniu przeciwwirusowym. Należy pamiętać jednak, że glistnik ma działanie toksyczne na wątrobę.