tech. farm. Jolanta Górecka

Łysienie u mężczyzn

udostępnij:

Nadmierne wypadanie włosów jest zjawiskiem bardzo powszechnym, dotyczącym zarówno kobiet jak i mężczyzn. Związane jest z postępującą miniaturyzacją mieszków włosowych a z nich właśnie wyrastają włosy. Utrata do stu włosów dziennie mieści się w granicach normy. Większa ilość wypadających włosów powinna wzbudzić nasze zainteresowanie .Wskazana jest wówczas pomoc lekarza. Wyróżniamy trzy podstawowe fazy wzrostu włosa:

faza anagenu czyli intensywnego wzrostu włosa, trwająca od trzech do ośmiu lat
faza katagenu (przejściowa)
faza telogenu prowadząca do wypadania włosa, trwająca od dwóch do pięciu miesięcy.

Po wypadnięciu włosa , mieszek włosowy wraca do fazy wzrostu i cykl się powtarza. Możemy więc powiedzieć iż mamy na głowie włosy rosnące , odpoczywające i wypadające a ich rozmieszczenie jest losowe. Przyczyny utraty włosów bywają różne. Mogą być związane z takimi czynnikami jak przyjmowanie niektórych leków, choroby o podłożu autoimmunologicznym (łysienie plackowate), infekcje, urazy, stres, zmiany hormonalne lub niedobory składników odżywczych.

U mężczyzn najczęściej występuje łysienie zwane łysieniem androgenowym. Może ono wystąpić już ok. dwudziestego roku życia. Częstość występowania łysienia typu męskiego wzrasta z wiekiem. Dużą rolę w tego typu dolegliwości odgrywa czynnik genetyczny.

Łysienie rozpoczyna się zwykle od utraty włosów w okolicy skroni następnie włosy wypadają z centralnej części głowy. Z czasem obszar pozbawiony włosów powiększa się, a włosy pozostają tylko w tylnej części głowy. W łysieniu androgenowym następuje skrócenie długości fazy wzrostu włosa, wydłużenie fazy wypadania włosa oraz wydłużenie okresu pomiędzy fazą wypadania włosów a rozpoczęciem kolejnego cyklu. Proces ten związany jest z aktywacją włosowych receptorów androgenowych przez dihydrotestosteron (DHT) będący metabolitem testosteronu. Zmiany wywołane obecnością DHT prowadzą do miniaturyzacji mieszków włosowych. Działanie androgenów na mieszek włosowy powoduje również zwiększenie aktywności gruczołów łojowych. Aby zapobiec utracie włosów należy zatroszczyć się o kondycję mieszków włosowych. Dbać o zrównoważoną dietę, stosować specjalistyczne preparaty do pielęgnacji włosów i skóry głowy, które zawierają nowoczesne składniki hamujące wypadanie włosów , stymulujące ich odrastanie, regulujące pracę gruczołów łojowych, zmniejszające negatywny wpływ dihydrotestosteronu na mieszki włosowe. Dostępne są w formie szamponów, odżywek, logionów i ampułek. Do wiodących producentów możemy zaliczyć:

Inter-Fragrances – linia Seboradin,

Pharmena – produkty Dermena,

Vichy – Dercos,

Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona – linia kosmetyków Radical.

Systematyczne stosowanie tych preparatów zgodnie z zaleceniami producenta polepszy wyniki kuracji.