mgr farmacji Karolina Szajder

Migrena

udostępnij:

Początkowo uważano, że jest to choroba intelektualistów i arystokratów, ponieważ wśród cierpiących na nią wymienić można takie osoby jak: Beethoven, Chopin, Freud. Okazuje się, że co drugi człowiek na świecie cierpi na migrenę. Praktycznie każdy ma inne (mocniejsze bądź słabsze) dolegliwości związane z migreną. U niektórych trwa ona godzinę, u innych cały dzień albo nawet kilka.

W jaki sposób sami możemy zdiagnozować u siebie migrenę? Powinniśmy wiedzieć, że ból migrenowy może być jednostronny, umiejscowiony za gałką oczną, w czole lub skroni. Niekiedy bywa obustronny lub naprzemienny(raz po jednej, raz po drugiej stronie). W niektórych przypadkach ból może być zlokalizowany w tyle głowy. Ból ten przez pacjentów określany jest jako pulsujący, kłujący, tętniący. Do charakterystycznych dolegliwości migrenowych należą:

  • zawroty głowy, ból o mocnym nasileniu, głównie w górnych częściach głowy

  • zaburzenia mowy podczas trwania intensywnego bólu głowy

  • nudności i wymioty

  • tzw. aura lub mroczki (występuje u 1/5 osób cierpiących na migrenę), efekt ten można porównać do ubytków w polu widzenia po bezpośrednim spojrzeniu w słońce

  • drętwienie , zawroty głowy, dreszcze, kołatanie serca, poty

Niestety nie wyjaśniono jednoznacznie jak powstaje migrena. Migreny nie da się wyleczyć - można zmniejszyć liczbę jej napadów przez unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego lub psychicznego, stresu, stosowania diet odchudzających. U niektórych osób migrenę wywołują zaburzenia hormonalne, ból zęba, zmiana pogody, jedzenie (owoce cytrusowe, czekolada, sztuczne słodziki, sosy z glutaminianem sodu, pokarmy konserwowe), zapach perfum, spalin czy farb. Kiedy czujemy, że zbliża się atak należy położyć się lub zasnąć w ciemnym, cichym pomieszczeniu. Ważne jest by leki p/migrenowe lub p/bólowe przyjąć przed spodziewanym atakiem (podany lek lepiej się wchłonie). Leki powszechnie stosowane to tryptany, najbardziej znanym jest sumatriptan (stara generacja), obecnie pojawił się zolmitriptan i rizatriptan (nowa generacja). Do innych popularnych leków przeciwbólowych należą ibuprfoen, solpadeina, aspiryna migrenowa czy ketoprofen. Dobrze jest również stosować ziołowe preparaty uspokajające, np. ekstrakt z krwawnika pospolitego, kozłka lekarskiego, a także przyjmować magnez (600mg na dobę) i witaminę B2. Nie zaszkodzi zmiana stylu życia, odpowiednie żywienie, unikanie stresu. Do zabiegów naturalnych skutecznie zwalczających migrenę należą akupresura (nakłuwanie strategicznych miejsc na ciele specjalnymi igłami), hydroterapia (wodolecznictwo) lub aromaterapia (leczenie za pomocą wonnych olejów itp.).