mgr fizjoterapii Katarzyna Żak

Ukąszenia komarów

udostępnij:

Lato i wakacje to okres, w którym większość osób korzystając z wolnych dni wybiera się w bliższe lub dalsze podróże. Chętniej niż w innych porach roku wypoczywamy nad wodą. Jednak nawet najlepsze wakacje może popsuć nieustanne bzyczenie i uporczywe swędzenie skóry po ukąszeniu komara.

Co wiadomo o komarach?

Na całym świecie jest około 3,5 tysiąca rodzajów komarów. Należą one do owadów z rzędu muchówek, a ich życie związane jest ze środowiskiem wodnym, gdyż larwy komarów żyją w wodach, zaś osobniki dorosłe latają chmarami w pobliżu jezior, stawów i rzek. Tylko samice tych owadów ssą krew z zwierząt stałocieplnych, gdyż jest im ona niezbędna do zaopatrzenia jaj w odpowiednie składniki. Samce natomiast odżywiają się nektarem kwiatów wodnych.

Samice komarów zwabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, kwas mlekowy wraz z innymi składnikami potu. Mają one również zdolność termodetekcji, dlatego bardziej narażeni na ukąszenia są młodzi mężczyźni, dzieci oraz kobiety w trakcie owulacji.

Dlaczego skóra swędzi?

Samica siadając na skórze człowieka wbija swoją ostrą kłujkę i wpuszcza niewielką ilość śliny, która ma zapobiegać krzepnięciu krwi. Następnie ssie krew i gdy jej ilość jest odpowiednia - odlatuje. Pozostawiona w ranie ślina zawiera substancję, która podrażnia skórę i może wywołać reakcję alergiczną. Dlatego skóra w miejscu ukłucia czerwienieje, puchnie i swędzi.

Jak się ochronić?

Na rynku jest wiele preparatów, które mają na celu odstraszenie owadów. Najczęściej występują one w postaci żelu, maści czy też sprayu, choć pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania w walce z komarami. Wśród żeli najczęściej pojawiającymi się preparatami są środki takich firm jak: Bros, OFF, Asio czy też produkt firmy Moskito-farm. Jednak ze względu na sposób nakładania preparatu, który wymaga rozsmarowania, chętniej wybierane są produkty w formie sprayu. Dostępność środków z atomizerem jest dość duża. Tu oprócz sprayów wyżej wymienionych firm na rynku pojawiają się jeszcze produkty: 100p aerozol przeciw komarom, spray firmy Orinoko czy tez Aptonia. Większość tych produktów jest przeznaczona dla osób dorosłych, jednak niektóre firmy dostosowały swoje receptury dla potrzeb dzieci. W gamie produktów dla najmłodszych są zarówno żele: OFF Family Care dla dzieci powyżej 2 lat czy też Chicco, który można stosować u niemowlaków, jak i spraye: dla niemowlaków (od 1 miesiąca) Orinoko Junior czy też OFF junior dla trochę starszych dzieci (od 2 roku życia). Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów odstraszających te owady występujących w formie plastrów (np: firmy Anti-Mosquito, Mosbito, Orinoko) czy też opasek zakładanych na nadgarstek czy też kostkę (np. Orinoko Band).

Co zrobić gdy już komar ugryzie?

Gdy nie udało się uniknąć ugryzienia i na skórze pojawił się swędzących pęcherzyk warto sięgnąć po środki zmniejszające niemiłe objawy. Do maści stosowanych na ukąszenia komarów zaliczyć można maść propolisową, nagietkową bądź z arniki. Prócz maści z ziół pomocne są również preparaty łagodzące dolegliwości w formie żelu: Fenistil, Dapis lub sprayu: Dermophenazol.