mgr fizjoterapii Katarzyna Żak

Ziołowe leki nasenne i uspokajające

udostępnij:

Ziołowe leki nasenne i uspokajające


Każdy człowiek przynajmniej raz cierpiał na bezsenność. Zazwyczaj jest to krótkotrwały problem niewymagający leczenia. Jednak nawet wtedy kłopoty z zaśnięciem mogą doprowadzić do zmęczenia i rozdrażnienia. Warto się zastanowić jak sobie pomóc. Jednym ze sposobów jest usunięcie przyczyny, którą najczęściej stanowi nadmierne napięcie czy też stres. Jednak nie zawsze można go wyeliminować. W takim przypadku można sięgnąć po ziołowe leki nasenne i uspokajające.

Co to są ziołowe leki nasenne i uspokajające?

Leki te występują pod postacią tabletek, kapsułek, kropli czy też płynów. Składają się one z wyciągu kilku ziół, które cechuje działanie uspokajające, łagodzące stres i ułatwiające zasypianie. Wśród roślin charakteryzujących się takim wpływem na organizm człowieka wymienić należy: walerianę, chmiel, melisę oraz dziurawiec.

Kilka wiadomości o ziołach.

W walerianie czyli kozłku lekarskim do celów farmaceutycznych wykorzystuje się korzenie i kłącza, które zostały zebrane wczesną wiosną lub jesienią. Kozłek obniża nadpobudliwość kory mózgowej, dzięki czemu działa kojąco na układ nerwowy, przy jednoczesnej poprawie koncentracji i sprawności umysłu. Oprócz tego zioło to ma działanie rozkurczające. Walerianę stosuje się w migrenach, nerwicach czynnościowych, bezsenności oraz stanach napięcia i lęku. Do leków zawierających kozłek lekarski należą mieszanka Nervo-sun firmy Herbapol, tabletki Kalms, Valerin, kapsułki Persen bądź Valeriany albo krople Mentoval.

Innym ziołem o działaniu łagodzącym napięcia nerwowe i drażliwość jest chmiel zwyczajny, a w szczególności jego szyszki. Owocostany tego zioła zbierane są w sierpniu i po ususzeniu służą do wytworzenia preparatów nasennych i uspokajających. Szyszki zawierają substancję, która łagodzi stany napięcia i wyczerpania nerwowego, zmniejsza nasilenie zaburzeń nerwowych w okresie przekwitania u kobiet oraz ułatwia zasypianie. Z tego też powodu jest szczególnie polecane kobietom w okresie klimakterium oraz osobom cierpiącym na bezsenność. Przykładowymi preparatami z wyciągiem z szyszek chmielu są preparat uspokajający Nervosol, Nervomix, tabletki Herbsen bądź też kapsułki Spox Noc. Jeśli pacjentowi łatwiej przyjmować ziołowe leki nasenne w formie płynnej, to miksturą z chmielem zwyczajnym jest preparat Sedomix.

Kolejnym ziołem, który szczególnie zyskał sobie sławę jako roślina o działaniu uspokajającym jest melisa lekarska zwana także rojownikiem. Związki zawarte w liściach melisy działają kojąco na ośrodkowy układ nerwowy w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego oraz niepokoju, szczególnie gdy objawami napięcia i stresu są dolegliwości żołądka i przewodu pokarmowego. Jest również skutecznym środkiem w przypadku bezsenności, wykazującym dodatkowo działanie przeciwskurczowe. Najczęściej przyjmowana jest pod postacią naparu, jednak na rynku dostępne są również gotowe preparaty z melisą do których należą: krople Melisana Klosterfrau, płyn Nerwobonisol czy też kapsułki Nervomag, które oprócz melisy zawierają również wyciąg z kozłka.

Ostatnim ziołem tej grupy jest dziurawiec zwyczajny. Podobnie jak rośliny wymienione powyżej charakteryzuje się działaniem uspokajającym na ośrodkowy układ nerwowy, przez co stosuje się go w wyczerpaniu nerwowym, niepokoju i zaburzeniach równowagi nerwowej. Wykorzystywany jest również w moczeniu nocnym i lękach nocnych u dzieci. Dziurawiec ma również właściwości rozkurczowe ( mięśni układu trawiennego), odtruwające oraz przeciwdepresyjne. Ziołowe leki z dziurawcem to np.: kapsułki Positivum bądź płyny Intractum Hyperici oraz Tinctura Hyperici.

Zioła mogą stanowić wspaniałą pomoc w walce z stresem i bezsennością. Poprzez ich działanie uspokajające i łagodzące, człowiek może poczuć się w pełni zrelaksowany i wolny od napięć. A dzięki temu znowu w dobrym samopoczuciu cieszyć się życiem.